۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱
کد خبر 83056371
۰ نفر
گم شدن رییس چینی اینترپل همچنان در ابهام

پكن- ایرنا- با گذشت یك هفته از ناپدید شدن 'مینگ هونگوی' رییس چینی اینترپل، گزارش ها حاكی است او اواخر ماه میلادی گذشته، زمانی كه از فرانسه به چین بازگشت در فرودگاه پكن دستگیر شده است هرچند منابع رسمی تاكنون این موضوع را تایید نكرده اند.

به گزارش ایرنا تاكنون هیچ نهاد و دستگاه رسمی در چین در این باره موضعگیری نكرده است و این كشور با توجه به اینكه در تعطیلات روز ملی بسر می برد، روی این موضوع متمركز نشده است و تنها پلیس فرانسه در این موضوع تا اندازه ای اطلاع رسانی كرده است.
یك منبع مطلع به روزنامه مورنینگ پست از هنگ كنگ گفته كه او در بدو ورود به فرودگاه از سوی ماموران چین دستگیر و تحت بازجویی قرار گرفته است این منبع افزوده است پیرامون این حادثه متغیرهای ناشناخته زیادی وجود دارد و مسایل زیادی هنوز حل نشده باقی مانده است.
این منبع كه نشریه فوق به نام او به دلیل حساسیت مساله اشاره نكرده گفته كه این مقام ارشد امنیت عمومی كه اولین رییس چینی اینترپل نیز به حساب می آید، در فرودگاه توسط ماموران انضباطی چین دستگیر شده است.
در همین حال پلیس بین الملل موسوم به «اینترپل» امروز شنبه با صدور بیانیه ای از چین خواسته است تا درباره مفقود شدن رئیس این نهاد و احتمالا دستگیری او شفاف سازی كند.
در این بیانیه آمده است: دبیرخانه اینترپل منتظر پاسخ رسمی از سوی مقامات چین درباره نگرانی های موجود پیرامون سلامتی رییس اینترپل است.
وقتی در چین صحبت از مسایل انضباطی می شود فورا موضوع مبارزه با فساد مطرح می گردد دستگاه های انضباطی حزب اصولا به پرونده مقام هایی رسیدگی می كنند كه مرتكب فساد مالی شده باشند.
در مورد دستگیری و بازجویی از رییس اینترپل حتی اداره مركزی این نهاد در لیون فرانسه نیز سكوت كرده اما مسئولان امنیتی و پلیس فرانسه گفته اند كه در حال رایزنی با چین هستند.
اینترپل با 192 عضو، بزرگترین آژانس بین المللی برای تسهیل همكاری بین پلیس دنیا است كه برای افراد تحت تعقیب هشدار صادر می كند اما دارای قدرت دستگیری به صورت مستقیم نیست.
'گوا ون گویی' از جمله ثروتمندان فراری بود كه در سال 2017 میلادی، اینترپل تحت ریاست معاون وزیر امنیت عمومی چین به دستور پكن برای دستگیری وی هشدار قرمز صادر كرد.
در وبسایت اداره مركزی اینترپل نام 44 نفر از فراریان از چین به چشم می خورد كه برای همه آنها اعلامیه و اطلاعیه قرمز صادر شده است سپتامبر سال قبل در هشتاد و ششمین مجمع عمومی اینترپل در پكن رییس اینترپل خواستار تقویت همكاری های بین المللی برای مبارزه با جرایم سایبری شد.
از سوی دیگر فرانسه اعلام كرده است كه همسر 'مینگ هونگوی' رییس چینی اینترپل، به دلیل برخی از تهدیدهایی كه علیه وی صورت گرفته هم اكنون تحت محافظت ویژه قرار گرفته است.
گزارش های موجود حاكی است كه وزارت امنیت عمومی و وزارت خارجه چین ت اامروز به سوالاتی كه با نمابر برای آنها درباره رییس اینترپل ارسال شده است، پاسخ نداده اند.
آساق**231**1904**1663