نزدیك به 5و نیم میلیون دلار دام و فرآورده دامی سمنان صادر شد

سمنان - ایرنا - مدیركل دامپزشكی استان سمنان گفت: در 6 ماه نخست سال جاری پنج میلیون و 477 هزار دلار دام و فرآورده های دامی از استان سمنان به خارج از كشور صادر شده است.

به گزارش ایرنا، محمد سعیدی روز چهارشنبه در نشستی خبری در سالن اجتماعات این اداره كل افزود: كرك مو كشیده شده بز سفید با یك میلیون و 600 هزار دلار، یك سوم ارزآوری صادرات فرآورده های دامی استان را شامل شد.
به گفته وی، این محصول به سه كشور اروپایی آلمان، انگلستان و ایتالیا صادر شد.
سعیدی این استان را قطب تولید داروهای دامی كشور ذكر و تصریح كرد: 40 درصد داروهای دامی كشور در استان سمنان تولید می شود.
به گفته وی، 43 میلیون انواع اقلام داروهای دامی در مدت 6 ماه نخست سال جاری در استان سمنان تولید شده است.
وی با اشاره به فعالیت پنج كشتارگاه دام و هفت كشتارگاه طیور در استان سمنان یادآور شد: یك كشتارگاه صنعتی در ایوانكی گرمسار با اشتغالزایی مستقیم 100 نفر در آینده نزدیك شروع به فعالیت می كند.

** مرغ تولیدی در استان فاقد باقیمانده دارویی است
مدیركل دامپزشكی استان با اشاره به مصرف آنتی بیوتیك ها هنگام پرورش مرغ ها در مرغداری ها، خاطرنشان كرد: نظارت و بررسی جدی بر مرغداری ها صورت می گیرد تا مرغ های تولیدی در هنگام عرضه به بازار فاقد باقیمانده های دارویی باشد.
سعیدی یادآور شد: در مرغداری ‌ها هورمون مصرف نمی شود چرا كه در بحث اقتصادی به علت تزریق طولانی مدت آن مقرون به صرفه نیست.
وی با اشاره به عرضه مرغ سبز در آینده، اضافه كرد: تولید مرغ به جز موارد خاص كه مرغ دچار بیماری است، باید بدون مصرف دارو انجام شود.
مدیركل دامپزشكی استان سمنان گفت: به خاطر این كه آب، خاك و هوای كره زمین دچار آلودگی است، محصولات به صورت كامل ارگانیك وجود ندارد.

** تخم مرغ ها به صورت فله‌ از سوپرماركت ها عرضه نشود
مدیركل دامپزشكی سمنان تاكید كرد: عرضه تخم مرغ به عنوان فرآورده خام دامی و به صورت فله‌ ای در سوپر ماركت ها ممنوع است.
سعیدی با اشاره به نبود تفاوت بین تخم مرغ محلی و صنعتی، ادامه داد: طبق بررسی‌ ها و آنالیز صورت گرفته در مقدار ویتامین و كلسترول چربی كمی تفاوت موجود است.
وی بیان كرد: 70 درصد طرح ساماندهی عرضه تخم مرغ در استان محقق شده است.
وی تصریح كرد: عرضه نان خشك كپك زده به دامداری ها برای خوراندن دام به علت عواقب منفی مصرف ممنوع و در صورت گزارش برخورد قانونی می شود‌.
سعیدی با بیان این كه شهروندان برای مصرف شیر فله از مراكز مجاز آن را تهیه كنند، افزود: مصرف شیرهای پاستوریزه و بسته بندی شده به علت فرآیند های علمی بر روی آن ها مطلوب تر است.
مدیركل دامپزشكی استان سمنان با تاكید بر عدم عرضه و مصرف شیر مستقیم از دامداری ها، اظهار داشت: در تولید بسته‌بندی و فرآورده ‌های خامی برخی مواقع تخلف مشاهده كه با برخورد موارد تخلف و گلوگاه شناسایی و برطرف می شود.
به گزارش ایرنا، 14 مهرماه روز ملی دامپزشك و آغاز هفته دامپزشكی است.
9891/7408