سیاسی بودن قطع پروازهای آسمان به تاجیكستان كذب اعلام شد

تهران - ایرنا - یك مقام مسئول در هواپیمایی آسمان علت قطع پروازهای هواپیمایی آسمان از ایران به مقصد تاجیكستان را غیرسیاسی عنوان كرد و گزارشات منتشر شده در باره سیاسی بودن آنرا كذب محض خواند.

صمد امین زاده، معاون بازرگانی و خدمات فروگاهی این شركت هواپیمایی روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار گروه آسیا و اقیانوسیه ایرنا افزود: این خط هوایی تنها به دلیل عدم توجیه اقتصادی پروازهای بین المللی به چند كشور از جمله تاجیكستان، به سبب نوسانات قیمت ارز، پروازهای خود به مقصد دوشنبه را از اول مهرماه به طور موقت قطع كرد.
وی با رد ادعای خبر رادیو آزادی در این خصوص افزود: از آنجایی كه صنعت هواپیمایی یك صنعت وابسته به فناوری های متعدد و با هزینه های ارزی بالا است، هواپیمایی آسمان این تصمیم را به صورت موقت اتخاذ كرده است تا بتواند بعد از برقراری ثبات قیمت در بازار ارز، روند پروازهای پر مسافر به تاجیكستان را به روال گذشته برگرداند.
امین زاده ضمن ابراز امیدواری برای رفع هرچه سریعتر بی ثباتی در بازار ارز، ابراز خوش بینی كرد از اینكه هواپیمایی آسمان بار دیگر بتواند پروازهای خود از مقصد مشهد و یا تهران به دوشنبه را كه نزدیك سه دهه برقرار بود از سرگیرد.
یكی از خلبانان با سابقه آسمان كه بارها در مسیر دوشنبه پرواز كرده است نیز در گفت وگو با ایرنا ادعای سیاسی بودن این قبیل لغو پروازها را رد كرد، گفت: قطع پروازها به برخی مقصدها از جمله فرودگاه كوهستانی و بادگیر دوشنبه پیشتر نیز اتفاق افتاده است كه صرفا معمولا علت تغییرات جوی داشته و هیچ وقت بعد سیاسی نداشته است.
وی پرواز مشهد به دوشنبه را یكی از مسیرهای پروازی پرمسافر و مطلوب آسمان ارزیابی كرد و ابراز امیدواری كرد مسافران این مسیر به زودی بتوانند از خدمات پروازی آسمان در این مسیر بهرمند شوند.
این خلبان كه به گزارش ایرنا زمانی جوان ترین خلبان جهان نیز به حساب می آمد، انگیزه های سیاسی در این تصمیم معمولی آسمان را منتفی دانست و افزود: قرابت های فرهنگی و همدلی و همكاری ایرانیان با ملت كشور دوست و برادر تاجیكستان به قدری زیاد است كه حتی خلبانان ایرانی و كاركنان برج مراقبت فرودگاه های دو كشور برخلاف عرف معمول (زبان انگلیسی) عمدتا ترجیح می دهند به زبان فارسی با یكدیگر گفت وگو كنند.
بخش تاجیك رادیو آزادی هفته گذشته مدعی شده بود كه شركت هواپیمایی آسمان به سبب اختلال در مناسبات سیاسی تهران و دوشنبه و كاهش تقاضاهای پرواز ناشی از این بحران ادعایی، پروازهای خود را به مقصد پایتخت تاجیكستان كاملا قطع كرده است.
این رادیو به نقل از برخی منابع اینگونه وانمود كرده بود كه قطع پرواز هواپیماهای 'اسمان ایر' به تمدید نشدن مجوز فعالیتش در تاجیكستان ارتباط دارد .
در همین حال مقامات هوانوردی تاجیكستان از دلیل قطع پروازهای آسمان اظهار بی‌خبری كردند. عزیز نبی زاده، معاون مدیر آژانس هوانوردی تاجیكستان،به رسانه های محلی گفته بود برای پروازهای این شركت در سال جاری مجوز داده شده است ولی نمی‌دانیم چرا « آسمان ایر » پروازهایش به تاجیكستان را قطع كرده است.
آساق**1378**1663**