كنگره بین المللی سلامت برای صلح، رویكردی به مدارا در فرهنگ ایران و اسلام

شیراز - ایرنا - كنگره بین المللی سلامت برای صلح با حضور 24 نفر از دانشمندان داخلی و خارجی 18 تا 20 مهر در شیراز برگزار می شود، گردهمایی كه بیان مولفه های مدارا در فرهنگ ایرانی و اسلامی از اهداف آن اعلام شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و دبیر علمی این كنگره روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: شبكه سازی سازمان های غیر دولتی برای صلح از طریق سلامت ، همكاری بین المللی سازمان های سلامت محور برای صلح ، نقش دولت ها و سیستم های بهداشت ملی در ایجاد صلح و بررسی نقش متخصصان بهداشت در ساختار صلح از جمله محورهای اصلی این كنگره است.
دكتر رضا ملك زاده افزود: سلامت برای صلح در خاورمیانه، آموزش پزشكی و صلح و بررسی و تبیین اخلاق پزشكی و صلح از دیگر محورهای این كنگره دو روزه است .
وی با بیان اینكه دراین كنگره 24 نفر از دانشمندان اروپا و آمریكای شمالی و متخصصان و دانشمندانی از كشورمان حضور می یابند، افزود: برگزاری 10 كارگروه علمی و كارگاه های مختلف از برنامه های جنبی كنگره سلامت برای صلح خواهد بود.
وی اسلام را دین رافت و عطوفت و فرهنگ ایرانی را فرهنگ مهر و صلح دانست و گفت: سراسر آیین تشیع و دین مبین اسلام مملو از عطوفت و مهر است ، ائمه هدی (ع) و پیامبر رحمت (ص) آمدند تا فرهنگ مهر و عطوفت را بین مردم ترویج دهند ، رسالت ما مسلمانان این است كه نگذاریم این فرهنگ تضعیف شود.
ملك زاده گفت: نباید اجازه دهیم خشونت اجتماعی در جامعه ترویج شود، خشونت فردی و اجتماعی مثل خشونت هنگام رانندگی ، خشونت در رفتارهای خانوادی و خشونت با كودكان مواردی است كه به فرهنگ دینی و ایرانی ما لطمه می زند، این كنگره دراین زمینه مقالات علمی ارائه خواهد كرد.
دبیر علمی كنگره سلامت برای صلح به برخی تنش های اجتماعی و سیاسی و خشونت ها در خاورمیانه و جهان اشاره كرد و گفت: جنگها و تنشهای سیاسی از جمله مواردی است كه سلامت مردم را تهدید می كند، سلامت مردم در یمن، افغانستان، عراق، سوریه، لیبی و بسیاری از كشورهای دیگر با بروز تنش ها و جنگ ها تهدید شده است، پیام این كنگره محكوم كردن همه تنش ها و منازعات و چاره جویی برای رهایی بشر از تنش ها است.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان اینكه منشور حقوقی كوروش در كشورمان مبدا و مستند قابل توجهی برای صلح و مدارا ارائه كرده است گفت: باید توجه جهانی به مولفه های صلح كه ایرانیان بنیانگذار آن بوده اند جلب شود.
وی اضافه كرد: جنگ ها، تعارضات و خشونت ها ساختار جوامع درگیر را به شدت تحت تاثیر قرار داده و به نحوی جدی زندگی بشریت را در سراسر دنیا تهدید می كند؛ این رویكردهای خشونت آمیز می توانند پیشگیری و یا حداقل محدود شوند.
به گفته ملك زاده پیشگیری و محدود سازی تعارضات و جنگ ها، نیازمند تلاش برای برقراری تماس با طرفین درگیر و انتقال مناسب نظرات طرفین و از این طریق كاهش خشونت ها در حین جنگ و تعارض می باشد. برقراری تماس با طرفین درگیر در سطوح عالی، نیازمند افرادی است كه رهبران طرفین بتوانند به ایشان اعتماد كنند. جامعه پزشكی و به طور كلی متخصصان حوزه سلامت از دیرباز مورد اعتماد عموم و خواص جوامع مختلف بوده اند؛ چرا كه به طور معمول برای تامین سلامت و حفظ جان انسان ها تلاش صادقانه داشته اند. از این رو، تجربیات گذشته نشان داده است كه اگر این گروه از جامعه با هدف كاهش خشونت ها و پیشگیری از جنگ ها وارد عمل شوند، می توانند تا حد زیادی به این هدف دست پیدا كنند.
*** تحریم نوعی خشونت علیه بشریت است
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز نیز دراین نشست رسانه ای با بیان اینكه تحریم كشورهای زورگو علیه سایر كشورها نوعی خشونت علیه بشریت است گفت : كنگره سلامت برای صلح به دنبال این است كه تحریم های ظالمانه را محكوم كند ، آنها به دروغ می گویند دارو و مایحتاج عمومی و غذا و ملزومات زندگی مردم را تحریم نكرده اند ، تحریم راه های انتقال مالی در نهایت به معنی تحریم دارو است، ما سالها تحت تاثیر همین تحریم های ظالمانه قرار داریم .
دكتر علی بهادر افزود: فردی كه صلح را نادیده بگیرد، انسانیت و اخلاق را نادیده گرفته است، پیام این كنگره نوعدوستی بدون هیچ قید و شرطی است، پیام این كنگره آن است كه جنگ در هر صورتی محكوم است و ما شروع كننده هیچ جنگی نیستیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز گفت: این همه آشفتگی بازار ارز و اقتصاد ، احتكار و گرانی همه برآیند تحریم و دخالت های نادرست قدرت های زورگو است؛ عملیات تروریستی اهواز نمونه بارز خشونت و ترور علیه كشورمان است.
وی ادامه داد: ما سالها در بیمارستان ها و مراكز درمانی پذیرای مجروحان و مصدومان جنگ تحمیلی بوده ایم اما متاسفانه بسیاری از رسانه های بین المللی در جهان به دست افرادی است كه دشمن بشریت هستند ، آنها به راحتی تهمت می زنند و دروغ می گویند ، این كنگره از شیراز و فارس كلید زده شده تا بیانگر آزادی و صلح و مدارا برا ی همه بشریت باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز اضافه كرد: متاسفانه تلاش ها برای برقراری صلح در جهان محدود بوده است و بیشتر در حد تئوری پردازی و متون علمی باقی مانده است و بنابر این، نیازمند تلاش بسیار بیشتر توسط متخصصان حوزه سلامت در جهت صلح گستری در سطح جهان و حتی در درون جوامع هستیم.
بهادر افزود: برنامه سازمان جهانی بهداشت با عنوان' سلامت به مثابه پلی برای صلح' و هم چنین تلاش های سازمان پزشكان بدون مرز و سازمان ملل متحد تا حدودی توانسته است نشان دهد كه این رویكرد می توانند در صلح گستری بسیار موفق باشد.
وی تاكید كرد: كنگره بین المللی سلامت برای صلح با هدف تقویت تلاش های جامعه متخصصان سلامت برای گسترش صلح و گفتمان صلح در سطح جهان طراحی شده است.
وی افزود: ما در این كنگره تلاش خواهیم كرد تا فرصتی برای تقویت صلح گستری توسط متخصصان سلامت از طریق بحث و تبادل نظر در موضوعات مختلف فراهم شود.
*** هر جانباز شیمیایی مصداق و سند جنایتگران و جنگ طلبان است
رئیس كنگره بین المللی سلامت برای صلح و مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز در این نشست رسانه ای بیان داشت : ما صدها هزار شهید و جانباز در سالهای دفاع مقدس تقدیم انقلاب كرده ایم، هر شهید و هر جانباز و هر مصدوم شیمیایی سند و مصداق عملكرد جنایتكاران و جنگ طلبان علیه صلح و آرامش كشورمان هستند.
دكتر محمد هادی ایمانیه افزود: آثاری كه از جنگ در جامعه سالها باقی می ماند رنج و محنت برای یك ملت به ارمغان می آورد ، هر چند ملت با پایمردی شهدای جنگ را تقدیم كرد و جانبازان ما با سربلندی و افتخار برای كشور آفریدند اما آیا جامعه جهانی پاسخگوی این همه رنج و مرارت و محنت ملت ها و ملت ایران است.
وی اظهار داشت: اكنون 6 میلیون نفر در كشور یمن با گرسنگی دست و پنجه نرم می كنند ، آلودگی آب و نبود غذا و امنیت ، آرامش این كشور را مختل كرده است ، كدامیك از سازمان های جهانی دراین رابطه مقاومت می كنند و عملكرد جنگ طلبان را محكوم می كنند .
مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی افزود: با پایان یافتن یك جنگ آثار روانی و اجتماعی آن پایان نمی پذیرد، این كنگره برای آن تشكیل می شود كه گوشه ای از رنج و محنت ملت هایی كه سالها جنگ را تحمل كرده اند به تصویر بكشد.
در حاشیه این نشست خبری، از كتاب 'صلح از راه سلامت' به مناسبت برگزاری كنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز رونمایی شد.
این كتاب نوشته نیل آریا و جوانا سانتا باربارا است كه در آن محتوای چگونگی فعالیت متخصصان برای رسیدن به دنیای با خشونت كمتر را بررسی كرده و با مقدمه ای از دكتر رضا ملك زاده به چاپ رسیده است.
6113/ 2027

سرخط اخبار استان‌ها