۱۴ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۱۹
کد خبر: 83056190
۰ نفر
آب در 2 سد مازندران سرریز شد

ساری - ایرنا - مدیرعامل آب منطقه ای مازندران اعلام كرد كه بارندگی های 24 ساعت گذشته منجر به سرریز شدن آب در 2 سد میجران رامسر و آلیمالات چمستان شد.

محمد ابراهیم یخكشی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ظرفیت استاندارد سد میجران رامسر حدود هشت میلیون متر مكعب است كه بر اثر بارندگی های شدید، حجم آب پشت این سد به 12 میلیون متر مكعب رسید.
گفتنی است كه شهرستان رامسر بیشترین میزان بارش با 262 میلیمتر را در 24 ساعت اخیر ثبت كرد.
مدیرعامل آب منطقه ای مازندران همچنین به سرریزی آب از سد آلیمالات چمستان خبر داد و گفت: ظرفیت استاندارد این سد نیز یك میلیون مترمكعب است كه تاكنون حدود یك و نیم میلیون متر مكعب آب پشت این سد جمع شده است.
وی به وضعیت باقی سدهای مازندران اشاره و اعلام كرد كه سدهای بزرگ استان همچون شهید رجایی ساری و سد البرز سوادكوه در وضعیت عادی به سر می برند.
یخكشی گفت: طی 24 ساعت گذشته حدود نیم میلیون مترمكعب آب وارد سد شهید رجایی و 400 هزار متر مكعب آب نیز وارد سد البرز شده است كه فشار چندانی به این 2 سد وارد نمی كند.
به گفته مدیرعامل آب منطقه ای مازندران وضعیت باقی سدهای استان نیز در حالت عادی بوده و گزارش میزان ورودی آب به آنها به زودی در اختیار رسانه ها و مردم قرار می گیرد.
یخكشی همچنین از پر شدن بسیاری از آب بندانهای استان خبر داد و گفت: در استان 800 قطعه آببندان با ظرفیت حدود 370 میلیون متر مكعب وجود دارد كه اغلب آن مصرف كشاورزی و پرورش ماهی دارند.
در حال حاضر مازندران دارای 2سد بزرگ شهید رجایی و البرز و هشت سد كوچك با ظرفیت 325میلیون متر مكعب است.
بر اساس آمارهای رسمی، توان بالقوه آب مازندران در حد 6 میلیارد و ‎ 600میلیون مترمكعب است كه از این مقدار چهار میلیارد و ‎ 900میلیون مترمكعب آب های سطحی و بقیه آب های زیرزمینی است.
بارش باران شدید كه از عصر روز گذشته در مازندران آغاز شد ظرف كمتر از 2 ساعت تمامی استان را در نوردید و خسارت های بسیاری نیز به تاسیسات عمومی و خصوصی زد.
هواشناسی مازندران نیز پیش بینی كرده است كه بارندگی تا امشب ادامه دارد و از صبح فردا با خروج سامانه بارشی از استان شاهد كاهش ابر و افزایش دما هستیم.
9919/1899