زیرساخت های شهری مازندران، پاشنه آشیل مدیریت بحران

ساری - ایرنا - بارش شدید باران در مازندران، استانی كه به پرباران بودن شهرت دارد با وجود آماده باش نیروهای امدادی و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه، به دلیل زیرساخت های نامناسب منجر به خسارت زیادی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بارندگی همراه با رعد و برق و تندباد همان گونه كه هواشناسی از اوایل هفته پیش بینی كرده و دو بار هم اخطاریه داده بود از عصر جمعه از غرب مازندران شروع شد و در كمتر از 2 ساعت تمام مناطق استان را در بر گرفت.
شدت بارندگی به حدی بود كه برابر اظهارات كارشناسان هواشناسی طی 17 سال گذشته بارندگی با این شدت در هیچ فصلی سابقه نداشت و به همین دلیل هم زیرساخت های موجود بویژه در شهرها تاب تحمل از دست دادند و این وضعیت سبب شد تا در شهرهایی مانند تنكابن خسارت بیشتر از سایر مناطق شود.
براساس نخستین آمارهای ارائه شده از سوی مدیریت بحران استانداری مازندران بیشترین خسارت ها به مناطق غربی این استان وارد شد به طوری كه 6 روستای نوشهر در محاصره سیل قرار گرفت و طغیان رودخانه های صفا رود و چالكرود در رامسر هم به تاسیسات زیر بنایی این شهرستان خسارت زد .
همچنین بارندگی شدید در تنكابن با بالاآمدن سطح آب روخانه چشمه كیله همراه شد و رودهای دیگر منطقه را هم طغیانی كرد كه نتیتجه آن بسته شدن جاده دسترسی به منطقه دوهزار و سه هزار این شهرستان بود.
شدت بارندگی و آب گرفتگی زیاد معابر شهری در هفت شهرستان غربی مازندران سبب شد تا آموزش و پرورش استان مدارس این شهرستان های را شامل نور، نوشهر، چالوس، رامسر، تنكابن ، عباس آباد و كلاردشت در نوبت صبح تعطیل اعلام كند.
بر اساس اعلام مسئولان شهرستان تنكابن، طغیان رودهای منطقه سبب تخریب 20 دهنه پل در این شهرستان شد.
رعد و برق و بارش شدید باران در مازندران همچنین موجب آتش گرفتن پست های برق در برخی مناطق از جمله ساری و 6 منطقه این شهر شد و مردم این مناطق شب گذشته را در تاریكی به سر بردند .
خاموشی برق علاوه بر ساری در شهرستان های شرقی مازندران از جمله نكا و بهشهر و گلوگاه هم شب گذشته برای ساعاتی وجود داشت.
همچنین اصابت صاعقه در فریدونكنار باعث شد تا مسافر خرم آبادی كه برای گذراندن تعطیلات به این استان سفر كرده بود به كما برود و بنا به گفته مسئولان بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان احتمالا این جوان 30 ساله دچار مرگ مغزی شود .
علاوه بر این، تاسیسات آب، برق و تلفن مناطق شرق مازندران از جمله بیش از 50 روستای نكا قطع شد و اهالی این روستاها روز بارانی بدون این امكانات را سپری می كنند و 20 خانه روستایی شهرستان آمل هم دچار خسارت شد.
هر چند با توجه به اعلام و هشدار مدیریت بحران استانداری مازندران ، شهرداری ها و دهیاری ها به وظیفه خود برای لایروبی انهار و جوی های آب و همچنین هرس درختان از روزهای قبل عمل كردند اما آبگرفتگی های شدید كوچه ها و خیابان ها نشان دهنده ضعف زیرساختی برای زمان بروز این بحران ها است .
نبود طرح جامعی برای هدایت آبهای سطحی در مازندران به مشكلی جدی در مناطق شهری استان تبدیل شده و هر از چند گاهی با بارندگی های شدید شهروندان را به صورت جدی دچار مشكل می كند.
مدیركل مدیریت بحران استانداری مازندران بعد از ظهر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه تمامی شهرستان های 22 گانه استان درگیر مسائل مربوط به بارندگی های شدید و سیلاب ناشی از آن بوده اند، گفت: میزان خسارت ها در هر شهرستان متفاوت است .
علی اصغر احمدی افزود : شهرستان های تنكابن ، عباس آباد و رامسر بیشترین خسارت را دیده اند .
وی همچنین نوشهر ، چالوس ، بهشهر و نكا را از جمله شهرستان هایی اعلام كرد كه میزان خسارت های بارش شدید باران در آنها زیاد بوده است .
مدیركل بحران استانداری مازندران خسارت های ناشی از بارندگی شدید را آبگرفتگی معابر و واحدهای مسكونی و تخریب سربندی های منازل اعلام كرد .
وی با تاكید بر اینكه از روزهای قبل ادارات كل هواشناسی و مدیریت بحران مازندران در خصوص وقوع این بارندگی شدید و سیلاب هشدار داده بود، گفت: با توجه به این هشدارها نیروهای امدادی دستگاههای خدمات رسان برای این منظور در حالت آماده باش قرار گرفتند .
احمدی در باره چرایی خسارت و تلفات با وجود آماده باش و آمادگی قبلی در استان ، توضیح داد: در زمان بحران ها تنها آمادگی نیروهای امدادی كفایت نمی كند و برای خروج از بحران ها در این مواقع نیاز به فراهم كردن زیرساخت های لازم است .
وی افزود: علاوه بر شدید بودن بارندگی های اخیر ، طولانی بودن مدت زمان آن هم سبب شد تا زیرساخت ها پاسخگو نباشند و مردم با مشكل مواجه شوند.
مدیركل مدیریت بحران استانداری مازندران گفت: بارندگی ها تا به اندازه ای بود كه ظرف مدت 10 دقیقه تمامی جوی ها و كانال های آب سطح شهرها مملو از آب می شد و مسیری برای خروج و هدایت آبهای اضافی وجود نداشت .
وی ادامه داد: میزان زیاد بارندگی در مازندران تا به اندازه ای بود كه به طور مثال در بارش 262 میلمتری باران در میانلاب رامسر در كمتر از 24 ساعت طی 17 سال گذشته بی سابقه بوده است.
به گفته احمدی این میزان بارندگی ها چند برابر بارندگی های یك ساله استان مازندران است و بدین گونه استان از این میزان بارش غافلگیر شده است .
وی بخشی از مشكلات به وجود آمده در بارش شدید اخیر را نبود و كمبود زیرساخت های شهری لازم ذكر كرد و گفت: كانال ها و جوی های آب در شهرهای استان بر اساس بارندگی های متداول طراحی شده است و جوابگوی این حوادث خاص و بحرانی نیست .
احمدی كه بیشتر از چهار سال است به عنوان مدیركل بحران استانداری مازندران فعالیت می كند، افزود : در این مدت به یاد ندارم بارندگی و یا سیلاب با این شدت و مدت زمان طولانی رخ داده باشد .
وی اضافه كرد : در سال 1394 بارندگی و خسارت های سیل در سوادكوه ، آخرین بارش شدید باران در مازندران بود كه البته شدت و مدت آن به طولانی بارندگی اخیر در مازندران نبود .
مدیركل مدیریت بحران مازندران گفت: علاوه بر این، ادامه دار بودن بارندگی ها در مازندران آن هم با شدت برای دومین روز باعث شده تا مشكلات مردم از این ناحیه بیشتر شود .
وی با تاكید بر اینكه تمامی نیروهای امدادی دستگاههای اجرایی و خدمات رسان استان مازندران برای باران شدید اخیر پای كار هستند، افزود : با وجود تمامی این تلاش ها ، فراهم كردن یكسری زیرساخت ها می توانست از میزان خسارت و مشكلات ناشی از آن بكاهد .
احمدی بیان كرد: كانال ها و جوی های هدایت آب در شهرهای مازندران جوابگوی بارندگی های معمولی است و برای این گونه حوادث نمی تواند پاسخگو باشد .
وی افزود: برای مقابله با چنین حوادثی ، در سال های اخیر شهرداری ها مبادرت به آغاز مطالعه طرح جامع جمع آوری آبهای شهری كرده اند تا با ساخت جوی و كانال های هدایت آب عمیق تر در زمان وقوع این گونه حوادث مشكلات بیشتر نشود .
مدیر كل بحران مازندران گفت: همچنین افزایش ساخت و سازها كه باعث كاهش جذب آب در كانال ها می شود به نوعی یكی از مشكلات مناطق شهری این استان به شمار می رود به طوریكه آسفالت كوچه ها و بالا آمدن سطح معابر را به همراه می آورد و موجب وارد شدن آب به منازل مسكونی می شود .
احمدی در خصوص برآورد خسارت های باران شدید اخیر هم اظهار داشت: بعد از پایان بارندگی و طی چند روز آینده ، میزان خسارت های این حادثه اعلام خواهد شد .
اداره كل هواشناسی مازندران در پیش بینی اخیر اعلام كرده است كه از میزان بارش ها در غرب مازندران از عصر امروز - شنبه - كاسته می شود و بارش ها بیشتر در شرق استان رخ می دهد .
همچنین این اداره كل گزارش داد بارش باران در این استان تا بامداد فردا یكشنبه 16 مهرماه ادامه خواهد داشت و این سامانه بارشی شمالی پس از آن از مازندران خارج می شود و سامانه دیگر بارشی اواسط هفته جاری از جنوب وارد استان می شود كه ولی بارش ها از شدت كمتری برخوردار خواهد بود .
** تلفات بارندگی
بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب به همراه آب گرفتگی معابر و خیابان ها در مازندران با تلفات هم همراه بوده است.
اگرچه تاكنون منابع رسمی آمار دقیقی در این زمینه نداده اند، ولی مرگ 2 نفر و زخمی شدن 2 نفر دیگر تایید شده است.
یكی از كشته شدگان بارندگی شدید راننده تاكسی در نوشهر است كه به گفته معاون فرماندار این شهرستان ساعت 6 صبح امروز خودرویش در آب انباشته شده در زیرگذر شهری فرو رفت و خودش خفه شد.
كشته دوم هم مربوط به شهرستان بهشهر است. گفته می شود این شهروند بهشهر به خاطر برق گرفتگی ناشی از صاعقه و بارندگی شدید جان باخت.
بارندگی همچنین باعث ریزش سنگ از جاده هراز و زخمی شدن راننده یك دستگاه خودروی سواری شد. این اتفاق ظهر امروز رخ داد.
یك جوان مسافر 30 ساله خرم آبادی نیز عصر دیروز بر اثر برخورد صاعقه در ساحل فریدونكنار به كما رفت و هم اكنون در كما به سر می برد.
اگرچه در فضای مجازی آمار كشته شدگان بویژه ناشی از صاعقه را تا چهار نفر ذكر می كنند، ولی مسئولان مازندران می گویند كه تنها تلفات ناشی از بارندگی و رعد و برق مرگ 2 نفر و زخمی شدن 2 نفر دیگر بوده است.
2096/1654