۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳
کد خبر 83052781
۰ نفر
صنایع دستی قربانی اجناس خارجی

ارومیه- ایرنا- صنایع دستی همواره چوبِ نبود بازاریابی، عرضه اجناس بی كیفیت خارجی و جیب خالی مردم مشتاق را خورده است تا هنر نزد ایرانیان اما بازار این صنایع در دستان واسطه ها و تولیدكنندگان خارجی باشد.

به گزارش ایرنا قالی های خوش رنگ و چشم نواز، چوب تراش های ظریف و سفالینه های نقش برجسته ی هنرمندان صنایع دستی، مجالس اعیانی مختلفی را در جای جای این كره خاكی مزین كرده است اما فروش تك اثرهای آنان حتی با قیمت های بالا هم دردی از این هنرآفرینان را درمان نمی كند.
برخی از آنان هم ستبر فولاد را با چكاچاك چكش ها، انحنایی چون گلبرگ می دهند و سختی های روزگار را به جان می خرند تا عزتمندانه نان دست خود را بخورند و روزی حلال را با هنر آشفته حال كسب كنند.
خاتم كاری از چهارمحال و بختیاری كه در پنجمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی آذربایجان غربی حضور داشت، به پایین بودن قدرت خرید مردم اشاره دارد و معتقد است كه آثار صنایع دستی هنرمندان ایرانی، تماشاگران زیاد اما خریداران كم دارد.
سید یونس كاظمی كه در روستای 'شیخ شبان' برای چند نفر دیگر هم شغل ایجاد كرده است، ادامه داد: درآمد محدود، گذران زندگی را با دشواری های عدیده مواجه كرده است اما مجبور به ادامه هستیم.
وی بیان كرد: عرضه اجناس بی كیفیت خارجی بسیاری از هنرمندان را آزار می دهد و واسطه ها، كالاهای صنعتی با قیمت های ناچیز را به جای صنایع دستی در بازار عرضه می كنند.
منبت كار ارومیه ای هم بر این عقیده است كه برگزاری نمایشگاه های بین المللی در كشورهای مختلف به بازاریابی و فروش صنایع دستی فاخر كشور كمك می كند و یكی دیگر از راهكارها برای حمایت از صنایع دستی كشور، ایجاد محدودیت برای واردات كالاهای بی كیفیت خارجی است.
بابك سلیمان زاده ادامه داد: هنر ایرانی شهرت جهانی دارد اما در صورت ادامه این روند، غبار فراموشی بر صنایع دستی كشور سایه خواهد انداخت.
هنرمند دیگری از مینودشت گلستان كه در زمینه تولید عروسك و اسباب بازی سنتی و همچنین گلیم بافی فعالیت می كند، گفت: مسوولان با ایجاد ارتباط بین مردم و هنرمندان صنایع دستی را تقویت كنند تا ارزش صنایع دستی فاخر ایرانی بیش از پیش برای مردم تبیین شود.
اعظم خواجه با بیان اینكه برگزاری نمایشگاه ها به عرضه صنایع دستی ایرانی كمك می كند، گفت: مردم باید تفاوت صنایع به ظاهر دستی و بی كیفیت خارجی با صنایع فاخر ایرانی را به خوبی درك كنند.
دارنده نشان ملی مرغوبیت و هنرمندی از خراسان رضوی در رشته گلیم بافی نیز معتقد است كه هنرمند نباید دغدغه فروش محصول را داشته باشد زیرا اگر دنبال بازار باشد، هنرش رنگ می بازد.
سهیلا هاشمی وند ادامه داد: هنرمند باید با خاطری آسوده به قلم زنی، حجاری، میناكاری، گلیم بافی، ریزه كاری و سایر فعالیت های هنری خود بپردازد و فرصت پرورش هنرش را داشته باشد.
وی به كپی برداری برخی كشورها از نقشه های گلیم و قالی ایرانی اشاره كرد و گفت: قیمت اجناس خارجی به دلیل نازل بودن كیفیت، پایین تر از صنایع دستی ایرانی است و مردم نیز بدون توجه به اصالت اثر نسبت به خرید اقدام می كنند.
امید مامندی، معرق كار بوكانی هم از مسوولان انتظار دارد تا جلوی ورود اجناس تقلبی خارجی به كشور را بگیرند و بیش از پیش از هنرمندان صنایع دستی حمایت كنند.
مجید كارگر، هنرمند دیگر اهل اهر از توابع آذربایجان شرقی كه به میناكاری مشغول است، گفت: نخستین گام برای رونق بازار صنایع دستی ایرانی، نهادینه كردن فرهنگ استفاده و خرید این صنایع است.
یك ریزه كار برجسته آذربایجان غربی هم گفت: واردات بی رویه صنایع دستی بی كیفیت از پاكستان، چین و هند با قیمت پایین، كارگاه های صنایع دستی نظیر ریزه كاری، كنده كاری و منبت كاری را تعطیل كرده است.
حمید بهجت كه در كارنامه كاری خود یك نشان ملی دارد، ادامه داد: اگر سازمان های دولتی و خصوصی برای خرید هدیه در آیین های مختلف از صنایع دستی محلی استفاده كنند، كارگاه ها از ركود خارج می شود.
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان غربی هم به خبرنگار ایرنا گفت: مشكل مهم هنرمندان صنایع دستی، فروش است و حل این مشكل نیازمند همراهی مردم و جامعه و توجه آنان به صنایع دستی ایرانی است.
افسانه رنجبر قاسمی با بیان اینكه خرید صنایع دستی نیازمند فرهنگ سازی است، افزود: اگر مردم هدایای خود را از میان صنایع دستی ایرانی انتخاب كنند، بدون شك بخش بزرگی از مشكل هنرمندان حل می شود.
وی به حضور اجناس خارجی در بازار صنایع دستی اشاره كرد و گفت: اجناس بی كیفیت خارجی به نام صنایع دستی، با ظاهری زیبا و قیمتی ناچیز عرضه می شود و توجه مردم را به خود جلب می كند.
به گزارش ایرنا صنایع دستی به مجموعه ای از هنرها و صنایعی اطلاق می شود كه به طور عمده با استفاده از مواد اولیه ی بومی و انجام قسمتی از مراحل اساسی تولید به كمك دست و ابزار دستی ساخته می شود و در هر واحد آن ذوق هنری و خلاقیت فكری صنعتگر سازنده به نحوی تجلی می یابد؛ همین عامل، وجه تمایز اصلی این گونه محصولات از مصنوعات مشابه ماشینی و كارخانه ای است.
8135/3072