مبادلات تجاري ميان پاكستان و افغانستان ادامه دارد

اسلام آباد - ايرنا - بسته بودن طولاني مدت گذرگاه هاي مرزي و اعمال محدوديت براي ورود كالا از خاك پاكستان به افغانستان از سوي كابل و اسلام آباد، تاثير منفي بر رونق اقتصادي و تبادلات تجاري بين دو كشور نداشته است.

به گزارش عصر شنبه ايرنا، هر چند تنش سياسي بين پاكستان و افغانستان طي سال هاي اخير باعث شد تا گذرگاه هاي مرزي دوكشور به مدت طولاني بسته بماند اما با اين حال با وجود موانع ايجاد شده از سوي دولت پاكستان و افغانستان تبادلات تجاري بين دو كشور رشد قابل توجهي داشته است.
تاجران پاكستاني در ايالت خيبرپختونخواه از دولت مركزي اين كشور خواسته اند تا مشكلات خود را با دولت افغانستان حل و فصل كند.
آنها مخالف تاثير سردي روابط دوجانبه بر مبادلات تجاري بين پاكستان و افغانستان هستند.
بر اساس آمار اتاق بازرگاني و صنعت ايالت خيبرپختونخواه، ميزان مبادلات تجاري سالانه پاكستان و افغانستان از سال 2011 تا 2012 ميلادي، دو ميليارد و 500 ميليون دلار بوده است.
هر چند دولت محلي در ايالت خيبرپختونخواه و تاجران در اين ايالت در تلاش براي افزايش مبادلات تجاري با افغانستان تا سطح پنج ميليارد دلار بودند، اقدامات متقابل افغانستان در واكنش به جلوگيري دولت پاكستان از ورود كالاهاي هندي از خاك اين كشور به افغانستان باعث شده تا صادرات پاكستان به افغانستان كاهش يابد .
بر اساس آخرين آمارها، ميزان مبادلات تجاري بين پاكستان و افغانستان در سال 2017 ميلادي به كمتر از يك ميليون دلار كاهش يافت ولي سطح تبادلات پس از عادي شدن روابط بين كابل و اسلام آباد در حال افزايش است.
بسياري از كالاهاي اساسي مردم افغانستان از طريق شهر بندري كراچي در جنوب پاكستان و انتقال آنها از طريق كانتينر و كاميون از طريق مسيرهاي جاده اي به خاك اين كشور صورت مي گيرد.
آساق**6125**1337