۱۴ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۸
کد خبر: 83055850
۰ نفر
اكنون زمان حمایت از صادرات است - حسن مرتجی *

حمایت دولت از صادرات و فراهم كردن شرایط رونق آن در شرایط كنونی، می تواند نجات بخش تولید و صادرات و عاملی برای دور زدن تحریم ها و فشارهای اقتصادی ظالمانه باشد.

در ماه های اخیر، برگزاری نمایشگاه ها در خارج از كشور با توجه به نوسان های ارزی، با ركود مواجه شده به طوری كه شركت های فعال در این حوزه به دلیل مشكلات متعدد، از ورود به این موضوع خوداری می كنند.
این روزها در حالی مردم به خرید ارز و مسكوكات و حتی خودرو برای حفظ سرمایه های خود روی آورده اند كه هدایت كردن این سرمایه ها به سمت صادرات، می تواند ضمن كاهش نقدینگی های سرگردان، ارزآوری، رونق تولید و اشتغال را به همراه داشته باشد.
اكنون فرصت مناسبی است تا دولت با پرداخت یارانه صادراتی، حمایت از صادرات و برگزاری نمایشگاه ها در خارج از كشور بویژه كشورهای منطقه و همسایگان و ارائه مشوق های مختلف، به تحقق اهداف یاد شده بپردازد.
لوازم خانگی، صنایع رنگ، صنایع روغن های پایه، تولید ابزار و ماشین آلات، صنایع نوشیدنی و غذا، صنایع كود و اوره، صنایع برودتی، صنایع دستكش های صنعتی، صنایع شیمیایی، صنایع كاشی و سرامیك و سرویس های بهداشتی، صنایع مصالح ساختمانی، ذوب آهن، صنایع فولاد، صنایع لوله سازی، صنایع غذایی دام و طیور، صنایع مبلمان، صنایع پلاستیك بسته بندی و چاپ، صنایع كاغذ و پالپ و صنایع لاستیك سازی از جمله بخش های هستند كه در صورت حمایت دولت می توان با شرایط مناسبی، تولیدات آنها را به كشورهای منطقه صادر كرد. كشورهایی همچون آلمان، كره جنوبی، هند و تركیه سالهاست با فراهم كردن شرایط حضور رایگان صادركنندگان خود در میادین بین المللی، به حمایت از صادرات پرداخته اند.
پرداخت یارانه پرواز و هزینه برپایی غرفه ها، مبالغ اندكی كه دولت با پرداخت آن می تواند تولیدكنندگان را به سمت صادرات سوق دهد؛ موضوعی كه نظیر آن را در كشورهای پیشرو در امر صادرات شاهدیم.
چین، چهار هزار یورو به تاجر و بازرگانان خود می دهد تا در نمایشگاه های ایران حضور یافته و تولیداتشان را عرضه كنند؛ همچنین 2 هزار یورو در اختیارشان می گذارد تا بهترین و زیباترین غرفه ها را برپا كنند؛ اما غرفه داران ایرانی همواره با مشكلات متعددی دست به گریبانند.
چنین حمایت هایی، به هیچ عنوان هزینه نیست بلكه ارز آن به سرعت به كشور باز می گردد؛ بازگذاشتن دست صادركنندگان با نظارت رایزنان بازرگانی و اقتصادی می تواند به شور و هیجان تولید در كشور دامن بزند.
اكنون نظم منطقی در بخش صادرات كشور وجود ندارد و در این راستا وجود «وزیر صادرات» در دولت می تواند یاریگر اهداف صادراتی كشور باشد.
........................................................................
* فعال اقتصادی و برگزاركننده نمایشگاه های بین المللی

سرخط اخبار اقتصاد