2 هزار و 600 دهیار زن در كشور مشغول خدمت هستند

تهران - ایرنا - معاون امور دهیاری های سازمان دهیاری ها و شهرداری های كشور گفت: 2 هزار و 600 دهیار زن به خدمت رسانی در كشور مشغول هستند و در مجموع 92 درصد روستاها از خدمات دهیاری ها بهره مند می شوند.

سعیدرضا جندقیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: به سكونت های بالای 20 خانوار، روستا و زیر 20 خانوار آبادی گفته می شود كه از تعداد كل روستاها و آبادی های كشور، 39 هزار پارچه آن روستا هستند.
وی خاطر نشان كرد: تعداد‌ بانوان دهیار طی سال 1393 با رشد 43 درصدی به 2 هزار و 167 نفر و با آغاز دوره پنجم شوراهای اسلامی تاكنون به 2 هزار و 600 نفر افزایش یافته است.
وی اضافه كرد: استان های خراسان رضوی، كرمان، مازندران، سیستان و بلوچستان و گیلان به ترتیب دارای بیشترین دهیاران زن در پنجمین دوره شوراهای اسلامی هستند.
جندقیان گفت: یكی از شرایط لازم برای دستیابی به توسعه پایدار، مشاركت زنان در سطح مدیریت است؛ زنان با حضور در نقش‌های مدیریتی در عرصه شهر و روستا می‌توانند در توسعه متوازن و پایدار نقش بسزایی داشته باشند.
وی اظهار داشت: در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در جامعه، شاهد هستیم كه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره زنان ایران اسلامی توانسته‌اند با پیشرفت در عرصه تحصیل و كسب مدارج علمی و دانشگاهی، حضوری فعال و گسترده در جامعه داشته‌ باشند.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خاطرنشان كرد: این مشاركت در تمام سطوح مدیریتی (ملی، منطقه ای، ناحیه‌ای و محلی) قابل ملاحظه و چشمگیر است و نظام مقدس جمهوری اسلامی، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در كشور را با بهره‌گیری از ساختارهای قانونی، فرادستی و بهره‌گیری هرچه بیشتر از این ظرفیت‌های موجود در كشور فراهم كرده و بر همین اساس بستر لازم برای مشاركت و حضور بیش از پیش زنان در جامعه ایجاد شده است.
وی گفت: یكی از عرصه‌های قابل تامل برای حضور زنان در حوزه مدیریت روستا، نهاد دهیاری‌ است كه با شروع به كار دهیاری‌ها بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تحقق یافت.
جندقیان اظهار داشت: پس از تصویب «قانون تاسیس دهیاری‌های خودكفا» و در راستای تقویت بنیان مدیریت روستایی، وزارت كشور سیاست را‌ه‌اندازی، تقویت و ساماندهی تشكیلات دهیاری‌ها را در پیش گرفت.
وی با بیان اینكه سهم‌ بانوان دهیار در سال‌های 86-84 با رشد 156 درصدی، از 150 به حدود 400 نفر، در سال های 90-86 با رشد 123 درصدی از 400 به 888 نفر و در سال های 90-93 با رشد 74 درصدی به هزار و 544 نفر رسیده است، افزود: این موضوع حاكی از رشد و بالندگی فكری و فرهنگی روستاییان و توانمندی زنان در عرصه مدیریت روستایی است.
به گفته این مسئول در سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، دهیاران زن، به عنوان نمایندگان دو اجتماع بزرگ از ایران شامل اجتماع زنان و اجتماع مدیران روستایی، بار سنگین مسئولیت مدیریت روستایی را بر دوش می‌كشند.
در حال حاضر 21 میلیون و 366 هزار و 914 روستایی در 61 هزار و 724 روستا در كشور زندگی می كنند كه 28.43 درصد از جمعیت كشور را تشكیل می دهند.
اجتمام*2181*1834