آیین سنتی مذهبی قالیشویان در مشهد اردهال كاشان برگزار شد

كاشان- ایرنا- آیین سنتی مذهبی قالیشویان با حضور هزاران نفر از عزاداران امامزاده علی ابن محمد باقر (ع) در مشهد اردهال كاشان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، هزاران نفر از عزاداران و علاقه مندان اهل بیت معصومین (ع) پس از كیلومترها پیمودن مسیر با پای پیاده، روز جمعه با حضور در آستان امامزاده علی ابن محمد باقر (ع) اشك ماتم ریخته و به مداحی و سینه زنی پرداختند.
بر اساس برخی اسناد، شهادت فرزند حضرت امام محمد باقر (ع) در روز 27 جمادی الثانی سال 116 هجری قمری همزمان با ماه مهر حدود 55 سال پس از واقعه كربلا رخ داده و از این رو آیین سنتی مذهبی قالیشویان فین كاشان سالانه در دومین جمعه مهر ماه در مشهد اردهال محل شهادت این امامزاده بزرگوار برگزار می شود.
امامزاده علی ابن محمد باقر (ع) برادر حضرت امام صادق (ع) در سال 113 هجری قمری با دعوت مردم فین برای ترویج دین اسلام از سوی پدر بزرگوارشان به ایران ماموریت یافت كه پس از سه سال تلاش سرانجام در جنگی نابرابر به همراه جمعی از یارانش در خطه اردهال كاشان شهید شد.
آیین قالیشویان نیز به یاد آن واقعه هر سال در مشهد اردهال برگزار و هزاران نفر از عزاداران چوب به دستان فین، قالی مقدس را به عنوان نمادی از پیكر مثله شده فرزند امام پنجم (ع) از خادمان آستان امامزاده تحویل گرفته و بر دوش خود حسین حسین گویان به طرف چشمه آبی می برند.
عزاداران با پاشیدن آب و شستن قالی به صورت نمادین آن را در پناه چوب ها روی دست گرفته و با ندای یاحسین به سمت مرقد باز می گردانند و قالی مقدس را دوباره تحویل آستان مقدس می دهند.
آیین سنتی مذهبی قالیشویان به عنوان میراث جهانی ناملموس ایران به ثبت یونسكو رسیده و تنها آیینی است كه بر اساس تاریخ هجری شمسی برگزار می شود.
مشهد اردهال در 45 كیلومتری جنوب غربی كاشان قرار دارد.
كاشان با جمعیت افزون بر 365 هزار نفر در فاصله نزدیك به 200 كیلومتری شمال اصفهان واقع می باشد.
6136/8123