ارز هنوز به قیمت واقعی خود نرسیده است

تهران - ایرنا – رییس جمهوری با اشاره به سیاست های جدید ارزی دولت ، گفت : ارز هنوز قیمت واقعی خود را ندارد و باید به قیمت واقعی خود باز گردد و دولت نیز در این ارتباط از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد كرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با بیان اینكه اقدامات بیشتری باید در این راستا صورت بگیرد، اظهار داشت : دولت البته مقداری با احتیاط قدم بر می ‌دارد و این بخاطر آن است كه اگر در آینده سخت ‌ترین شرایط پیش روی دولت قرار گرفت با مشكل مواجه نشویم، اما امروز همان سخت‌ ترین شرایط است و آمریكایی‌ها همه اقدامات را علیه ملت ایران انجام دادند و چیزی برای آبان ‌ماه باقی نمانده و هیچ كس كلمه 13 آبان را در ذهن خود خطور ندهد چرا كه هیچ اتفاقی نخواهد افتاد؛ تمام كارهایی كه قرار بود آمریكایی‌ها در آبان ماه انجام دهند در شهریور و مهر انجام دادند.
رییس جمهوری همچنین در این جلسه به تلاش آمریكا برای منزوی كردن ایران در سازمان ملل اشاره كرد و افزود: اما این بار آمریكا از همیشه منزوی ‌تر و ایران بیش ازهمیشه مورد احترام افكارعمومی جهان و سیاستمداران به خاطر رفتار درست و دقیق‌ اش بود.
روحانی با بیان اینكه در این ایام در صحنه سیاست خارجی و دیپلماسی، امنیت داخلی و منطقه‌ای، موفقیت‌هایی داشته‌ایم، اظهار داشت : امروز افكارعمومی جهان طرفدار ایران است و حتی در داخل آمریكا بسیاری از سیاستمداران و مردم ایران را در مسیر حق دانسته و اقدامات دولت آمریكا را نمی‌پسندند.
وی اقدامات دولت آمریكا را از لحاظ اقتصادی به ضرر همگان دانست و گفت: همه از جمله اروپا، ایران، دیگر كشورها و حتی خود آمریكا ضرر كرده‌اند و آمریكا در راه و مسیری كه از سال گذشته بویژه دی‌ماه آغاز و در اردیبهشت امسال آن را تشدید كرده، دستاوردی نداشته است و به قول خودش قصد دارد از آبان‌ماه این فشارها را تشدید كند كه البته چیزی برایش باقی نمانده و همه اینها شعار و حرف است.
رییس جمهوری با تأكید براینكه آمریكا نه تنها در دستیابی به اهداف خود در این اقدام موفق نشده بلكه هیچ‌وقت موفق نخواهد شد، به دستاوردهای ایران در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل اشاره كرد و افزود: دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در این ایام موفقیت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آوردند كه به واسطه آن انزوای آمریكا روشن‌تر شد.
روحانی ادامه داد: در زمینه برجام، اكثریت قاطع كشورها، از برجام حمایت كردند و از اقدام جمهوری اسلامی ایران در حفظ توافق، تقدیر كرده و غالب كشورها، تحریم آمریكا علیه ایران را محكوم و آن را اقدامی غیرقانونی می‌دانستند.
وی خاطرنشان كرد: نقض تعهدات بین‌المللی آمریكا و مخالفت آنها با برخی نهادهای بین‌المللی از قبیل شورای حقوق بشر، دادگاه كیفری بین‌المللی و خروج آمریكا از برخی تعهدات تجاری، مورد نقد همه كشورها بود.
رییس جمهوری افزود: اگر بخواهم هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد را در یكی جمله نسبت به ایران و آمریكا بیان كنم این است كه برای اولین بار بود كه در صحن مجمع عمومی، ایران به عنوان طرفدار قانون، وفای به عهد، پیمان‌های چندجانبه و چندجانبه‌گرایی و آمریكا به عنوان ناقض مقررات بین‌المللی و معاهداتش و به عنوان كشوری كه در برابر افكار عمومی جهان ایستاده، شناخته شدند.

روحانی تصریح كرد: همواره تلاش غرب بویژه آمریكا بر این بود كه در سازمان ملل ایران را به عنوان كشوری معرفی كنند كه به مقررات بین‌المللی احترام نمی‌گذارد و قصدشان منزوی كردن ایران بوداما این بار دقیقاً برعكس بود و آمریكا از همیشه منزوی‌تر و ایران بیش از همیشه مورد احترام افكار عمومی جهان و سیاستمداران بخاطر رفتار درست و دقیق‌اش بود.
وی افزود: آمریكایی ها به دنبال آن هستند استقلال و مردم‌سالاری ایران را با شكست مواجه كنند و می‌گویند به جای اینكه مردم ایران برای ایران تصمیم بگیرند، باید كاخ سفید برای ایران تصمیم بگیرد و هیچ هدف دیگری ندارند.
رییس جمهوری خاطر نشان كرد: مردم ایران به اتفاق آراء و صدای خود استقلال، كشور و مردم‌سالاری خود را دوست داشته و می‌خواهند خودشان برای خودشان تصمیم‌گیر باشند و اگر در ایران رأی بگیریم، فكر نمی‌كنم حتی یك نفر وجود داشته باشد كه نوكری را بپسندد، بلكه همه عزت،‌ استقلال و آقایی را خواهند پذیرفت و به همین واسطه آمریكا در راستای رسیدن به اهداف خود صد در صد با شكست مواجه خواهد شد.
روحانی با اشاره به اینكه احساس من در این سفر این بود كه آمریكایی‌ها با سر و صداهایی كه برای تحریم ایران ایجاد كرده‌اند تصمیم‌شان برای فشار علیه ایران مدتی كوتاه است، گفت: آنها می‌خواهند ایران را در این مدت كوتاه تحت فشار قرار دهند تا یك دستاورد كوچكی از لحاظ سیاسی در داخل آمریكا به دست بیاورند.
وی با اشاره به اینكه هدف آمریكا كاملاً داخلی است و هیچ ربطی به منطقه و جهان و عرب‌هایی كه جیب آنها را خالی كرده و پول ملت‌های آنها را می‌دزدد، ندارد، افزود: همه تلاش آمریكا این بود كه به هر نحوی یك نوع مذاكره در هر سطحی با ایران شروع شود و او اعلام كند كه با اعمال فشار علیه ایران موفق به مذاكره شدند و همانند گذشته ادعا كنند كه یك قدم جدیدی را برای مسایل ایران و بین‌الملل برداشته‌اند.
رییس جمهوری با بیان اینكه در حاشیه هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل، ایران و 5 كشور دیگری كه در برجام هستند، در نیویورك تصمیم مهمی را اتخاذ كردند، افزود: 1+4 و كشورهای اروپایی علاوه بر حمایت از برجام یك نهاد ویژه مالی را برای تعامل با ایران تصویب و آن را اعلام كردند و آمریكایی‌ها به شدت از این موضوع ناراحت هستند.
روحانی ادامه داد: اروپا برای حفظ ارتباطات پولی و مالی ایران یك نهاد ویژه‌ای را تأسیس كرده و اجرای این طرح می‌تواند گام بسیار مهمی در حفظ برجام باشد، گر چه توقعات ما بیش از این است و آنچه بقای برجام از همگان می‌خواهد این است كه مسایل اقتصادی و روابط اقتصادی ایران، كاملاً در شرایط عادی باشد، بنابراین هر چه كمتر از این باشد به معنای آن است كه آنها به طور كامل به تعهدات خود عمل نكردند، اما در عین حال شاهد برداشتن یك گام مهم از سوی اروپا بودیم.
وی با اشاره به اینكه آمریكایی‌ها به دنبال آن بودند كه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، موفقیت و دستاوردی علیه ایران داشته باشند، اما خلاف این واقع شد، گفت: همه 14 كشور دیگری كه در این جلسه صحبت كردند مستقیم و غیرمستقیم از برجام حمایت كردند و شیوه و عملكرد آمریكا مورد تأیید هیچ‌كس قرار نگرفت و حتی برخی از اعضا صریح و قاطع نسبت به جنایات و تخلفات آمریكا در جهان سخنان بسیار خوبی را ایراد كردند و این نیز یك موفقیت سیاسی دیگری برای جمهوری اسلامی ایران بود.
رییس جمهوری با تأكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران بی‌تردید از لحاظ سیاسی، افكار عمومی و حقوقی، موفقیت‌های خوبی را كسب كرده ، اظهار امیدواری كرد: در اولین رأیی كه در موضوع برجام، دیوان دادگستری بین‌المللی صادر خواهد كرد، به نفع ایران باشد.
روحانی خاطر نشان كرد: به ملت عزیز ایران اعلام می‌كنم كه دولت با همه توان به دنبال منافع كشور و رفاه مردم است.
وی با بیان اینكه همه می‌دانیم در شرایط امروز كشور به خاطر توطئه آمریكا و برخی اذناب آنها در منطقه، فشارهایی از لحاظ اقتصادی به مردم وارد شده است، گفت: اما دولت با همه توان به دنبال این است كه در برابر آمریكا ایستاده و این فشارها را كاهش دهد.
رییس جمهوری افزود: روزی نیست كه در دولت، شورای اقتصادی دولت یا شورای هماهنگی اقتصادی سه قوه، نسبت به رفاه مردم و رفع موانع و مشكلاتی كه برای مردم وجود دارد. بحث نكرده و تصمیم‌گیری نكنیم. به گونه‌ای كه در طول هفته حداقل 8 ساعت جلسه هیأت دولت برگزار می‌شود و راجع به مسایل كشور و مردم، تصمیم‌گیری می‌شود. همچنین در هر هفته حداقل، 2 تا 3 ساعت جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سه قوه برگزار می‌شود و 2 تا 3 جلسه شورای اقتصادی دولت برگزار می‌شود كه البته این حداقل كاری است كه دولت انجام می‌دهد.
روحانی با بیان اینكه در روزهای اخیر تصمیمات خوبی برای تقویت بانك مركزی، اتخاذ شد، اظهار داشت: براساس تصمیمی كه اتخاذ شده، بانك مركزی، اختیارات لازم را دارد كه ارز صادراتی را فوراً خریداری كند. یعنی به محض آنكه یك صادركننده اعلام كند كه ارزی را به دست آورده، اگر بتواند در سامانه نیما آن را می‌فروشد اما اگر نتوانست باید بانك مركزی ارز او را خریداری كند و این تصمیم مهمی بود كه اتخاذ شد.
وی افزود: اختیارات كامل به بانك مركزی برای تنظیم بازار داده شده و مردم شاهد اولین آثار آن در روزهای اخیر بودند؛ بانك مركزی برای تنظیم بازار همان طور كه در دو روز اخیر اقدام كرده قادر است تا سال آینده به همین نحو عمل كند.
رییس جمهوری با اشاره به اینكه امروز وضع ذخایر ارزی كشور حتی ذخایر اسكناس، بهتر از هر زمان دیگری است، گفت: از ابتدای دولت تا امروز براساس آخرین آمار امروز بهترین شرایط را در این زمینه دارا هستیم.
روحانی تأكید كرد: این یك تهمت و دروغ است كه بگویند دولت می‌خواهد از بالا رفتن ارز ریال به دست بیاورد، چرا كه دولت راه‌های سالمی را برای تأمین ارز مورد نیاز خود، دارد و نیازی به این كار ندارد و این اقدامات به ضرر دولت است؛ دولت هیچ‌وقت نمی‌خواهد كه نرخ ارز در بازار نامتعادل باشد و همواره توصیه من به بانك مركزی و وزارت اقتصاد و سایر مسئولین این بوده كه باید قیمت ارز را متعادل نگه داریم.
وی با بیان اینكه باید اقدامات بیشتری در این راستا صورت بگیرد و ارز هنوز قیمت واقعی خود را ندارد و باید به قیمت واقعی خود بازگردد، گفت: دولت از هیچ تلاشی در این راستا فروگذار نخواهد كرد. البته مقداری با احتیاط قدم برمی‌دارد و این بخاطر آن است كه اگر در آینده سخت‌ترین شرایط پیش روی دولت قرار گرفت با مشكل مواجه نشویم، اما امروز همان سخت‌ترین شرایط است و آمریكایی‌ها همه اقدامات را علیه ملت ایران انجام دادند و چیزی برای آبان‌ماه باقی نمانده و هیچ كس كلمه 13 آبان را در ذهن خود خطور ندهد چرا كه هیچ اتفاقی نخواهد افتاد؛ تمام كارهایی كه قرار بود آمریكایی‌ها در آبان ماه انجام دهند در شهریور و مهر انجام دادند.
رییس جمهوری با بیان اینكه ملت ایران در برابر فشار آمریكایی‌ها به خوبی مقاومت كردند، خاطر نشان كرد: ما مردم مقاوم، دلاور، قهرمان و فهمیده‌ای داریم كه در برابر توطئه‌های آمریكا شكست نخواهد خورد و دولت با همه توان تلاش خواهد كرد.
روحانی افزود: هیچ‌كس نباید تصور كند كه دولت لحظه‌ای برای حل معضلات مردم تأمل خواهد كرد.
وی با اشاره به اینكه در حال حاضر چند وزارتخانه با سرپرست اداره می‌شود، اظهار داشت: تا به امروز منتظر تصمیم مجلس در مورد تفكیك وزارتخانه‌ها بودیم و امروز كه می‌بینیم تصمیم مثبت قاطعی در این راستا نیست، به همان روال سابق وزرا را به مجلس معرفی خواهیم كرد.
رییس جمهوری ادامه داد: از همه رسانه‌ها، تقاضا می‌كنم كه پیام یأس‌آور به جامعه ندهند، چرا كه حق آنها نیست و انتظار مردم هم این نیست كه كسی بذر یأس در جامعه بیفشاند.
روحانی با تأكید براینكه نباید مردم را نسبت به آینده نگران كنیم، خاطر نشان كرد: به صراحت می‌گویم كه كالاهای اساسی مورد نیاز مردم در انبارها از هر سال و زمانی بیشتر است و حتی اخیراً تصمیم به افزایش این ذخایر هم اتخاذ شده است با وجود اینكه با همین شرایط هم هیچ‌كس نباید نگران كالاهای اساسی باشد.
وی با بیان اینكه دولت نسبت به تأمین نیازمندی‌ها و كالاهای اساسی مردم خود را متعهد می‌داند، گفت: مردم نسبت به نیازمندی‌های روزمره خود غیر از كالاهای اساسی، هم نباید نگرانی داشته باشد، چرا كه شرایط ارزی كشور به گونه‌ای نیست كه دچار مشكل باشد.
رییس جمهوری با تأكید بر اینكه دولت در برابر تولید داخلی و اشتغال جوانان خود را متعهد می‌داند، گفت: مردم باید بدانند ما نیازهای ارزی مورد نیاز برای تأمین مواد اولیه كارخانجات و كالاهای مورد نیاز آنان را تأمین خواهیم كرد.
روحانی با اشاره به اینكه مردم نباید دنبال خرید و فروش‌های ریسك‌دار باشند، افزود: اینگونه خرید و فروش‌ها به نفع مردم نیست و تجربه مؤسسات غیرمجاز درس خوبی برای همگان بود كه مردم سراغ اینگونه سرمایه‌گذاری‌ها نروند و با مشورت با افرادی كه با مسایل اقتصادی به خوبی آشنا هستند، اقدام كنند.
وی خاطر نشان كرد: در تصمیمات اخیر، تصویب كردیم كه بانك مركزی بتواند، اوراق ارزی و ریالی منتشر كند كه با این اقدام قدرتی به بانك مركزی برای جمع‌آوری نقدینگی داده می‌شود كه می‌تواند شرایط اقتصادی كشور را بیش از پیش بهبود بخشد.
رییس جمهوری ادامه داد: همچنین مجوز لازم را صادر كردیم تا هر كس هر مقدار ارز و طلا بخواهد وارد كشور كند، آزاد باشد و حتی تصویب كردیم كه اگر مأمور گمركی یا امنیتی در گمرك مانع ورود اسكناس به كشور شود، در مرحله اول به انفصال 6 ماه خدمت و در مرحله دوم به انفصال كامل از خدمت محكوم خواهد شد و به این واسطه راه را برای آنكه مردم بتوانند زندگی عادی و معمولی خودشان را داشته باشند، فراهم كردیم.
روحانی با تأكید بر اینكه همه اقداماتی كه انجام می‌شود در راستای حفظ آرامش و امنیت مردم است، گفت: باید از نیروهای مسلح كشور و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تشكر كنم كه به موقع و با دقت تصمیمات شورای عالی امنیت ملی را اجرا كرده و پاسخ آنهایی را كه به امنیت و جان مردم خیانت كرده بودند و به زن‌ها، كودكان و حتی طفل 4 ساله رحم نكردند، به بهترین وجه دادند.
وی با بیان اینكه پاسخ ایران، همواره قاطع و كوبنده خواهد بود، اظهار داشت: البته دنیا بداند ما طراحان و آمران تروریست را مانند عاملان تروریستی می‌دانیم و همانطور كه عاملان تروریست محكومند و با آنها برخورد می‌كنیم، طراحان نیز محكوم بوده و با آنها نیز برخورد خواهیم كرد و شكست خواهند خورد.
رییس جمهوری افزود: اینكه جمهوری اسلامی ایران قاطعانه و در یك زمان كوتاه و با دقت مركز تروریست‌ها را هدف قرار می‌دهد، نشان از این است كه اگر عوامل دست چندم یك گروه تروریستی در ایران اقدامی انجام دهد، ما طراحان و گروه اصلی و مركزیت آنها را مورد هدف قرار می‌دهیم كه البته در این راستا اقدامات بعدی هم انجام خواهیم داد.
روحانی ادامه داد: عده ای از كسانی كه در داخل كشور با این جنایتكاران در ارتباط بودند دستگیر شدند و به اشدّ مجازات خواهند رسید و نسبت به كسانی كه طراحی اقدامات تروریستی داشتند نیز برخورد خواهد شد.
وی با بیان اینكه در این ایام دو پیروزی را توأمان به دست آوردیم، گفت: یكی پیروزی سیاسی و دیپلماسی در صحن سازمان ملل و جهان بود و دیگری پیروزی در برابر تروریسم و برخورد قاطع با تروریست‌ها و تحكیم امنیت ملی و داخلی كشور بود.
رییس جمهوری افزود: خوشبختانه سازمان ملل متحد نیز فاجعه تروریستی اهواز را با شدیدترین لحن و اتفاق آراء محكوم كرد كه جزء بیانیه‌های كم‌نظیر شورای امنیت در محكوم كردن اقدامات تروریستی بود.
روحانی با بیان اینكه خوشبختانه در عراق شاهد موفقیت‌های خوبی در زمینه مردم‌سالاری هستیم، گفت:‌ انتخابات آنها برگزار و مجلس در این كشور تشكیل شد و در حال حاضر نیز رئیس جمهور عراق انتخاب شده و به زودی دولت در این كشور تشكیل می‌شود و این روند را به ملت بزرگ عراق، تبریك می‌گویم.
وی تأكید كرد: جمهوری اسلامی ایران همواره علاقمند به توسعه ثبات، امنیت، مردم‌سالاری و دمكراسی در منطقه است و امروز خوشحالیم كه در عراق، ‌شاهد آن هستیم و امیدواریم بتوانیم روابط خود را با همسایگان خود به بهترین شكل توسعه دهیم.
رییس جمهوری با اشاره به اینكه مردم باید بدانند كه دولت در راستای رفاه حال مردم و در راستای مبارزه با توطئه‌های آمریكا به طور مداوم با كشورهای دوست در تماس است ، گفت: وزارتخانه‌های امور خارجه، نفت، صنعت، معدن و تجارت و سایر وزرا و مسئولین در روابط خارجی به طور منظم و مرتب با كشورهای همسایه و دوست ایران از جمله كشورهای اتحادیه اروپا، چین و روسیه در تماس هستند.
روحانی با بیان اینكه مردم مطمئن باشند كه روند تجاری خود را با دنیا ادامه می‌دهیم، گفت: به حول و قوه الهی، چهلمین سال پیروزی انقلاب‌مان را شكوهمندتر از 39 سال گذشته جشن خواهیم گرفت و دنیا شاهد آن خواهد بود كه ما با موفقیت وارد چهل و یكمین سال پیروزی انقلاب خواهیم شد و مردم پایدار و مقاوم ما قادر خواهند بود برای سال‌های طولانی انقلاب و نظام‌شان را حفاظت و حراست كنند.
سیام**9314**1535