جایزه مبارزه با بیماری های غیر واگیر به ایران رسید

نیویورك- ایرنا- كارگروه بین نهادی سازمان ملل متحد نخستین جایزه خود را به جمهوری اسلامی ایران و چند كشور دیگر جهان در زمینه مبارزه با بیماری های غیر واگیر دار اعطا كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این جایزه به كشورهایی اعطا می شود كه دستاوردهای برجسته ای در زمینه پیش گیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر داشته اند.
خانم سومیا سوامیناتان معاون مدیركل سازمان بهداشت جهانی این جایزه را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد كه در مقر نیویورك برگزار شد، به نماینده كشورمان اعطا كرد.
پیش از این سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این باره گفته بود: 80 درصد از مرگ و میرها در دنیا به دلیل بیماری های غیرواگیر دار است و اقداماتی كه ایران در زمینه پیشگیری از بیماری های قلبی، دیابت همچنین بیماری های انسدادی و سرطان ها انجام داده است، در مجموع كشورهای جهان مورد توجه قرار گرفته و شاید خیلی از كشورهای پیشرفته علاقه مند بودند كه این جایزه به آنها تعلق بگیرد.
وی ادامه داد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران این جایزه را دریافت می كند و امیدوارم آن طور كه در اسنادی كه ما ارائه كرده ایم آمده است، در عمل هم بتوانیم بیش از همه از حمایت مردم بهره مند شویم زیرا پیشگیری از این بیماری ها در وهله نخست به خواست فرد بستگی دارد و بعد هم اقداماتی مهم است كه دولت و مجلس باید انجام دهند.
هاشمی اظهار داشت: اتفاق مهم دیگر این است كه برای نخستین بار سازمان بهداشت جهانی در مورد ایران تایید كرده در مورد ریشه كن شدن بیماری «تراخم» است كه یكی از علل مهم كوری است. یك میلیارد نفر از جمعیت دنیا به این بیماری مبتلا هستند و به خاطر تلاش هایی كه در 40- 50 سال گذشته در مورد بهبود كیفیت آب آشامیدنی، جاده، تحصیل، برق و خدمات بهداشتی انجام شده است، ایران جزو كشورهایی قرار گرفته كه تراخم در آن وجود ندارد.
باقر لاریجانی نائب رییس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر هم گفته بود در ماه می 2018، به منظور نامزد شدن كشورهای فعال در زمینه پیشگیری و كنترل بیماری‌های غیرواگیر برای دریافت نشان كارگروه بین نهادی سازمان ملل، فراخوان داد و به این صورت، كمیته ملی پیشگیری و كنترل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی جمهوری اسلامی ایران نامزد دریافت این نشان شد.
اروپام*1429