۱۱ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۳
کد خبر: 83052871
۰ نفر
سرعت چاق شدن پس از 14 سالگي كاهش چشمگير مي يابد

تهران- ايرنا- محققان پژوهشكده علوم غدد درون ريز و متابوليسم دريافتند كه سرعت بروز چاقي پس از سن 13- 14 سالگي كاهش چشمگير مي يابد و سپس به سطح ثابتي مي رسد، وضعيتي كه نشانگر اهميت كنترل وزن در كودكي و نوجواني است.

مركز تحقيقات پيشگيري و درمان چاقي وابسته به پژوهشكده علوم غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي اخيرا مطالعه اي با هدف بررسي بروز چاقي در كودكان و نوجوانان و تعيين عوامل پيشگويي كننده آن انجام داده است كه نتايج آن نشان مي دهد در سال‌ هاي ابتداي كودكي و نوجواني بروز چاقي به ميزان بيشتري به چشم مي خورد.
به گزارش ايرنا، دكتر فرهاد حسين پناه افزود: اگر فردي تا سن 13- 14 سالگي چاق نشود احتمال چاق شدن او در سال هاي بعدي به طور قابل توجهي كاهش مي يابد.
اين فوق تخصص غدد از سابقه اضافه وزن قبلي، اندازه دور كمر، وجود سندرم متابوليك و تحصيلات والدين به عنوان بيشترين عوامل موثر در بروز چاقي نام برد.

**چاقي و افزايش احتمال ابتلا به كبد چرب
عضو هيات علمي پژوهشكده علوم غدد درون ريز و متابوليسم، كبد چرب را يكي از خطراتي دانست كه سلامت افراد مبتلا به چاقي به ويژه چاقي مفرط را تهديد مي كند، و گفت: پژوهشي با هدف تعيين اين عامل خطر در مركز تحقيقات پيشگيري و درمان چاقي وابسته به پژوهشكده علوم غدد درون ريز و متابوليسم انجام پذيرفت كه مشخص شد 10 درصد از كساني كه نامزد جراحي چاقي هستند، مبتلا به كبد چرب مي باشند.
اعمال جراحي محدود كننده دستگاه گوارش كه به آن جراحي بارياتريك اطلاق مي شود يكي از روش هاي درمان چاقي مفرط است و به گفته حسين پناه، به منظور جلوگيري از مرگ و مير احتمالي، بايد مراقبت هاي لازم در انتخاب نوع جراحي بارياتريك در نظر گرفته شود.
وي افزود: سونوگرافي كبد با حساسيت 90 درصد قادر به تشخيص كبد چرب در افراد مبتلا به چاقي مفرط است.

**مطالعه اي براي پيشگويي وضعيت سلامت ايرانيان
منحني هاي رشد در كودكان و نوجوانان علاوه بر پايش سلامت آنان در مقاطع مختلف سني، معيارهايي براي انجام اقدامات پيشگيرانه و يا درماني و همچنين پيشگويي كننده وضعيت سلامت آنها در سنين بالاتر هستند.
عمده منحني هاي رشد موجود مورد تاييد مجامع علمي برمبناي جمعيت هاي غيرايراني و عمدتا غربي ترسيم شده اند. لذا دانستن اينكه كدام معيار در جمعيت ايراني كاربرد دارد از اهميت ويژه اي در حوزه سلامت برخوردار است.
مطالعه قند و ليپيد تهران به عنوان طولاني ترين مطالعه آينده نگر كشور و منطقه، اين امكان را فراهم آورده تا با بررسي طولي نتايج در طي قريب به دو دهه، بتوان نتيجه گيري صائب و مبتني بر شواهدي را به دست آورد.
دو معيار مهم اين ارزيابي ها در خصوص وزن كودكان متعلق به فدراسيون جهاني چاقي و مركز كنترل و پيشگيري بيماري ها آمريكا هستند كه از درجه اعتبار علمي بالايي نسبت به ساير معيارها برخوردارند.
عضو هيات علمي و پژوهشگر مركز تحقيقات چاقي طي بررسي داده هاي مطالعه قند و ليپيد تهران به مقايسه همخواني اين دو معيار در پيش بيني خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي كودكان ايراني پرداخته و نهايتا نتيجه مي گيرد كه منحني پيشنهادي فدراسيون جهاني چاقي انطباق بيشتر و اعتبار بالاتري براي جمعيت ايراني برخوردار است.
نتيجه اين مطالعه به متخصصان امر براي اتخاذ تصميمات پيشگيري كننده و يا احتمالا درماني با درجه اعتبار بالاتر كمك مي كند.
علمي ** 1201 **2017