۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴
کد خبر 83052998
۰ نفر
شناسايي 150 محوطه تاريخي در خرامه فارس

تهران- ايرنا- در فصل اول بررسي باستان­شناختي شهرستان خرامه در استان فارس 150 محوطه از دوره­ ايلام جديد تا قرون متأخر اسلامي شناسايي شد.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، فرشاد ميري سرپرست بررسي باستان­شناختي شهرستان خرامه در استان فارس گفت: مساحت عمده شهرستان خرامه شامل دو دشت كربال و خرامه است و اين ناحيه از منظر تقسيم­بندي جغرافياي طبيعي در محدوده­ انتهايي حوضه­ رود كر قرار مي­گيرد.
وي گفت: هدف از انجام اين بررسي، تهيه نقشه­ باستان­شناختي منطقه و برآورد پتانسيل سكونتگاهي آن طي ادوار مختلف بود كه در نتيجه آن 150 محوطه از دوره­ ايلام جديد تا قرون متأخر اسلامي شناسايي شد.
ميري افزود: اين محوطه­ها به گروه­هايي از جمله تپه، چارتاقي، كاروانسرا، بند، قنات، قبرستان، آسياب، حمام و قلعه تقسيم مي شوند و از اين ميان يك محوطه به دوره­ ايلام جديد و 6 محوطه به دوره­ هخامنشي تعلق دارند و مابقي محوطه­ها داراي شواهدي استقراري از دوره­ ساساني و اسلامي هستند.
سرپرست بررسي باستان­شناختي شهرستان خرامه عنوان كرد: افزايش بي شمار سكونتگاه­هاي دوره­ ساساني و اسلامي نسبت به ادوار ماقبل خود به احتمال زياد در ارتباط با سيستم­هاي آبياري كشاورزي از جمله ايجاد بندهاي مختلف بر روي رودخانه­ كر است.
مجوز بررسي باستان­شناختي شهرستان خرامه توسط رياست پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري صادر شده است.

فراهنگ**1085