۹ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۲۴
کد خبر: 83050735
T T
۰ نفر
ایمونوتراپی برنده میدان نوبل پزشكی  ۲۰۱۸

تهران– ایرنا- جایزه نوبل پزشكی سال 2018 به جیمز پی آلیسون آمریكایی و تاسوكو هونجو از ژاپن به دلیل كشف یك روش نوین در درمان سرطان با استفاده از سیستم ایمنی تعلق گرفت. این دستاورد تكه گمشده پازلی است كه محققان یك قرن به دنبال آن بودند.

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا، سرطان سالانه قاتل میلیون ها نفر در سراسر جهان و یكی از بزرگترین چالش های سلامت است.
با تحریك توانایی ذاتی سیستم ایمنی برای حمله به سلول های تومور، برندگان جایزه نوبل پزشكی سال 2018 میلادی، یك اصل كاملا جدید برای درمان سرطان بنا نهادند.
آلیسون ایمونولوژیست 70 ساله آمریكایی از سال ها قبل روی یك پروتئین شناخته شده مطالعه می كرد. عملكرد این پروتئین مانند ترمزی برای سیستم ایمنی است و می تواند در حمله سیستم ایمنی به سلول های تومور و درمان سرطان، راهكار تازه ای باشد. در واقع این دانشمند از قابلیت های سلول های T سیستم ایمنی برای درمان استفاده كرده است. این سلول های محافظتی در سراسر بدن وجود دارند.
همزمان، هونجو ایمونولوژیست 76 ساله ژاپنی موفق به كشف یك پروتئین در سیستم ایمنی شد و پس از بررسی های دقیق دریافت كه این پروتئین نیز مانند ترمز عمل می كند، ولی مكانیسمی متفاوت دارد.
الیسون و هونجو نشان دادند راهبردهای مختلف برای مهار ترمز سیستم ایمنی در درمان سرطان موثر است.
سیستم ایمنی به طور عادی به دنبال نابودی سلول های جهش یافته است، ولی سلول های سرطانی از یك روش پیچیده استفاده می كنند تا از دید سیستم ایمنی پنهان شوند و از حملات آن در امان بمانند. این راهكار سلول های سرطانی با استفاده از همان مكانیسم ترمز سیستم ایمنی انجام پذیر است. در واقع ایده آماده كردن سیستم ایمنی برای حمله به سلول های سرطانی حدود 100 سال پیش بوجود آمد، ولی دستاورد این دو محقق، تكه گمشده این پازل؛‌ یعنی نحوه حذف ترمز سلول های سرطانی روی سیستم ایمنی، بود.
این كشف جدید با تولید داروهای مختلف و غیر فعال كردن مكانیسم ترمز سیستم ایمنی، انقلابی بزرگ در درمان انواع سرطان محسوب می شود. با استفاده از این روش می توان انواع سرطان را در مراحل پیشرفته درمان كرد.
آلیسون و هونجو معتقدند این دستاورد مانند قله كوه یخ بیرون از آب است كه در افق آن روش های درمانی و داروهای فوق العاده ای وجود دارد.
علمی (6)**9259*2017