افزایش درخواست كشورها برای تاسیس موزه دائمی در ایران

تهران - ایرنا - معاون میراث فرهنگی كشور گفت: برخی از كشورها متقاضی تاسیس موزه دائمی در ایران هستند و این نشانگر دیپلماسی موفق میراث فرهنگی ما است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد حسن طالیبان روز سه شنبه در نشست خبری نمایشگاه «درنته» هلند در محل موزه ملی اظهار داشت: تحریم تاثیری در دیپلماسی فرهنگی ما نداشته بلكه پس از تحریم رونق بیشتری در این باره داریم به طوری كه كشورهایی مثل اسپانیا ،سنگاپور و ژاپن از متقاضیان جدید برگزاری این نمایشگاه در ایران هستند.
وی افزود: در گذشته نمایشگاه های ما رویكرد یك طرفه داشت و بیشتر اثر ارسال می كردیم اما با تغییر سیاست ها، تعامل بیشتری به برگزاری نمایشگاه های دو طرفه نشان دادیم و به این ترتیب نمایش آثار ایتالیا ، ارمنستان ، كره جنوبی، لوور فرانسه و هلند را در دستور كار قرار دادیم .
طالبیان تاكید كرد: دپیملماسی فرهنگی موفق تر از سایر دیپلماسی ها بوده و زمینه صلح و نزدیكی بین ملت ها را به وجود می آورد.
وی ادامه داد: تجربیات موزه ملی ایران با برگزاری نمایشگاه های خارجی به حدی رسیده كه اكثر دست اندركاران خارجی از نحوه برگزاری نمایشگاه در این جا رضایت دارند.
معاون میراث فرهنگی كشور گفت: تلاش خواهیم كرد همه موزه های كشور حتی موزه های خصوصی و مجموعه داران ما بتوانند با جهان همكاری كنند.
طالبیان یادآور شد: دیدن آثار 50 هزار ساله ، مومیایی 2 هزار و 200 ساله ، تابلوی نقاشی كه تازه خریداری شده و برای نخستین بار این جا نمایش داده می شود نشان دهنده اهمیت این نمایشگاه است.
معاون استاندار درنته هلند نیز در این نشست گفت: به آزادی فرهنگی موزه ها باور داریم .
وی افزود: مایه خرسندی است كه آثارمان را در مهد تمدن دنیا یعنی ایران به نمایش بگذاریم و به این همكاری با موزه ملی ایران افتخار می كنیم .
بیجل اظهار امیدواری كرد: این نمایشگاه بازدید كنندگان ایرانی زیادی داشته باشد .
وی یادآور شد: سیاست، پیچیدگی های خودش را دارد و اگر نتوانسته موفق عمل كند فرهنگ می تواند جبران كرده و ملت ها را به هم نزدیك كند.
مدیركل موزه ها و اموال منقول تاریخی كشور نیز طی سخنانی گفت: این نمایشگاه ها دارای ظرفیت زیادی هستند و به صورت خودكار سبب می شوند تا گردشگری نیز رونق گرفته و درآمدی برای آن فراهم شود .
محمد رضا كارگر افزود: برپایی نمایشگاه موزه لوور سبب شد بسیاری از ایرانی ها برای اولین بار موزه ملی را از نزدیك ببنند .
وی ادامه داد: درمورد بازدید تورهای خارجی از این نمایشگاه برنامه ریزی كرده ایم اكثر تورهای خارجی در ایران از طریق انجمن تورگردانان و آژانس ها در دو فصل پاییز و بهار از نمایشگاه هلند در موزه ملی بازدید خواهند كرد .

** 720 میلیون تومان درآمد موزه ملی از نمایشگاه لوور
مدیر موزه ملی نیز به عنوان میزبان این نمایشگاه تاكید كرد: به دنبال تفاهم نامه بین دو موزه ابتدا سال گذشته نمایشگاهی با 196 اثر با عنوان ایران مهد تمدن در هلند برگزار شد.
جبرئل نو كنده افزود: از 27 خرداد كه در موزه درنته نمایشگاه برگزار كردیم تا امروز 4 ماه گذشته و برگزاری نمایشگاه متقابل در این بازده زمانی كوتاه نشان از اراده دو طرف برای این گفتگوی خوب فرهنگی دارد.
به گفته نوكنده ، نمایشگاه دارای سه بخش باستان شناسی ، سفال قرون 19 و گالری تابلوهای نقاشی قرن 19 هلند است و مجموعه آثار نمایشگاه برای بیش از 103 محوطه باستانی از 50 هزار سال پیش تا 800 میلادی می باشد .
وی ادامه داد: ورودی نمایشگاه 50 هزار ریال است و روزهای تعطیل آخر هفته نیز برقرار می باشد .
مدیر موزه ملی گفت: وزارت امور خارجه ،سفارت ایران در لاهه و سفارت هلند در تهران و مدیران موزه درنته به ما كمك كردند تا این نمایشگاه برگزار شود .
نوكنده تصریح كرد: بیمه این نمایشگاه توسط یك شركت آلمانی انجام شده و اسناد مكاتبات بین دو موزه درباره هزینه بیمه اشیا به روال معمول بین المللی جز اسناد محرمانه است اما این شركت بیمه توسط سفارت آلمان و وزارت خارجه به تایید رسیده است .
وی اضافه كرد: بیمه آثار و حمل و نقل هوایی به تهران، هزینه كاتالوگ و عكاسی اشیا به عهده موزه درنته بوده و از فرودگاه امام تا موزه ملی هزینه اقامت مهمانان، معماری داخلی ویترین ها و تامین امنیت بر عهده موزه ملی است و مجموعه درآمد این نمایشگاه نیز به حساب خزانه دولت واریز خواهد شد .

** تاكنون 80 هزار نفر از نمایشگاه ایران در هلند بازدید كردند
مدیرموزه درنته هلند نیز در این نشست عنوان كرد: برگزای نمایشگاه در ایران تجربه شیرینی برای ماست و امیدواریم همانطوری كه نمایشگاه ایران در هلند موفق آمیز بوده و كاتولوگ نمایشگاه به دلیل استقبال خوب به چاپ سوم رسید، این جا نیز همه چیز خوب پیش رود.
«هارولد روی توپان» افزود: مجموعه آثار این نمایشگاه جز مهم ترین اقلیم باستان شناسی هلند است و برگزاری آن را خود من پس از تحت تاثیر قرار گرفتن از نمایشگاه میراث فرهنگی ایران در بن آلمان پیشنهاد داده ام .
وی ادامه داد: در شرایطی كه تنش ها در دنیای سیاست به اوج خود رسیده فرهنگ می تواند سبب وحدت و هم سویی ملت ها شود.
مدیر موزه درنته هلند ادامه داد: تاكنون 80 هزار نفر از نمایشگاه ایران در درنته بازدید كرده اند و پیش بینی می كنیم تا پایان این نمایشگاه به یكصد هزار نفر برسد كه عمده بازدید كنندگان نیز از استان های غربی هلند و آمستردام بوده است .
فراهنگ **1085** 3079** 1701

سرخط اخبار فرهنگ