مونسان: اثر مشابه سردیس هخامنشی شناسایی شده است

تهران- ایرنا- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اثر دیگری چون سردیس هخامنشی شناسایی شده ولی به دلایل امنیتی بدون ذكر مشخصات و محل نگهداری آن پیگیرش هستیم.

علی اصغر مونسان ظهر چهارشنبه پس از جلسه هیات دولت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سردیس هخامنشی كه دكتر روحانی در بازگشت از سفر نیویورك به ایران آورد، یكشنبه آینده، 15 مهرماه با حضور نمایندگان رسانه ها رونمایی می شود.
وی افزود: این سردیس پس از این مراسم با انتقال در شهرهای مختلف كشور در معرض دید مردم قرار خواهد گرفت.
مونسان گفت: فعلا این سردیس در موزه ملی ایران است ولی در نهایت در محل اصلی خود در تخت جمشید نصب خواهد شد.
او در مورد تعطیلات زمستانی مدارس هم تصریح كرد: وزیر آموزش و پرورش برای پیگیری این تعطیلات، قول داده است اما باید دید چه تدابیر قانونی برای آن باید اندیشید.
مونسان گفت: این طرح باید در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب و یا در مجلس مطرح شود ولی حتی اگر قرار باشد به مجلس ارجاع شود در صورت تصویب هم زمستان امسال اجرایی نمی شود.
به اعتقاد وی، طرح تعطیلات زمستانی، محاسنی چون كاهش آلودگی هوای تهران در این فصل و نشاط اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، نقش برجسته سردیس هخامنشی (سر سرباز هخامنشی) حدود 80 سال پیش به صورت غیر قانونی از ایران خارج شده بود كه چندی پیش با رایزنی های بین المللی و نیز پیگیری های حقوقی، ایران موفق شد این نقش برجسته ارزشمند را از دادستانی نیویورك تحویل بگیرد.
این اثر 90 سال پیش در ایران كشف شد و چند سال بعد از ایران خارج شد و از كانادا و آمریكا سر در آورد.
سردیس سرباز هخامنشی در سال 1933 میلادی به دست باستان شناسان موسسه شرق شناسی دانشگاه شیكاگو كشف شد و در سال 1936 به سرقت رفت.
این اثر، از سال 1951 تا 2011 در كانادا بود و پس از چند بار دست به دست شدن در پاییز 2017 برای حراج از كانادا به نیویورك رسید.
پس از انتقال این اثر به حراجی نیویورك، شواهدی از دزدی این اثر به پلیس و دادستانی گزارش شد و دادستانی نیز با اذعان به مسروقه بودن آن دستور توقیف داد.
جمهوری اسلامی ایران در اكتبر 2017 با ارائه مدارك مالكیت، استرداد این اثر تاریخی را از دادگاه نیویورك درخواست كرد.
بازرسان این پرونده اعلام كرده‌اند این نقش‌ سنگی كه یك میلیون و 200 هزار دلار ارزش دارد و در اختیار 2 فرد ساكن لندن بود.
دادگاه در یازدهم جولای 2018 رای نهایی خود را برای استرداد اثر به ایران اعلام كرد و سرانجام در چهارم سپتامبر (سیزدهم شهریور 97) تحویل نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد شد.
سردیس سرباز هخامنشی كه به صورت غیرقانونی از ایران خارج شده بود، از دادستانی نیویورك تحویل گرفته شد و با بازگشت رییس جمهوری اسلامی ایران از هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورك این اثر را به میهن بازگردانده شد.
فراهنگ**3079** 1055