مسیریاب waze به رغم دستور مسدودسازی، فعالیت می‌كند

تهران- ایرنا- معاون دادستان كل كشور گفت: نرم افزار مسیر یاب waze كه متعلق به رژیم جعلی اسرائیل است، با وجود دستور قضایی برای مسدودسازی همچنان در كشور مشغول فعالیت است و شبكه اجتماعی اینستاگرام نیز بر خلاف قانون انحصار صوت و تصویر برای صدا و سیما در كشور مشغول فعالیت است.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار قضایی ایرنا، عبدالصمد خرم‌آبادی در صفحه شخصی خود در پیام رسان سروش نوشت: تاكید و تذكر مقام معظم رهبری بر دو مقوله «شناخت» و «جدیت» مسئولان فضای مجازی در انجام وظایف محوله، دلالت بر این واقعیت دارد كه وضعیت نامطلوب فضای مجازی كشور محصول «عدم شناخت» و «عدم جدیت» مسئولان در انجام وظایف محوله است.
خرم آبادی نوشت: به همین مناسبت به چند مورد از ده‌ها عملكرد نامناسب كه موجبات این تذكرها را فراهم كرده است. اشاره می كنم كه امیدوارم موثر واقع شود و مسئولان ذیربط اشتباه های گذشته را جبران كنند.
معاون دادستان كل كشور تصریح كرد: نرم افزار مسیر یاب ویز (waze) كه توسط رژیم كودك كش و جعلی اسرائیل طراحی و راه اندازی شده است بدون هیچ مانعی در فضای مجازی كشور جولان می دهد و علاوه بر مكان یابی به ابزار رسانه ای دشمن تبدیل شده است و دشمن صهیونیستی با سوء استفاده از كابران ایرانی اطلاعات جاسوسی خود را در بستر این نرم افزار تكمیل می كند.
وی گفت: علی‌رغم صدور دستور مسدودسازی ویز از سوی مقام قضایی و علیرغم اینكه نرم افزارهای پیشرفته بومی مشابه آن نظیر دال و نشان و... در كشور وجود دارد، مسئولان ذیربط نه تنها جدیتی در اجرای این دستور بخرج نمی دهند بلكه مقاومت هم می كنند.
معاون دادستان كل كشور در امور فضای مجازی نوشته است: علی رغم گذشت بیش از 5 ماه از صدور دستور فیلتر تلگرام، مسئولان ذیربط به نسخه های فارسی این پیام رسان اجازه داده اند بر خلاف دستور قضایی بازپرس به طور غیر قانونی به عنوان فیلترشكن عمل كرده و در این موقعیت جنگ اقتصادی و رسانه ای دسترسی 30 میلیون نفر ایرانی را به این شبكه فیلتر شده فراهم كرده اند.
خرم آبادی اضافه كرد: همچنین بهترین پهنای باند و تجهیزات و سرورها را از بیت المال به این فیلترشكن ها اختصاص داده و با این اقدام تبعیض آمیز شبكه های اجتماعی داخلی را در آستانه نابودی قرار داده اند و مسئولان ذیربط به فریاد مدیران پیام رسانهای داخلی و جوانان نخبه و سرمایه گذرانی كه استخوان هایشان زیر فشار تبعیض در فضای مجازی كشور خرد شده است، توجه نمی كنند.
وی افزود: علی‌رغم اینكه میلیاردها تومان سرمایه مملكت صرف هاتگرام و تلگرام طلایی شده است، مدیر تلگرام اجازه نمی دهد كاربران این دو نرم افزار در حساس ترین زمان جنگ اقتصادی به محتوای كانال های (رسانه های) مورد علاقه خود دسترسی پیدا كنند و كانالی به نشانی dolaril@ را كه بیش از دو میلیون نفر از طریق این دو نرم افزار عضو آن شده بودند مسدود می كند و اجازه نمی دهد این كانال و كانال دیگری به نشانی dolar_il@ كه بیش از یك میلیون عضو داشت و واقعیت‌ها را در مورد سقوط ارزش دلار و افزایش پول ملی بیان می كرد به فعالیت خود در بستر این دو نرم افزار ادامه دهد و حتی اجازه عضو شدن در سایر كانال های تلگرام را از اعضای هاتگرام و تلگرام طلایی سلب می كند.
خرم آبادی نوشته است: شبكه اجتماعی اینستاگرام بر خلاف مصوبات شورای عالی فضای مجازی و كمیسیون های زیر مجموعه آن بدون اینكه سرورهای خود را به داخل منتقل كند و بدون اینكه مقررات قانونی را بپذیرد در فضای مجازی كشور مشغول فعالیت رسانه ای است و برخلاف قانون اساسی صوت و تصویر فراگیر را از انحصار سازمان صدا و سیما خارج كرده و بدون هرگونه محدویت قانونی سال‌هاست كه مشغول تهاجم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی علیه مردم و نظام جمهوری اسلامی است و مسئولان فضای مجازی علیرغم تذكرات دلسوزان خم به ابرو نمی آورند.
معاون دادستان كشور اضافه كرد: علاوه بر آنچه كه گفته شد، مشكلات دیگری مانند عدم مبارزه با فیلترشكن‌ها، عدم اهتمام جدی به تحقق شبكه ملی اطلاعات و دهها نابسامانی دیگر وجود دارد كه موجبات سلطه بیگانگان بر فضای مجازی كشور را فراهم كرده اند. به طور قطع این مشكلات قابل حل است ولی حل آنها نیاز به توجه، شناخت‌‌ و جدیت همه مسئولان فضای مجازی در انجام وظایف محوله دارد.
اجتمام* ع.ی * 3063