بانك مركزی، بخشنامه تخصیص ارز خدماتی را اجرا نمی كند

تهران- ایرنا- بانك مركزی كه در مردادماه امسال مجوز پرداخت ارز با نرخ بانكی را به موسسه های برگزاركننده آزمون های بین المللی زبان (زیرنظر سازمان سنجش)، صادر و تاكید كرده بود تا پیش از مصوبه بسته جدید ارزی(در 15مردادماه) حواله های صادر شده باید پرداخت شود، اما خلاف بخشنامه عمل كرده و اكنون در این زمینه پاسخگو نیست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، عصر یكشنبه پانزدهم مردادماه بود كه هیات دولت سیاست های جدید پولی و مالی برای ساماندهی بازار ارز را بررسی و تصویب كرد و همان شب، رئیس كل بانك مركزی با حضور در یك برنامه تلویزیونی به تشریح جزئیات این مصوبه درباره سیاست های جدید ارزی پرداخت.
«عبدالناصر همتی» همان زمان اعلام كرد، كسانی كه پیش از این، اقدامات لازم را انجام داده و بانك مركزی مجوز دریافت ارز با نرخ رسمی(4200تومان) را صادر و بانكها اقدام به صدور حواله كرده اند، باید ارز خود را با نرخ قبلی(4200تومانی) تحویل بگیرند.
یكی از بخش هایی كه بانك مركزی پیش از بسته جدید ارزی، مجوز دریافت ارز به نرخ رسمی را برای آنها صادر كرده بود، متقاضیان شركت در آزمون های زبان انگلیسی (موسسه های برگزاركننده آزمون های بین المللی آیلتس و تافل) هستند كه زیر نظر سازمان سنجش فعالیت می كنند.
این آزمون ها توسط سازمان های بین المللی و در داخل كشورها به نمایندگی از آن سازمان ها توسط موسسه های ملی مورد تایید سازمان سنجش برگزار می شود. اجرای این آزمون ها در ایران، زیر نظر مركز آی.دی.پی(idp) استرالیا است.
بانك مركزی بعد از بررسی مدارك و تایید آنها، این موسسه ها را برای دریافت ارز به بانك سامان معرفی كرد و آنها در چند مورد، موفق به دریافت ارز شدند.

** سكوت بانك مركزی در پاسخگویی
در این پیوند، مسئول یكی از موسسه های برگزاركننده آزمون زبان به ایرنا گفت: هشتم مردادماه امسال طبق بخشنامه بانك مركزی، اقدامات لازم را از طریق بانك سامان برای دریافت بخش دیگری از ارز مورد نیاز انجام دادیم و بخش نظارت بانك مركزی نیز آن را تایید كرد و سه روز بعد، درخواست خرید در سامانه تامین ارز ثبت شد.
موسوی افزود: با وجود ضرورت تسریع در تخصیص ارز به دلیل تعهدات ارزی به نمایندگی مربوطه در خارج از كشور، مسئولان بخش بین الملل بانك سامان اعلام كردند كه بانك مركزی از تخصیص ارز خودداری كرده است.
وی ادامه داد: بانك سامان در نامه ای اعلام كرد اداره آمار و تعهدات ارزی بانك مركزی برخلاف بخشنامه های وقت، درخواست خرید ارز را بازگشت داده و از تامین آن خودداری كرده است و برخلاف دستورالعمل و بخشنامه های خود اعلام كردند كه ارز از طریق بازار دوم و سامانه نظام یكپارچه معاملات ارزی (نیما) قابل تامین خواهد بود.
وی خاطرنشان ساخت: طبق این دستور، تخصیص ارز 4200 تومانی لغو شده است و باید به نرخ سامانه نیما تامین شود، آن هم در حالی كه این موسسه ها با توجه به بخشنامه بانك مركزی مبنی بر تخصیص ارز خدماتی به نرخ رسمی 4200 تومانی، از مشتریان هزینه مورد نیاز را دریافت و آزمون را برگزار كرده اند و اكنون امكان دریافت مابه التفاوت ریالی از مشتریان برای تامین ارز قابل پرداخت بابت آزمون های خارجی وجود ندارد.
«این موسسه طبق بخشنامه بانك مركزی عمل كرده بود و رییس بانك مركزی نیز همزمان با اعلام بسته جدید ارزی (15 مردادماه) تاكید كرد، كسانی كه تا پیش از ابلاغ بسته جدید، اقدامات لازم را انجام داده و بانك مركزی مجوز دریافت ارز با نرخ رسمی(4200تومان) را صادر كرده است، باید ارز خود را با نرخ قبلی (4200تومانی) تحویل بگیرند اما خود بانك مركزی خلاف بخشنامه عمل كرده است.»
وی یادآوری كرد: با توجه به مصوبه جدید ارزی، قیمت آزمون از اول شهریورماه براساس نرخ ارز در بازار ثانویه محاسبه و ثبت نام انجام می شود اما بانك مركزی تا پایان مردادماه متعهد به پرداخت های قبلی است.
به گفته وی، بعد از پیگیری ها، 19 شهریورماه نامه ای از سوی بانك سامان به «اداره عملیات و تعهدات ارزی» بانك مركزی ارسال شده است تا نسبت به تخصیص ارز براساس نرخ 4200 تومانی اقدام شود اما تاكنون هیچكدام از مسئولان بانك مركزی پاسخگو نبوده اند.
به گزارش ایرنا، 18 دی ماه پارسال قیمت شركت در آزمون آیلتس (سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی) حدود یك میلیون و 45 هزار تومان بود كه این رقم در نهم مردادماه امسال یك میلیون و 180 هزار تومان شد و از سی ام مردادماه پس از ابلاغ بسته جدید ارزی درباره تامین ارز از سامانه نیما، به 2 میلیون و 795 هزار تومان رسید.
ایرنا از 2 هفته پیش، موضوع را از روابط عمومی و همچنین رئیس كل بانك مركزی پیگیری كرده اما هنوز پاسخی دریافت نكرده است.
اقتصام** 2023 **2025

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش