۱۴ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۲۳
کد خبر: 83056499
۰ نفر
معاون وزیر كشاورزی: بازار زعفران باید احیا و اصلاح شود

تهران - ایرنا- معاون وزیر جهاد كشاورزی در سازمان مركزی تعاون روستایی ایران بر ادامه برنامه دولت برای خرید حمایتی و عرضه صادراتی محصول زعفران تاكید كرد و گفت: باید به دنبال احیا و اصلاح این بازار باشیم.

به گزارش شنبه تارنمای سازمان مركزی تعاون روستایی ایران، حسین شیرزاد افزود: تاكنون 65 تن زعفران در بورس كالا فروش رفته و بخش قابل توجهی نیز صادر شده است.
شیرزاد ادامه داد: دولت علاوه بر خرید حمایتی و عرضه صادراتی، راه اندازی بورس بین المللی زعفران در ایران را دنبال می كند.
رییس سازمان مركزی تعاون روستایی ایران درباره چگونگی روند عرضه زعفران روی تابلو بورس در آینده گفت: یگانه مرجع تعیین قیمت زعفران در جهان، جمهوری اسلامی ایران و بورس بین المللی آن خواهد بود و در عین حال شاهد یك شفافیت كم نظیر در قیمت و كیفیت خواهیم بود.
معاون وزیر جهاد كشاورزی تصریح كرد: در آینده با ایجاد و تجهیز بستر مناسب برای حفظ و نگهداری، زمینه تعادل (قیمت و بازار) این محصول را فراهم می كنیم تا ضمن حمایت از تولیدكنندگان در خرید بموقع هنگام اوج برداشت محصول، منافع مصرف كنندگان را نیز در نظر گرفته و از طریق صادرات آن برای تقویت تراز تجاری قدم موثری برداریم.
وی تاكید كرد تلاش می شود از این پس، صادرات زعفران فقط با گواهی بورس ممكن باشد.
به گفته وی، ایران به عنوان بزرگ ترین تولیدكننده زعفران، نزدیك به 85 درصد تولید جهان را در اختیار دارد و پارسال در چارچوب خرید توافقی، 67 تن انواع زعفران رشته ای بریده شامل نگین و شبه نگین (یا سرگل)، رشته ای درجه یك شامل پوشال مرغوب و پوشال معمولی بر اساس استانداردهای ملی از كشاورزان خریداری شد.
به گزارش ایرنا، پارسال هر كیلوگرم زعفران به قیمت چهار میلیون و 400 هزار تا پنج میلیون و 500 هزار تومان از كشاورزان خریداری شد.
ظرفیت تولید زعفران در ایران از 30 تن در سال 1368 به بیش از 300 تن در سال های اخیر رسیده است و سالیانه حدود 200 تن به كشورهای هدف صادر می شود.
طبق آمارها مصرف سرانه زعفران در ایران برای هر نفر یك گرم است كه در مجموع سالیانه بیش از 80 تن از این محصول به مصرف داخلی می رسد.
این گیاه دارویی و نشاط آور روزانه باید 10 تا 20 میلی گرم و ماهانه نزدیك به پنج گرم مصرف شود.
سازمان مركزی تعاون روستایی ایران در سال 1348 با ماهیت شركت سهامی دولتی و با هدف توسعه بخش روستایی و كشاورزی از طریق تعاونی ها و تشكل های بخش كشاورزی تشكیل شد.
این سازمان هر ساله با خرید تضمینی برخی محصولات كشاورزی تلاش می كند از تولیدكنندگان بخش كشاورزی و روستایی حمایت كند.

اقتصام**9186*1961*