۱۵ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۴۰
کد خبر: 83057717
۰ نفر
روایتی از ایستگاه ششم جشنواره ای متفاوت

تهران – ایرنا - جشنواره بین‌المللی «هنر برای صلح» رویدادی است كه ششمین دوره اش در تهران برگزار شد، بنا به گفته دبیر آن، بدون هیچ گونه حمایت دولتی هر سال با موضوع اصلی «صلح»، آثار هنرمندان را معرفی و درجهت ترویج آنها فعالیت می‌كند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ششمین دوره جشنواره بین المللی « هنر برای صلح» در مراسم پایانی اش با گلایه های فریدون فربود دبیر این جشنواره از آنچه وی آن را «بی پولی و بی مهری های همیشگی» نامید، همراه بود.

** كاسه داغ تر از آش نشوید
فریدون فربود گفت: «موضوع صلح مهم و جهانی محسوب می شود و این اشتباه بزرگی است كه برخی فكر می كنند، صلح فقط درمقابل جنگ قرار می‌گیرد و لاغیر!؛ صلح درواقع واژه ای بزرگ و مهم است كه مانند مسیری باید درجهت توسعه و گسترش آن برآئیم.»
وی با اشاره به مسائل و مشكلات موجود درسر راه این جشنواره از ابتدا تا انتها ،گفت: برخی هنرمندان نامدار و معروف كشور كه بعضا ازمدعیان عرصه فرهنگی و هنری كشور هستند در فضای مجازی و تماس با من اعلام كردند: «چراكاسه داغ تر از آش شده اید؟ نمی توانید جشنواره برپا كنید، جمعش كنید!»
فربود با انتقاد از عملكرد یك بانك خصوصی برای حمایت و اسپانسری مالی جشنواره ادامه داد: روی قول حمایت این بانك معتبر حساب باز كرده بودیم، اما طرف حساب، دو ماه، برای جواب ما را معطل كرد لذا به ناچار با اندك كمك دوستان و برخی افراد به اندازه توان، جشنواره را برگزار كردیم.

** بی پولی اشك دبیر را درآورد
وی با دعوت از دست اندركاران و همراهان اجرایی این جشنواره به روی صحنه در حالیكه اشك می ریخت و برخی از آنها را در آغوش گرفته و پیشانی آنها را می بوسید، تاكید كرد: این دوستان بدون دریافت هیچگونه وجه و چشم داشتی طی سه ماه گذشته تاكنون جشنواره را همراهی كرده و به ایستگاه آخر رساندند.
وی گفت: هیچكدام از مسئولان به رغم دعوت رسمی به مراسم اختتامیه ما نیامده اند و تنها عیلرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی اینجا حضور یافته است.
فربود با اشاره به اینكه تمام ساز و كار مالی جشنواره مشخص است و از لحاظ مالی بضاعتی در جشنواره وجود ندارد، یادآور شد: با اینكه استاد محجوبی لطف كرده و اعلام كردند یكصد میلیون تومان از320 میلیون تومان قیمت تعیین شده به اثرش را در صورت فروش به دیبرخانه جشنواره اختصاص خواهد داد، ولی متاسفانه این تابلو فروش نرفت و در نهایت اینجا هم دستمان خالی ماند.
دبیر شش دوره جشنواره هنر برای صلح گفت: تاكنون شش دوره را برگزار كرده و با همت و تلاش همگان نخواهیم گذاشت چرخ های این جشنواره تجسمی، سینمایی از حركت بایستد.
فربود ضمن قدردانی از همراهی هنرمندان با جشنواره، گفت: یك عذرخواهی به برگزیدگان این دوره بدهكار هستم و اینكه بدلیل نداشتن بودجه وحامی ، امكان تهیه جوایز و هدیه مقدور نشد و فقط به لوح و تندیس خالی بسنده كردیم.
او ادامه داد : شش سال است كه مقرر شده درآمدی از این نمایشگاه را برای فعالیت بشر دوستانه اختصاص دهیم درواقع در صورت فروش آثار، 60 درصد متعلق به هنرمند و از مبلغ باقی مانده و براساس توافق انجام شده بخشی از درآمد به گالری محل برگزاری تعلق می گیرد و ما بقی برای انجام امور و فعالیت های بشر دوستانه هزینه شود كه متاسفانه تا به امروز حتی هزینه های جاری جشنواره را هم نتوانسته ایم تامین كنیم.
دبیر ششمین دوره جشنواره هنر برای صلح با بیان اینكه جشنواره با هدف ایجاد امید و شادی در میان مردم آغاز به كار كرده است، دو خبرخوش هم برای حاضران بیان كرد و گفت كه ابتدا به همت مسئولان فرهنگی و هنری شهرداری تهران ، جشنواره صاحب بیلبوردهای تبلیغات خیابانی شده است و دوم اینكه با توجه به مصادف شدن برگزاری جشنواره با ماه محرم، مقررشد بخش موسیقی جشنواره متوقف و بعد از این ایام برگزارشود.

** بی مهری به جشنواره
یك كارشناس هنری طی سخنانی در مراسم پایانی با تقدیر از عوامل این جشنواره، گفت: ما نیز نتوانستیم برای این جشنواره بجز چاپ پوستر و برخی موارد مشابه كاری دیگر انجام دهیم.
مجید ملانوروزی همچنین نسبت به بی‌مهری به جشنواره «هنر برای صلح» ابراز تاسف كرد و خواستار تلاش و پشتكار بیشتر مدیران به این رویداد فرهنگی و هنری درادامه مسیرشد.

** چرخ جشنواره باكمك یا بدون حمایت دیگران هم می چرخد
ایرج میرزا علی خانی استاد گرافیست و طراح كشور نیز درسخنانی گفت: حركت این جشنواره چندسالی است آغاز شده و امروز به ایستگاه ششم خود رسیده است از این رو تاكید می كنیم كه چرخ این رویداد در دوره های بعدی چه كمك دیگران باشد و چه نباشد خواهد چرخید.
به گفته وی چرخی به همت هنرمندان به حركت درآمده و ایستادنی نیست فقط باید تاسف خورد چرابرخی كمك كه نمی كنند، درتلاش برای چوب لای چرخ گذاشتن هستند.

** به هنرمندان بی مهری نكنیم
تینا پاكروان كارگردان سینما كه به نمایندگی از بهرام بیضایی برای دریافت نشان «هنر برای صلح» وی به روی صحنه آمده بود از نبود بیضایی در ایران ابراز تاسف كرد و گفت: دردآوراست كه هنرمندی نطفه اش در كشوری پرورش یافته آنگاه حاصل تلاش و كارش باید در كشوری دیگر ارائه شود.

** مهربانی كودكی تنهاست؛ مهربانی را بیاموزیم
دبیربخش سینما ششمین جشنواره بین المللی هنر برای صلح در ادامه این مراسم چند بیت شعر درباره موضوع بی مهری و مهربانی خواند و گفت: مهربانی كودكی تنهاست؛ مهربانی را بیاموزیم.
محمدعلی غیاثوند با انتقاد از نبود اسپانسر و حامی دراین دوره جشنواره ، تاكید كرد: نبود اسپتنسر خیلی به سینما ضربه زده است.
وی حضور فیلمسازان جوان در این دوره جشنواره را اتفاق مباركی عنوان كرد و گفت: امسال فیلمسازان زیر 29 سال آثار بسیار خوبی در سه بخش برای جشنواره ارسال كردند.
دبیر بخش سینما ششمین جشنواره بین المللی هنر برای صلح با تشریح روند برگزاری این بخش جشنواره گفت: سینما در جشنواره ششم، سه بخش داستانی، انیمیشن و جوانان زیر 20 سال را مدنظر قرارداد در این دوره تفكیك خارجی و ایرانی نداشتیم، اما سال تولید فیلم ها 2017 و 2018 بود.

** با هنر می توان به صلح رسید
در ادامه این مراسم مشاور هنری جشنواره هنر برای صلح نیز،گفت: كاركردن برای صلح ساده و پیچیده هم نیست، ما روی كیفیت خیلی صحبت كرده وسعی كردیم كه در سطح قابل قبولی باشد.
بهنام كامرانی، افزود: فكرمی كنم كه ما یك خانواده هستیم كه درچنین رویدادهایی باید با عمل خود ثابت كنیم كه ملتی صلح پرور و صلح طلب هستیم ازاین رو معتقدم كه هنر بالاتراز سیاست و صلح آفرین است و می تواند دین ها، فرهنگ ها و نژادهای مختلف را به هم برساند.
به گفته وی با هنر می توان به صلح رسید ولی بدون هنر رسیدن به صلح براحتی مقدور نخواهد شد.

** عقبه جشنواره هنر برای صلح شعور است نه شعار
در ادامه عكاس پیشكسوت كشور هم با قرارگرفتن پشت تریبون با بیان اینكه هرجا شعار هست مسلما شعور نیست و هرجا شعور هست حتما شعار نیست، تاكید كرد: پشت وعقبه جشنواره هنر برای صلح بدون شك شعور هست كه در مرحله عمل به اثبات رسیده است.
محمد فرنود با بیان اینكه تفاوت من با فریدون فربود دیبر جشنواره در یك نقطه است، تصریح كرد: براین باورم اگر نقطه ها كنار هم بگذاریم تبدیل به خط شده و از خطوط كنار هم سطر بوجود آمده و از چند سطر یك ستون ،پس یك ستون براحتی قابل تخریب نخواهد بود.
این هنرمند عكاس تاكید كرد: جشنواره هنربرای صلح راه خودش را پیداكرده و با عزم و اراده ای كه در دست اندركاران این رویداد وجود دارد و ما سراغ داریم هرگز متوقف نمی شود.

** تا من مدیرم جشنواره پردیس ملت برگزار می شود
درادامه این مراسم از مریم جلالی مدیرپردیس سینما گالری ملت به پاس همراهی با جشنواره «هنر برای صلح» تجلیل به عمل آمد.
مریم جلالی گفت: تا زمانیكه من مدیر پردیس سینما گالری ملت هستم، قول می دهم كه جشنواره دراین پردیس برگزار خواهد شد.
وی ابراز امیدواری كرد كه با همت و تلاش همگان و حمایت های لازم بتوان این محل را به كاخ دائمی جشنواره هنر برای صلح تبدیل شود.
بیش از دو هزار و600 فیلم ثبت نام كردند و سعی شد فیلم هایی انتخاب شوند كه نخستین نمایش آنها درآسیا باشد.41 فیلم انتخاب شد كه 20 فیلم اولین نمایش آنها بود.
آثار رسیده به جشنواره ششم هنر برای صلح، از كشورهایی چون آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، لهستان، انگلیس، سوئد، سوئیس ، برزیل، آرژانتین، ژاپن، چین، كره جنوبی، تركیه، عراق، افغانستان و چندین كشور دیگراست كه 64 اثر در بخش عكس، 34 اثر در بخش مجسمه، 76 اثر دربخش نقاشی، 10 اثر در بخش چیدمان، 7 اثر در بخش ویدیوآرت، 41 اثر دربخش فیلم و 17 اثر در بخش تئاتر و پرفورمنس در معرض دید قرار گرفت.
در این مراسم كه پنجشنبه شب با حضور مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی در پردیس ملت برگزار و از برگزیدگان این رویداد با اهدای لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد، كه خبر آن پیش، در زمان اتمام مراسم منتشر شد.
امیرهوشنگ ابتهاج شاعر و پژوهشگر، بهرام بیضایی تهیه كننده و كارگردان سینما و تئاتر، حسین محجوب نقاش صاحب نام ایران، كامبیز درم بخش طراح و گرافیست، تقدیر شدند.
سید امیر علی احمدی مدیر عامل تصویر شب و مریم جلالی مدیر پردیس سینما گالری ملت نیز تقدیر به عمل آمد.
این آیین با امضای پارچه الصاق پرچم كشورهای حامی صلح و پیام آور صلح و دوستی و برش كیك تولد ششمین دوره این جشنواره توسط هنرمندان پایان یافت.
قرار است پارچه امضاء شده توسط یك دوچرخه سوار ایرانی در آینده نزدیك از كشورمان به كشور ایتالیا به عنوان پیام صلح و دوستی منتقل شود.
فراهنگ** 1355 ** 1418