بازگشایی گذرگاه نصیب، سرآغاز تحول اقتصادی در  سوریه

دمشق- ایرنا- گذرگاه مهم و استراتژیك 'نصیب' در مرز سوریه با اردن حدود سه ماه قبل توسط ارتش این كشور پس از سال ها اشغال از سوی تروریست ها، آزاد شده و این معبر می تواند سرآغاز دوباره تحول اقتصادی سوریه باشد.

به گزارش ایرنا، سوریه پس از پاكسازی گذرگاه مرزی نصیب از ترویست ها، بار دیگر خود را برای بازگشایی این معبر مهم آماده می كند تا فعالیت های بازرگانی و تجاری دوباره خود را با اردن به طور رسمی آغاز كند.
گذرگاه نصیب یك دروازه اقتصادی مهم برای سوریه و اردن است كه با بازگشایی رسمی آن حمل و نقل و مبادله كالا از این گذرگاه میان اردن و كشورهای اروپایی برقرار و حتی كشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز می توانند از آن بهره مند شوند.
ارتش و نیروهای مسلح سوریه تیر ماه سال جاری بر گذرگاه نصیب در جنوب شرق درعا و در مرزهای مشترك با اردن مسلط شدند.
این گذرگاه در بخش سوری با نام 'نصیب' و در طرف اردن با نام 'جابر' شناخته می شود. معبر نصیب نقش حیاتی در روابط اقتصادی سوریه و اردن نیز دارد و فعال شدن آن و تامین امنیت جاده بین المللی میان دو كشور می تواند به ورود كالاهای اردنی به بازار سوریه، لبنان، اروپا و كشورهای حوزه بالكان كمك كند.
كالاهای لبنانی در گذشته پس از ورود به سوریه از طریق گذرگاه نصیب به اردن و دیگر كشورهای عربی صادر می شد كه این گذرگاه برای كشور لبنان نیز مهم و اثر گذار است. بیشترین مرز لبنان با كشورهای همسایه از طریق دریا و تنها با سوریه و رژیم صهیونیستی مرز زمینی دارد و گذرگاه نصیب بهترین مسیر زمینی برای تجار و سرمایه گذران لبنانی برای دسترسی به اردن است.
در هفته های اخیر برخی از سیاستمداران و تجار لبنان خواهان مذاكره با سوریه برای تسهیل در عبور كالاهای كشاورزی و صنعتی لبنانی از گذرگاه مرزی نصیب شده اند. برخی گروه های سیاسی و اقتصادی لبنان نیز تلاش می كنند تا از طریق طرح موضوع ضرورت بازگشایی گذرگاه نصیب باب مذاكره و عادی سازی روابط بین بیروت و دمشق را باز كنند.
برخی وزرای اقتصادی سوریه ماه گذشته نیز برای نخستین بار پس از جنگ حدود هشت ساله به بهانه حضور در نمایشگاه بین المللی اقتصادی دمشق به این كشور سفر و با مسئولان سوری در خصوص روابط اقتصادی مذاكرات كردند.
سوریه تاثیر گذار در رشد اقتصادی لبنان بوده و تنها مسیر ترانزیت زمینی بیروت به سوی دیگر كشورهای عربی از طریق گذگاه نصیب است و مسئولان این كشور به خوبی این موضوع را درك می كنند. دولت سوریه امیدوار است، گذرگاه نصیب دوباره بازگشایی شود، گذرگاهی كه اهمیت بسزایی برای بهبودی اقتصاد این كشور و بازسازی مناطق مختلف آن خواهد داشت.

** برگزاری مذاكرات اردن و سوریه برای بازگشایی گذرگاه نصیب
یك منبع رسمی اردن 10 روز قبل اعلام كرد، نخستین دور مذاكرات فنی امان و دمشق برای بازگشایی گذرگاه مرزی نصیب در جنوب سوریه برگزار شد.
این منبع اردنی كه خواست نامش فاش نشود، افزود، یك كمیته فنی از دو كشور نخستین نشست خود درباره گذرگاه مرزی را برگزار كردند تا گفت و گو برای اقدامات عملی مناسب در این زمینه به ویژه مسائل گمركی و تامین امنیت آن آغاز شود.
یك مسئول اردنی دیگر نیز در این باره اعلام كرد كه گذرگاه نصیب، تا پایان سال جاری میلادی بازگشایی می شود.
بازگشایی گذرگاه مزبور خبر نویدبخشی برای صادركنندگان لبنانی و بخش خصوصی اردن نیز خواهد بود. بازرگانان لبنانی و اردنی پیش از بحران سوریه از طریق این گذرگاه، سالانه میلیون ها دلار كالا به بازارهای سودآور كشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می كردند كه این امر به اقتصاد سوریه نیز كمك می كرد.
پیش از آغاز بحران سوریه روزانه حدود 6 هزار و 300 دستگاه كامیون از هر طرف گذرگاه نصیب و جابر تردد می كرد.

**آمادگی گذرگاه مرزی نصیب
علی حمود وزیر حمل و نقل سوریه نیز در این خصوص گفت: مسیر منتهی به گذرگاه مرزی با اردن آماده بهره برداری است و دمشق در حال بررسی بازگشایی و فعال كردن این معبر مرزی است.
وی افزود : تمامی مشكلات پیش روی این معبر رفع شده و كار تعمیرات و بازسازی این گذرگاه برای فعالیت دوباره آن را آغاز كرده ایم.
شركت های ترخیص كالا در كشور اردن از سوی دیگر با تسلط ارتش سوریه بر معبر نصیب كار بازسازی دفاتر خود را در این گذرگاه آغاز كردند.
فعالیت این شركت ها با صدور دستور رسمی همزمان با بازگشایی گذرگاه نصیب آغاز خواهد شد. گذرگاه نصیب در طرف سوریه و جابر در طرف اردن قرار دارد و نصیب جابر هم گفته می شود.
رئیس اتحادیه شركت ها و دفاتر ترخیص كالای اردن نیز گفت: این اتحادیه پس از دریافت مجوز از نهادهای مسئول، كار بازسازی دفاتر مستقر در گذرگاه نصیب را آغاز كرده است.
ضیف الله ابو عاقوله افزود: پیمانكار بازسازی دفاتر شركت های مستقر در داخل گذرگاه كه شمار آنها به 172 شركت می رسد، انتخاب شده است.

**سود آور بودن بازگشایی گذرگاه نصیب برای اردن و سوریه
عیسی مراد رئیس اتاق بازرگانی امان هم ماه گذشته گفت: بازگشایی گذرگاه نصیب به سود اقتصاد اردن، سوریه و همه كشورهای عربی است.
وی افزود: بازگشایی این گذرگاه مرزی برای اقتصاد اردن به ویژه برای حمل و نقل و مبادله كالا با دیگر كشورها و اروپا بسیار مهم است.
به گفته مراد بسیاری از كالاها مانند میوه، تره بار و مواد غذایی از بسته بودن این معبر تاثیر منفی دیده است.
رئیس اتاق بازرگانی امان اضافه كرد: گذرگاه نصیب یك دروازه گردشگری مهم برای اردن نیز بود و اهمیت ویژه ای در رفت و آمد گردشگر میان اردن و كشورهای اروپایی داشت و حتی كشورهای عربی خلیج فارس از این گذرگاه استفاده می كردند.
وی اظهار داشت: حمل ونقل برای ما اهمیت زیادی دارد و گذرگاه نصیب از دروازه های ترانزیتی بین اروپا و كشورهای عربی خلیج فارس از طریق اردن بود.
رئیس اتاق بازرگانی امان با اشاره به اشتراكات فرهنگی و اقتصادی میان اردن و سوریه گفت: روابط مستحكمی كه در گذشته شاهد آن بودیم نشانه عمق روابط فرهنگی میان دو كشور است و امیدواریم بار دیگر هر چه زودتر به مسیر صحیح خود بازگردد.
وزارت حمل و نقل سوریه نیز دو روز قبل اعلام كرد كه گذرگاه مرزی نصیب در جنوب این كشور و در مرز با اردن فعالیت خود را از سر گرفت كه ساعاتی پس از آن دولت اردن این خبر را تكذیب كرد.
جمانه غنیمات سخنگوی دولت اردن در این باره گفت كه گذرگاه نصیب همچنان بسته است و سوریه و اردن در حال بررسی موضوع بازگشایی این گذرگاه با توجه به اوضاع مراكز كمرگی هستند.
وی با اشاره به استمرار نشست های فنی اردن و سوریه، اظهار داشت: بازگشایی مرز نیازمند فراهم شدن زیرساخت و معیارهای لجستیكی و فنی است.
ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن نیز هفته قبل اعلام كرده بود كه كشورش خواهان بازگشایی مرز سوریه است اما این امر به بررسی همه جزئیات فنی و توافق درباره آن نیاز دارد.
اردن در سال 2015 حدود سه سال قبل در پی تسلط گروه‌های تروریستی بر گذرگاه نصیب،‌ آن را از جانب خود بسته بود.
قطعا بازگشایی این معبر مرزی بین المللی می تواند كمك بزرگی به اقتصاد سوریه، اردن و لبنان كه تنها مسیر تردد زمینی است، داشته باشد.
این گذرگاه مهم در كنار اهمیت اقتصادی برای كشورهای منطقه، می تواند امنیت و ثبات را به سوریه برگرداند و همچنین معبری برای ورود گردشگران خارجی باشد كه بخواهند از طریق زمینی تردد كنند.
خاورم**8005*1436*

سرخط اخبار جهان