۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۲
کد خبر 83056453
۰ نفر
انتخابات عمومي بوسني و هرزگوين فردا برگزار مي شود

بلگراد-ايرنا- هشتمين انتخابات عمومي بوسني وهرزگوين پس از استقلال اين كشور در سال 1992 ميلادي روز يكشنبه برگزار مي شود.

به گزارش روز شنبه ايرنا، در اين دوره از انتخابات سه عضو شوراي رياست جمهوري بوسني و هرزگوين، 42 عضو مجلس نمايندگان مجمع پارلماني بوسني و هرزگوين كه 28 نفر از فدراسيون بوسني و هرزگوين و 14 نفر از جمهوري صربسكا هستند، انتخاب مي شوند.
همچنين براي مجلس نمايندگان فدراسيون بوسني و هرزگوين 98 نماينده انتخاب مي شوند.
اين انتخابات براي ثبات و صلح پايدار در اين كشور و همچنين منطقه پس از جنگ خونين در سال هاي 1392 تا 1395 ميلادي در بوسني و هرزگوين و همچنين تمامي اروپا بسيار مهم است.
به رغم پايان جنگ در 1995ميلادي در بوسني هنوز به طور كامل اختلافات بين بوشنياك ها (مسلمانان)، صرب ها و كروات ها برطرف نشده و هر گونه جرقه اي در بوسني و هرزگوين ممكن است عواقب سنگيني را به دنبال داشته باشد.
به همين دليل است كه كشورهاي منطقه به ويژه صربستان و كرواسي و ازطرف ديگر اتحاديه اروپا روند اين انتخابات را دنبال مي كنند.
بر اساس اطلاعات كميسيون انتخابات بوسني وهرزگوين در مجموع 3 ميليون و 278 هزار و 908 نفر واجد شرايط مي توانند دراين انتخابات راي دهند. در فدراسيون بوسني و هرزگوين 2 ميليون و 92 هزار و 336 نفر و در جمهوري صرب ها يك ميليون و 260 هزار و 597 نفر صاحب راي هستند.
براي سمت شوراي رياست جمهوري بوسني و هرزگوين 15 نفر نامزد شده اند. 6 نامزد از بوشنياك ها (مسلمانان)، 5 نامزد از كروات ها و 4 نفر از صرب ها.
براي رقابت در انتخابات عمومي در بوسني و هرزگوين در مجموع 72 حزب سياسي و 39 نامزد مستقل ثبت نام كرده اند.
بوسني و هرزگوين در اول مارس 1992 از يوگسلاوي سابق اعلام استقلال كرد و در همين سال توسط سازمان ملل به عنوان كشوري مستقل به رسميت شناخته شد.
بوسني و هرزگوين پس از جنگ هاي داخلي ميان سه گروه نژادي بوسنيايي، صرب و كروات كه سرانجام با دخالت سازمان ملل واستقرار نيروهاي حافظ صلح پايان يافت، بر اساس پيمان صلح ديتون در سال 1995 ميلادي به دو هويت سياسي به نام جمهوري صرب ها و يك بخش مسلمان و كروات نشين به نام فدراسيون بوسني و هرزگوين با 10 استان دست يافت.
شبد**436**1590