حفظ حريم ميراث تاريخي خط قرمز شوراي شهر همدان

همدان-ايرنا- همدان يكي از كلان شهرهاي ايران و نيز يكي از قديمي ترين شهرهاي كشور است كه با برخورداري از آثار تاريخ كهن جزو پنج شهر گردشگري كشور مطرح است اما حال و روز اماكن داراي ارزش اين شهر خوب نيست.

به گزارش ايرنا كهن شهر همدان در دامنه كوه الوند و در بلنداي 1741 متري از سطح دريا واقع شده‌ است و از شهرهاي سردسير ايران به شمار مي‌آيد كه به سبب اين نوع آب و هوا داراي معماري خاص در سطح شهر و خانه هاي ساخته شده در آن است.
همدان قديمي‌ترين شهر ايران و از كهن‌ترين شهرهاي جهان است كه در سال 1385 مجلس شوراي اسلامي در مصوبه ‌اي همدان را پايتخت تاريخ و تمدن ايران اعلام كرد.
اين شهر قديمي اولين پايتخت نخستين شاهنشاه ايران، مادها بوده‌ است و آثار يافت ‌شده از محوطه باستاني هگمتانه و نيز كتيبه‌هاي گنج‌نامه از آن دوران هستند كه قدمت اين شهر كهن را بيان مي كند.
همچنين اين شهر در روزگار هخامنشيان، اشكانيان، ساسانيان، آل بويه و سلجوقيان نيز يكي از پايتخت‌هاي كشور بوده و خانه هايي با معماري خاص شاهنشاهي در آن ديده مي شود.
هم‌اكنون استان همدان به دليل داشتن مراكز تاريخي و ديدني به عنوان پنجمين شهر فرهنگي و توريستي كشور و از شهرهاي قديمي كشور شناخته مي‌شود.
خانه ها و عمارت هاي قديمي، نماد شهر همدان و همچنين يكي از نمادهاي پيشينه ايران در فرهنگ جهان به شمار مي‌رود و امروز دوستداران ميراث فرهنگي در همدان در انتظار تلالو نور اميد براي حفظ 'عمارت نورمحال' هستند و اعضاي شوراي اسلامي شهر همدان نيز در كنار آنها براي حفظ اين عمارت تاريخي همت گماشته اند و خط قرمزي را براي حفظ ميراث فرهنگي شهر همدان تعيين كرده اند.
عمارت نورمحال كه در بوستان پرواز واقع شده و هم اكنون به عنوان فرهنگسراي پرواز ، علاقه مندان به فرهنگ و هنر را گرد هم آورده است، به واسطه ساخت برج‌هاي دوقلو تهديد مي شود.
اين بناي تاريخي كه ثبت ملي نيز شده اواخر دوره قاجار با هدف امنيت بهداشتي مردم همدان ساخته شده بود ، در صورت احداث برج هاي دوقلو كه بر آن سايه مي افكند و بناي آن از بين خواهد رفت.
اتحاد دوستداران ميراث فرهنگي و تشكيل زنجيره انساني براي ممانعت از ساخت برج هاي دوقلو عمليات خاكبرداري را در عرصه اين عمارت متوقف كرد و تلاش هاي هنرمندان و هنردوستان را دوچندان كرد تا جايي پرويز پرستويي و اميرشهاب رضويان؛ 2 سينماگر ايراني نيز به اين اقدام واكنش نشان داده و در نامه‌اي از مسئولان شهر همدان خواستند كه ساخت برج‌هاي دوقلو را براي حفاظت از بناي تاريخي نورمحال متوقف كنند.
ساخت‌ و ساز ساختمان هاي دوقلوي هشت طبقه همدان ، درعرصه يك بناي تاريخي ثبت ملي شده توسط كميته امداد امام خميني (ره) ساكنين منطقه را نيز به نوشتن طوماري مبني بر ممانعت از احداث و ساخت و ساز در عرصه اين عمارت ترغيب كرد.
عمارت تاريخي پارك پرواز با 300 مترمربع مساحت در 2 طبقه معماري اي شبيه عمارت بديع‌الحكما دارد و اكنون در بوستان پرواز اعتماديه همدان واقع شده است.
شماري از دوست داران ميراث فرهنگي صبح امروز يكشنبه با حضور در صحن علني شوراي اسلامي شهر همدان از تاخير ايجاد شده در ساخت و ساز در عرصه نورمحال تشكر كرده و خواستار حمايت بيشتر اعضاي شوراي شهر همدان براي حفظ بناهاي با ارزش شدند.
رئيس شوراي اسلامي شهر همدان گفت: ساخت و ساز در عرصه عمارت نورمحال به طور موقت متوقف شده و با توجه به اهميت تاريخي بودن عمارت نورمحال، از برج‌ سازي و ساخت و ساز در اين عرصه تا تعيين تكليف نهايي ممانعت شده است.
كامران گردان افزود: زمين پارك پرواز در سال 84 توسط كميته امداد به شهرداري واگذار شده بود و ساخت پارك از سال 86 آغاز شد.
وي با بيان اينكه سال 90 در كميسيون ماده پنج براي بقيه زمين مصوبه‌اي براي كميته امداد صادر شده و ميراث فرهنگي نيز موافقت كرده است افزود: مخالف ساخت و ساز در اين عرصه با ارزش هستيم و در اولين فرصت در صحن شورا يا در شهرداري، جلسه ‌اي در اين زمينه برگزار خواهد شد.
وي تاكيد كرد: شهرداري بايد با تشكيل جلسه‌ اي با سازمان ميراث فرهنگي نظر قطعي اين مجموعه را بگيرد زيرا اين موضوع بر عهده ميراث فرهنگي است.
گردان ادامه داد: با ساخت و ساز در زمين مجاور عمارت نورمحال، اين عمارت آسيب مي‌بيند، بنابراين شهرداري از هر گونه ساخت و ساز در اين زمين جلوگيري كرده است.
رئيس كمسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر همدان نيز گفت: خانه هاي قديمي و اماكن با ارزش سرمايه هاي اجتماعي هر كشوري است اگر توسعه گردشگري مهمترين هدف در توسعه شهر تعيين هدف شده است بايد به حفظ اين بناها توجه كرد.
رضوان سلماسي افزود: عمارت نورمحال امروز به مساله اي كشوري تبديل شده كه دوستداران ميراث فرهنگي در كشور و خبرنگاران نيز در حمايت از آن گام برداشته اند.
وي با بيان اينكه اين خانه به عنوان يك ميراث تاريخي بايد حفظ شود افزود: دستگاه هاي مرتبط بايد پر رنگ تر در اين عرصه وارد شوند.
رئيس كمسيون گردشگري شوراي اسلامي شهر همدان نيز گفت: 200 خانه تاريخي و داراي ارزش شهر همدان در سالهاي گذشته از بين رفته است و امروز بايد بر حفظ بناهاي باقيمانده تلاش كرد.
حسين قره باغي با انتقاد از تخريب خانه نراقي ها افزود: اين خانه ثبت آثار ملي شده بود اما ميراث فرهنگي همدان نتوانست آن را حفظ كند و اين از كم كاري مسئولان اين بخش بوده است.
وي با تاكيد بر حفظ عمارت نورمحال تاكيد افزود: بايد دست در دست هم دغدغه مندي فعالان عرصه ميراث فرهنگي را به نتيجه رساند.
7523/2087