بیروت-ایرنا-مواضع مقام های رژیم صهیونیستی در جریان سفر «آنگلا مركل» صدراعظم آلمان به فلسطین اشغالی بیانگر ناخرسندی و نگرانی آنها از ادامه همكاری اروپا با ایران در حفظ برجام است.

به گزارش روز جمعه ایرنا، مركل كه در صدر هیاتی عالیرتبه به فلسطین اشغالی سفر كرده، دیروز (پنجشنبه) با مقام های ارشد رژیم صهیونیستی از جمله «روون ریولین» رئیس و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم دیدار و گفت و گو كرد.
آنچه بیش از هر چیز در این دیدارها برجسته شد، موضوع ایران و توافق هسته ای بود.
دو طرف در قبال ایران هم دارای اشتراك نظر و هم اختلاف هستند. هرچند كه وزن اختلاف ها در حال حاضر بیشتر است.
آلمان در كنار چهار كشور انگلیس، فرانسه، روسیه و چین پس از خروج آمریكا از توافق هسته ای با ایران، در آن باقی مانده است.
این در حالی است كه رژیم صهیونیستی فارغ از حفظ برجام و باقی ماندن اروپایی ها با اصل این توافق بین المللی مخالف بوده است.
رژیم صهیونیستی را می توان اصلی ترین مخالف برجام در زمان امضای آن دانست. دولت وقت آمریكا به ریاست «باراك اوباما» بدون توجه به فشارهای مقام های صهیونیست نسبت به امضای توافق با ایران اصرار كرد و این سبب شد نتانیاهو در كنار معدودی از رهبران كشورهای عربی به عنوان مخالف برجام در انزوا قرار گیرند.
اما روی كارآمدن «دونالد ترامپ» در آمریكا كه آشكارا با توافق هسته ای مخالفت می كرد، فرصت و انگیزه ای برای نتانیاهو برای تداوم دشمنی با برجام و ضربه زدن به آن شد.
رژیم صهیونیستی بیش از هر طرف دیگر از خروج آمریكا از برجام در اردیبهشت امسال و بازگشت تحریم های یكجانبه واشنگتن استقبال كرد.
نتانیاهو می پندارد سیاست های كنونی ترامپ بهترین فرصت برای تحت فشار قراردادن ایران و كاهش نقش آن در منطقه است.
اما به نظر می رسد هدف اصلی آمریكا و رژیم صهیونیستی در شكل دادن به نوعی اجماع جهانی علیه ایران ناكام مانده است.
بیشتر كشورهای جهان و مهمتر از آن قدرت های حاضر در برجام، این توافق را گامی در جهت صلح جهانی می دانند و خروج آمریكا را به باد انتقاد گرفته اند.
رای اخیر دیوان بین المللی دادگستری در لاهه هلند علیه بازگشت تحریم های ضد ایرانی آمریكا نیز سست بودن توجیه قانونی اقدام واشنگتن را روشن و منطق ایران در مجامع جهانی را ثابت كرد.
بر این اساس ، همراهی كشورهای مختلف بویژه اروپایی ها برای حفظ برجام پاشنه آشیل سیاست های دولت آمریكا و رژیم صهیونیستی به عنوان مهمترین متحد آن است.
طی ماه های اخیر گفت و گوهایی بین ایران با كشورهای اروپایی و نیز تهران با مسكو و پكن و دیگر قدرت های اقتصادی منطقه ای همچون هند و تركیه صورت گرفته است تا بتوان بر اساس این همكاری ها، جلوی اثرگذاری حداكثری تحریم های آمریكا را گرفت.
در این میان همراهی كشورهای اروپایی با حفظ برجام و اعلام آمادگی این كشورها برای ارائه تسهیلاتی در زمینه خرید نفت و تبادلات بانكی، انتقادها و نگرانی هایی را در آمریكا و رژیم صهیونیستی در پی داشته است.
ریولین رئیس رژیم صهیونیستی پیش از ضیافت نهار با مركل در سخنانی خواهان فشار اتحادیه اروپا به ایران شد و گفت: چاره‌ای نداریم جز اینكه از اتحادیه اروپا بخواهیم در تصمیمش برای دور زدن تحریم‌ها علیه تهران بازنگری كند.
نتانیاهو نیز در كنفرانس خبری مشترك با مركل از سیاست كشورهای اروپایی و آلمان برای پیروی نكردن از آمریكا در خروج از برجام انتقاد كرد.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی صراحتا گفت كه اروپا نباید ایران را از نظر مالی تغذیه كند.
این اظهارات به روشنی گواه عمق نارضایتی و نگرانی رژیم صهیونیستی از تداوم برجام و همراهی اروپا با ایران است.
مقام های صهیونیست به شدت نگرانند كه ایران بتواند با دیپلماسی فعال خود مانع از تحقق هدف آمریكا و رژیم صهیونیستی در به انزوا كشیدن این كشور در منطقه شود.
ادعاهای اخیر نتانیاهو در سازمان ملل درباره وجود مراكز هسته ای در تورقوزآباد نیز در جهت همین نگرانی ها و تلاش برای همراه سازی كشورها با آمریكا و رژیم صهیونیستی است. هرچند كه كسی این ادعاها را جدی نگرفت.
به نظر نمی رسد سفر مركل به رژیم صهیونیستی تاثیری در سیاست اروپا نسبت به ایران آنگونه كه صهیونیست ها به دنبال آن هستند، داشته است.
شبد**خاورم**2054 **1010

سرخط اخبار جهان