۱۵ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۲۴
کد خبر: 83057277
۰ نفر
عبور CFT از ایستگاه بهارستان

تهران- ایرنا- لایحه كنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم(CFT) پس از ماه ها فراز ونشیب، سرانجام به تصویب مجلس رسید. پاسخ آری نمایندگان به این لایحه گام بزرگی در راستای شفافیت اقتصادی و برقراری ارتباط با بانك‌های معتبر جهانی محسوب می شود و آغاز فصل تازه‌ای از روابط كشور با جهانیان به شمار می رود.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، گروه ویژه اقدام مالی (Financial Action Task Force) با نام اختصاری FATFدر 1989 میلادی به ابتكار كشورهای عضو گروه «جی 7» تشكیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی در جهان انجام دهد و نتیجه آن را هر چهار ماه یكبار در جلسه هایی به اطلاع كشورهای عضو برساند تا این كشورها بتوانند ریسك سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و سرمایه‌گذارانی را كه به كشورهای مشكوك می‌روند، هدایت كنند.

پس از واقعه یازدهم سپتامبر 2001 میلادی، مساله تأمین مالی تروریسم به‌عنوان مسیری تازه برای این سازمان مطرح و به‌ عنوان یك مأموریت جدید به آنها محول شد. در 2008 میلادی، مساله تأمین مالی فعالیت‌های اشاعه‌ای و تسلیحات كشتار‌جمعی شیمیایی و اتمی نیز در فهرست كارشناسی‌های FATF قرار گرفت.

كاركرد كنونی گروه ویژه اقدام مالی، وضع استانداردهایی برای مقابله با پول‌شویی، تأمین مالی تروریسم و دیگر جرایمی است كه سلامت نظام مالی را تهدید می‌كند. آنچه این گروه برای مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم مشخص می كند در قالب 41 توصیه برای همكاری با كشورها به شمار می رود كه تقریباً در سطح جهانی مورد پذیرش قرار گرفته است.

هرچند در ایران 37 مورد از این توصیه ها اجرا شده است اما مساله اصلی مربوط به چهار توصیه محسوب می شود كه برای اجرای آنها، دولت چهار لایحه اصلاح قانون پولشویی، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، لایحه كنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته (پالرمو) و لایحه كنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را به مجلس فرستاده است.

سه لایحه نخست در مجلس بررسی شد اما هنوز برای تصویب نهایی از راهروهای شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام عبور نكرده اند، لایحه كنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریستم تا به امروز نتوانسته بود مجوز عبور از بهارستان را بگیرد تا پا به پای دیگر لوایح پیش برود. این لایحه كه تا پیش از رسیدن به بهارستان، مخالفانی داشت كه در این میان عملیات روانی و فضاسازی ها نیز بی تاثیر نبود. عده ای كه بنابر نفع شخصی و اهداف دیگر در كنار مخالفت خود با این لایحه؛ فضایی ایجاد كرده بودند تا دیگران را نیز به خود همراه كنند. البته با وجود اینكه برخی از مخالفت ها از سر دلسوزی بود اما برخی رنگ و بوی سیاسی داشت كه نمونه آن را می ‌توان در انبوه پیامك‌های تهدیدآمیز برای عدم تصویب CFT دید.

با همه این مباحث این لایحه امروز در دستور كار مجلس قرار گرفت. هرچند مخالفان لایحه مذبور تا آخرین دقایق ناامید نشدند و با تجمع در برابر مجلس و با در دست داشتن پلاكاردهایی، اعتراض و مخالفت خود را نشان دادند اما مجلسی ها بدون توجه به هرگونه حاشیه ای كار خود را آغاز كردند.

جلسه ای كه علاوه بر نمایندگان افرادی مانند «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه، «حجت الاسلام محمود علوی» وزیر اطلاعات، «رحمت الله اكرمی» سرپرست وزارت امور اقتصاد، «عبدالناصر همتی» رییس كل بانك مركزی، «لعیا جنیدی» معاون حقوقی رییس جمهور، «سید عباس عراقچی» و «بهروز كمالوندی» حضور داشتند.

جلسه امروز نیز با مخالفانی همراه بود. «محمد دهقانی نقندر» نماینده مردم چناران و طرقبه در مجلس در مخالفت با لایحه فوق با اشاره به اینكه 37 مورد از الزامات FATF از طرف دولت اجرایی شده و سه مورد آن نیز در مجلس تصویب شده است، گفت: مذاكره این نیست كه هر آنچه غربی‌ها گفتند اجرایی كنیم بلكه باید به آن‌ها گفته شود 40 مورد از تعهدات اجرایی شده است لذا آیا تعهد می‌دهند با تصویب لایحه CFT كشورمان از لیست سیاه بیرون بیاید؟

«سید حسین نقوی حسینی» عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به عنوان یكی دیگر از مخالفان بیان داشت: پذیرفتن CFT برگشت به عقب و صرف نظر از ادعاهای انقلابی است. ما جمهوری اسلامی هستیم و عراق و سوریه نیستیم، عضو این كنوانسیون شدن یعنی برگشت به عقب و این كنوانسیون تأكید می‌كند باید از ادعاهایی انقلابی صرف نظر كنیم. یك بار بگذارید این مجلس به شما افتخار كند.

اما «بهروز نعمتی» نماینده مجلس به عنوان موافق لایحه CFT گفت: منافع ملی ایجاب می كند ما بهانه ای به دست دشمنان ندهیم، امروز دشمنان به دنبال بهانه هستند و عضو نشدن كشور در این كنوانسیون در CFT این بهانه را به آنان می دهد.

«محمد فیضی» عضو فراكسیون امید مجلس در موافقت با این لایحه بیان كرد: ما در شرایط سختی به سر می بریم، چرا باید خود را در شرایط سخت تری قرار دهیم. حتی اگر بانك های ایرانی استانداردهای AFTF و CFT را رعایت نكنند، بانك های طرف مقابل ما آنها را رعایت خواهند كرد و اگر FATF اجرایی و عملیاتی نشود، خود با دست خودمان كانال های بانكی خود را مسدود می كنیم. برخی دوستان می گویند خود قوانین پولشویی و مبارزه با تروریسم را وضع می كنیم، در حالی كه بسیاری از كشورها این قوانین را دارند، اما FATF یعنی قبول كردن رویه های حداقلی در صحنه های بین المللی.

همچنین «علی نجفی خوشرودی» سخنگوی كمیسیون امنیت ملی مجلس درباره این لایحه توضیح داد: ما با پیوستن به این كنوانسیون می توانیم حق الشرط ها و اعلامیه تفسیری ارایه دهیم، لذا هیچ تعهدی خلاف مسایل و امنیت جمهوری اسلامی ایران وضع نشده و هیچ اطلاعاتی نیز به موجب الحاق به بیگانگان داده نمی شود. علاوه بر این از فرصت های بین المللی و تدابیر برای مقابله با جنگ اقتصادی به موجب الحاق به این كنوانسیون می توانیم استفاده كنیم.

سرانجام لایحه كنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) در كنار تمامی حواشی ماه های اخیر بر سر تصویب آن با 143 رای موافق در مقابل 120 رای مخالف و پنج رای ممتنع به تصویب رسید.

باید توجه داشت كه تصویب اینگونه لوایح می تواند به جایگاه ایران در نظام بین المللی اهمیت و اعتبار ویژه ای ببخشد. جایگاهی كه در سال های اخیر و با توجه به تبلیغات سوء دشمنان تا حدودی با فراز و نشیب همراه بوده است زیرا این كشورها همواره به دنبال این هستند تا چهره ای دیگری از ایران نشان دهند اما تصویب چنین لایحه ای هرگونه بهانه و شایع پراكنی در نظام جهانی علیه ایران را از دشمنان می گیرد. دشمنانی كه به دنبال آن بودند تا با عدم عضویت ایران در این لایحه اقدامات خود علیه كشور را آغاز كنند. همچنین باید دانست تصویب این لایحه نقش مهمی در روند كاهش نرخ ارز دارد زیرا دلار ارز مبادله ای بین المللی است و تصویب آن بر تعادل دلار تاثیر می گذارد.

پژوهش9370**2002**9131