مدیرعامل پست: نیمی از اماكن و معابر كشور فاقد نام هستند

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت ملی پست گفت: فاقد پلاك و بدون نام بودن نیمی از اماكن و معابر كشور سبب شده تا طرح ملی نشانی یكسان و استاندارد ایرانیان (جی.نف) با كندی اجرا شود.

به گزارش ایرنا، طرح ملی جی.نف شامل شاخص معتبری از نشانی های مكانی است كه از طریق ایجاد ارتباط بین داده های متنی و مكانی معتبر، دوباره كاری و خطای مرتبط با نشانی های جعلی و باطل را حذف كرده یا به نوعی كاهش می دهد.
این طرح امكان صحت سنجی یك نشانی فیزیكی به همراه موقعیت و مختصات جغرافیایی آن را مقدور می سازد و هر نشانی كه در این پایگاه ایجاد شود، بین چند نشانی همسان مقایسه می شود.
این طرح در سه لایه استانداردسازی نشانی، بازنمایی مكان مرجع نشانی روی نقشه و تولید سرویس های نشانی مكان - محور تهیه شده است.
اجرای طرح ملی جی.نف از سال 1395 آغاز شد و قرار است تا پایان سال 1399، همه اطلاعات مربوط به اماكن شهری و روستایی كشور به روز رسانی و نشانی استاندارد و مكان-محور آنها تهیه شود.
در همین پیوند «حسین نعمتی» رئیس هیات مدیره شركت ملی پست در نشست خبری به مناسبت 17 مهرماه روز جهانی پست در پاسخ خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: مشكل نداشتن پلاك و نام معابر و اماكن همچنان در اجرای طرح ملی نشانی استاندارد و یكسان ایرانیان(جی.نف) به رغم همكاری برخی شهرداری ها كندی طرح را سبب شده است كه انتظار می رود وزارت كشور اقدامی در این زمینه انجام دهد.
وی، نیاز به نقشه های پارسل بندی شده (دسته بندی شده) را یكی دیگر از الزام های اجرای طرح جی.نف برشمرد كه اكنون در این باره هماهنگی هایی با سازمان نقشه برداری كشور و شهرداری ها صورت گرفته است تا هرچه زودتر این نقشه ها تهیه ودر اختیار طرح قرارگیرند.
مدیرعامل شركت ملی پست دوم خردادماه امسال فاقد نام و پلاك بودن نیمی از معابركشور را عامل كندی اجرای طرح جی.نف برشمرده بود.
معاون وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان ساخت: 52 میلیون ركورد پستی در كشور وجود دارد كه همواره باید به روز رسانی شوند كه تلاش شده این امر انجام شود.
نعمتی ادامه داد: امكان دارد این میزان ركورد پستی با ساخت و سازهای جدید افزایش یابد كه باید برای آنها نیز برنامه ریزی كرد.
مدیرعامل شركت ملی پست از اجرای طرح «ژئوكد» كردن اماكن كشور در 6 مركز استان كشور خبرداد كه در آن نشانی روی نقشه جغرافیایی كددار می شود.
به گفته وی، طرح ژئوكد اكنون در پنج مركز استان عملیاتی شده و در 2 شهر تهران و قم نیز به ارائه سرویس رسیده است.
نعمتی ادامه داد: 76 شهر برای به روز رسانی كدپستی و انطباق آنها با طرح ژئوكد كه 60 درصد نقاط شهری را شامل می شود در دستور كار قرار گرفته اند.
رئیس هیات مدیره شركت ملی پست گفت: اكنون امكانی فراهم شده است كه شهروندان می توانند از طریق سامانه الكترونیكی برای دریافت كدپستی بدون نیاز به مراجعه فیزیكی اقدام كنند.

** افزایش حجم مبادلات پستی ایران در منطقه
به گفته وی، هرساله براساس شاخص های اتحادیه جهانی پست باید یك هزار و 800 تن مبادله پستی در منطقه انجام شود كه كشورمان در این بخش موفقیت چشم گیری داشته است.
نعمتی، ارائه خدمات ارزان، سریع، مطلوب و با دسترسی بالا را از اهداف شركت ملی پست برشمرد كه امسال در این زمینه ها توفیق های خوبی حاصل شده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اكنون شركت ملی پست مجهز به سامانه هوشمند مدیریت حمل و نقل مرسوله های پستی شده كه رضایت مشتریان را به دنبال داشته است.
وی به همكاری هفت هزار فروشگاه با شركت ملی پست اشاره كرد و افزود: علاوه بر آن 30 شركت نیز خدمات را به صورت ویژه به مشتریان ارائه می دهند.
مدیرعامل شركت ملی پست یادآور شد: اكنون سرویس پست آسان خدمات مطلوبی در اختیار شهروندان قرار می دهد و ارسال صنایع دستی و سوغات نیز از این طریق انجام می شود.
به گفته نعمتی اجرای خدمت پست آسان صرفه جویی 10 میلیارد ریالی در مصرف كاغذ را رقم زده است.
وی از راه اندازی سرویس بسته و بار و واحد حمایت از مشتریان خبر داد و افزود: علاوه بر آنها سرویس پرداخت الكترونیك غرامت پستی به صورت لحظه ای می تواند غرامت شهروندان را پرداخت كند.

** رشد نرخ ارز در پست مدیریت شد
رئیس هیات مدیره شركت ملی پست درباره نوسان های ارزی و اثر آن بر فعالیت های پست گفت: رشد نرخ ها مدیریت شد و به رغم همه فشارها افزایشی رخ نداد.
نعمتی خاطرنشان ساخت: شركت ملی پست با گذشت 2 سال از تعیین تعرفه های قبلی خود، ریالی به تعرفه های داخلی و خارجی اضافه نكرده است اما در مجموع همه سرویس های پستی با رشدی 9درصدی مواجه شده اند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در باره زیان انباشته پست ادامه داد: رایزنی در این زمینه ادامه دارد گرچه تراز مالی امسال آن با 10 درصد سود مواجه شده است.

** سه چرخه پستی برای حمل مرسوله در نظر گرفته شده است
وی افزود: برخی مواقع حمل مرسوله ها از روش هایی انجام می شود كه خطرآفرین هستند و با هدف كاهش این امر مذاكره هایی با نیروی انتظامی و شهرداری تهران تا پس از موافقت آنها سه چرخه های طراحی شده برای حمل مرسوله استفاده شود.
نعمتی در پاسخ به اینكه آیا فعالیت برنامه های نرم افزاری تلفن همراه (اپلیكیشن‌های) حمل و نقل و فروشگاه‌های اینترنتی كه مستقیم كالا را به دست مشتری می‌رسانند درآمد پست را كاهش داده، گفت: امسال تاكنون با 10درصد افزایش سود عملیاتی مواجه بودایم و شركت ملی به دلیل برخورداری از شبكه گسترده توزیع در سراسر كشور، در بحث توزیع كالا در سراسر كشور به ویژه استان‌ها به فروشگاه‌های اینترنتی كمك می‌كند به طوری كه برای مثال در نتیجه همكاری پست و دیجی كالا ترافیك مرسولات پستی 100 درصد رشد داشته است.
هفدهم مهرماه از سوی اتحادیه جهانی پست به نام روزجهانی پست نام گذاری شده است.
اقتصام**2078**2025