روايت القدس العربي از موقعيت ايران و آمريكا در عراق

تهران- ايرنا- روزنامه القدس العربي به تحولات اخير سياسي در عراق اشاره كردو نوشت: نفوذ ايران در عراق بسيار بيشتر از آمريكاست، به همين جهت شخصيت هاي سياسي روي كار آمده در انتخابات اخير همگي مورد تائيد تهران بوده و ايران در اين بازي، 3 به 0 آمريكا را شكست داد.

به گزارش شنبه شب ايرنا، القدس العربي چاپ لندن امروز در گزارشي افزود: كاربران عراقي در شبكه هاي مجازي و پس از پايان يافتن روند سياسي در اين كشور عبارت ايران3، آمريكا 0 را دست به دست مي كنند. نزاع هاي سياسي در عراق به تازگي پايان يافته و با اعلام نتايج انتخابات پارلماني در ماه مي سال جاري، 'برهم صالح' به عنوان رئيس جمهوري و 'عادل عبدالمهدي' نخست وزير انتخاب شدند. 'محمد الحلبوسي' نيز در نيمه سپتامبر گذشته به سمت رياست پارلمان عراق انتخاب شد.
القدس العربي نوشت: عبدالمهدي روابط گرمي با ايران دارد. تصاويري از او در كنار 'عمار حكيم' رئيس شوراي عالي اسلامي عراق كه ارتباط نزديكي با ايران دارد، موجود است. الحلبوسي نيز نامزد ائتلاف 'الحشد الشعبي' به رهبري 'هادي العامري' بود. صالح نيز يكي از مسئولان ارشد حزب اتحاد ميهني كردستان كه نزديك ترين حزب به تهران بوده، است .
بر اساس اين گزارش، نفوذ و حضور تهران در عراق به اين معنا نيست كه توانسته از خطوط رقابت هاي حزبي و دشمني هاي شخصي ميان شخصيت هاي عراقي عبور كند، اما به خوبي ثابت كرد كه براي دستيابي به قدرت بايد قاعده كار را دانست. حلبوسي پس از تصدي پست رياست پارلمان، مخالفت خود را با تحريم ايران از سوي آمريكا اعلام كرد. پس از آن تهران انتخاب وي را به عنوان رئيس پارلمان عراق تبريك گفت. همچنين صالح نيز كه شخصيتي ليبرال و نزديك غرب دارد بار ديگر پايه روابط خود را با حزب 'جلال طالباني' متحد ايران تقويت كرد و همين امر او را براي رسيدن به پست رياست جمهوري كمك كرد.
القدس العربي همچنين تصريح كرد: در اين ميان تاثير آمريكا در روند سياسي عراق كه بايد قوي باشد، كجاست؟. حقيقت آن است كه نفوذ سياسي و امنيتي و مالي ايران در عراق بسيار بيشتر از تاثير آمريكاست. واشنگتن اين قدرت را ندارد كه نامزدهاي مورد نظر خود را در عراق به قدرت برساند. در واقع رقابت در عراق تنها بين نوري المالكي و هادي العامري از سويي با حيدر العبادي و مقتدي صدر است. در نتيجه هيچ نامزد واقعي كه قادر باشد منافع آمريكا را تامين يا در نظر بگيرد، در عرصه سياسي عراق وجود ندارد.
با اين تحليل است كه روزنامه 'واشنگتن پست' در مقاله اي در اين باره نوشت كه نزاع ميان آمريكا و ايران در عراق برنده واضحي ندارد. 'وليد فارس' مشاور سياست خارجي پيشين دونالد ترامپ نيز در تفسير اين مقاله نوشت كه نتيجه گيري در اين باره كاملا اشتباه است و برنده بزرگ در همه حال در عراق، ايران است.
شبد**خاورم**9329**1010