عرضه نفت در بورس از هفته آینده با یك میلیون بشكه آغاز می شود

تهران- ایرنا- معاون وزیر نفت گفت: امیدوارم عرضه نفت خام در بورس انرژی از هفته آینده آغاز شود كه در آن صورت به شكل محموله های پنج هزار بشكه ای و در مجموع یك میلیون بشكه خواهد بود.

علی كاردر روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره زمان آغاز عرضه نفت خام در بورس، افزود: اكنون در حال بررسی و تهیه دستورالعمل عرضه نفت در بورس انرژی هستیم كه در برخی موارد، بازنگری خواهد شد.
مدیرعامل شركت ملی نفت درباره تصمیم نهایی برای تسویه پول فروش نفت (مدل 20 درصد ریالی و 80 درصد ارزی كه پیش از این مطرح شده بود) نیز اظهارداشت: دوباره در حال بررسی و بازنگری آن هستیم اما هنوز نهایی نشده است.
معاون وزیر نفت ادامه داد: نفت خام عرضه شده در بورس به صورت كامل برای صادرات اختصاص خواهد یافت.

** حمایت دولت از عرضه نفت خام در بورس
هرچند طرح عرضه نفت خام در بورس، بارها مطرح اما ناكام مانده است اما این بار با تاكید اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در میانه تیرماه امسال بر عرضه نفت خام در بورس به بخش خصوصی، بار دیگر توجهات به این طرح معطوف شده است.
جهانگیری در این باره گفت: نفت خام ایران در بورس داخلی عرضه خواهد شد و بخش خصوصی می تواند به طور شفاف نفت بخرد و صادر كند. تلاش ما این خواهد بود كه برای كاهش فروش نفت كاری كنیم كه شعار آمریكا را به شكست بكشانیم و دولت در این زمینه برنامه ریزی كرده است.
با عرضه نفت خام در بورس، بخش خصوصی می تواند به صورت شفاف در فروش و صادرات نفت خام مشاركت كند. در دوره گذشته تحریم ها، اقدام به واگذاری محموله های نفتی به اشخاصی مانند بابك زنجانی شده بود كه هیچگاه پول فروش آن را به كشور بازنگردانند. زنجانی با وجود محكومیت به اعدام هنوز حاضر نشده است كه بدهی حدود 2.5 میلیارد یورویی خود را تسویه كند.
با عرضه نفت خام در بورس انرژی كه با سازوكار شفاف انجام می شود، امكان سوءاستفاده و جولان افرادی مانند بابك زنجانی وجود نخواهد داشت.

** ناكامی چند ساله ورود نفت خام به تالار بورس
به گزارش ایرنا، ایده راه اندازی بورس نفت نخستین بار در اواخر دهه 1370 و در چارچوب سیاست های برنامه سوم توسعه كشور مطرح شد.
هیات وزیران در سال 1386 ایجاد بورس نفت را به وزارت اقتصاد تكلیف كرد و به این ترتیب وزیر وقت اقتصاد كه همزمان دبیر شورای عالی بورس نیز بود، سازمان بورس را به واگذاری عرضه فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی در بورس كالای ایران موظف كرد.
با وجود همه چالش ها، در بیست و دوم تیرماه 1390 نفت خام با حضور معاون اول وقت رییس جمهوری روی تابلو معاملات بورس كالا رفت اما با شكست روبرو شد. نفت خام در این بازار در 9 مرحله دیگر عرضه شد و فقط در یك مرحله به فروش رفت.
از هفدهم فروردین 1393 نیز شركت ملی نفت ایران با عرضه 2 هزار و 920 بشكه نفت خام در بورس انرژی به قیمت هر واحد سه میلیون و 60 هزار ریال، این طرح را دوباره آغاز كرد. این عرضه برای مدتی با فراز و نشیب بسیار ادامه یافت تا اینكه به علت كاهش استقبال خریداران، به بن بست خورد و متوقف شد.
با شكست عرضه نفت خام، مسوولان وقت سازمان بورس و اوراق بهادار به فكر ایجاد بستر جدیدی برای عرضه نفت خام در بورس انرژی افتادند.
اقتصام**2022** 2023