صادرات غیرنفتی در بندرهای غرب هرمزگان 27 درصد افزایش یافت

بندرعباس- ایرنا- مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه گفت: 517 هزار و 123 تن كالای غیرنفتی در 6 ماه نخست امسال از بندرهای غرب هرمزگان به خارج از كشور صادر شد كه این میزان كالا در همسنجی با پارسال 27 درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایرنا، قاسم عسكری نسب روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: میوه و تره بار، خشكبار، مواد معدی و مصالح ساختمانی بیشترین كالاهای صاداراتی در این مدت بوده است.
وی بیان داشت: همچنین در این مدت 37 هزار تن كالای غیرنفتی وارد بندرهای غرب هرمزگان شد كه این رقم در مقایسه با سال گذشته 60 درصد كاهش نشان می دهد.
**تخلیه و بارگیری حدود پنج میلیون تن كالا در بنادرغرب هرمزگان
مدیراداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه اظهار داشت: در مجموع چهار میلیون و 923 هزار و 307 تن كالا طی 6 ماه نخست امسال در بندرهای غرب هرمزگان تخلیه و بارگیری شد.
عسكری نسب افزود: از این میزان سه میلیون و 922 هزار و 499 تن به فرآورده های نفتی و یك میلیون 808 تن به كالاهای غیرنفتی اختصاص دارد.
وی بیان داشت: ظرف 6 ماهه گذشته، ترانزیت كالاهای غیرنفتی در بندرهای غرب هرمزگان نیز به 138 هزار و 549 تن رسید كه افزایش 52 درصدی در همسنجی با سال گذشته داشته است.
این مسوول اظهارداشت: 68 هزار و 28 دستگاه خودروی ترانزیتی در این مدت صورت گرفت كه از افزایش 28 درصدی برخوردار بوده است.
عسكری نسب اضافه كرد: در بین بندرهای غرب هرمزگان، بندرلنگه با تخلیه و بارگیری بیش از 696 هزار تن كالا، افزایش 11 درصدی داشته است.
این مسوول دامه داد: حجم صادرات محصولات كشاورزی، دامی و احشام نیز در بندرلنگه در این مدت به رقم 146 هزار و 309 تن رسید كه افزایش 18 درصدی در این زمینه ثبت شد.
عسكری نسب یاد آورشد: همچنین در این مدت، 2 هزار و 137 TEU كانتینر پُر از بندرلنگه تخلیه و بارگیری شد كه افزایش 19 درصدی در مقایسه با پارسال داشته است.

**افزایش 17 درصدی مسافران دریایی در غرب هرمزگان
مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه با اشاره به افزایش 17 درصدی تعداد مسافران دریایی داخلی در بندرهای غرب هرمزگان گفت: از آغاز سالجاری تا ابتدای مهرماه، 295 هزار و 36 نفر مسافر و گردشگر از بندرهای لنگه، آفتاب و چارك به مقصد جزایر خلیج فارس همچون كیش و بوموسی جابجا شدند.
عسكری نسب بیان داشت: در بخش مسافرت های دریایی بین المللی، بندرلنگه توانست با ثبت رقم ترابری بیش از 15 هزار نفر مسافر، افزایش 9 درصدی را در كارنامه عملیاتی 6 ماهه خود ثبت كند.
وی، تعداد شناورهای ورودی به بنادر غرب هرمزگان را پنج هزار و 914 فروند اعلام كرد و افزود: از این میزان، 338 فروند شناور بالای هزار تن و پنج هزار و 576 فروند زیر هزار تن ظرفیت بارگیری داشته اند.
بندرلنگه به عنوان اصلی ترین بندر غرب هرمزگان افزون بر ترانزیت كالا، فعالیت های صادراتی، وارداتی و كاپوتاژ را نیز پشتیبانی می كند.
موقعیت جغرافیایی و ترابری دریایی بندرلنگه آن را به بهترین پایانه لجستیكی برای جزیره های ایرانی حوزه خلیج فارس(سیری، لاوان، كیش، هندورابی، تنب بزرگ و كوچك و بوموسی) تبدیل كرده است.
داشتن حداقل فاصله دریایی با امیرنشین های امارات متحده عربی از جمله بندرهای دبی و شارجه، از دیگر مزیت ها و ویژگی های بندرلنگه است.
مدیریت بنادرغرب هرمزگان به مركزیت بندرلنگه با چهار بندر زیرمجموعه به نام های آفتاب، چارك، لاوان و سیری در180 كیلومتری غرب بندرعباس مركز استان هرمزگان قرار دارد.
بندرلنگه در 240 كیلومتری غرب بندرعباس مركز استان هرمزگان واقع شده است.
7195/6048

سرخط اخبار استان‌ها