۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۸
کد خبر 83049898
۰ نفر
هشدارهای اربعینی استاندار ایلام

زرباطیه - بغداد - ایرنا - استاندار ایلام در نشست هماهنگی زیارت اربعین حسینی در مرز زرباطیه - مهران، طی سخنانی، هشدارها و توصیه هایی را در این زمینه مطرح كرد.

به گزارش ایرنا، استاندار ایلام ظهر یكشنبه در نشست مقامات ایرانی و عراقی در حوزه اربعین با شعار 'الحسین یجمعنا' (امام حسین ما را متحد كرده است) بعنوان شعار اربعین امسال، در نقطه صفر مرزی در گذرگاه زرباطیه - مهران برخی دغدغه های مهم برای هر چه بهتر برگزاری مراسم اربعین امسال را مطرح كرد.
'قاسم سلیمانی دشتكی' گفت: هر گونه ورود به عراق از جمله در ایام اربعین باید بر اساس مقررات دو كشور، اخذ ویزای قانونی، به همراه داشتن مدارك هویتی لازم و پرهیز از ورود برخی داروها كه ممكن است در عراق بعنوان ماده مخدر شناخته شود، انجام شود.
وی هشدار داد با هر گونه عبور غیر مجاز، بدون ویزا یا ویزای جعلی و نیز حمله مواد مخدر بشدت برخورد خواهد شد.
سلیمانی دشتكی با تشریح اقدامات انجام شده در استان ایلام از جمله آماده سازی زیرساخت ها، جاده ها و راههای منتهی به مرز، تقویت پایانه گمركی و جداسازی دروازه مربوط به عبور مسافر و زائر با بخش تجاری گفت: هدف ما این است كه زائران با آرامش و امنیت كامل عبور كنند و فعالیت های معمول تجاری این گذرگاه نیز ادامه یابد.
استاندار ایلام همچنین بر ضرورت افزایش هماهنگی های امنیتی میان تهران و بغداد برای جلوگیری از هر گونه اقدام احتمالی علیه حركت میلیونی زائران تاكید كرد.
وی مراقبت و جلوگیری از عبور مواد مخدر، مواد منفجره و كالاهای غیر مجاز از دو طرف را دغدغه مقامات مسوول دو كشور دانست و تاكید كرد كه با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد.
سلیمانی دشتكی با اشاره به این كه از نظر حجم و تعداد زائران عبوری، مرزهای مهران، شیب، شلمچه و فرودگاه نجف شاهد بیشترین تردد در ایام اربعین خواهند بود، گفت: مرز مهران در ایام بازگشت زائران شاهد ترددی بیش از زمان ورود خواهد بود و در این خصوص از جمله موضوع بازگشت برخی زائران غیر ایرانی به كشورشان از طریق ایران كه بعضا فاقد ویزای ایران هستند، باید برنامه ریزی، مراقبت و هماهنگی لازم میان دو ایران و عراق انجام شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن تشكر از تلاش چندماهه طرف عراقی برای برگزاری موفق مراسم اربعین هر سال، بر تقویت همكاری ها و روابط میان ایران و عراق بویژه استان های مرزی تاكید كرد.
گفتنی است این نشست بعنوان نخستین جلسه بررسی وضعیت گذرگاه های مرزی زیارت میلیونی اربعین حسینی و با حضور 'قاسم سلیمانی دشتكی' استاندار ایلام، سپهبد 'محمد بدر' معاون وزیر كشور عراق و سردار سرتیپ 'مصطفی مرادیان' وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در بغداد برگزار و دو طرف دغدغه ها و مسائل مربوط به برگزاری زیارت اربعین را مطرح و راهكارهای رفع آن را بررسی كردند.
در این نشست كه نمایندگانی از نهادهای مختلف كشوری و لشگری ایران و عراق و مسوولان محلی استان های ایلام ایران و واسط عراق در آن حضور داشتند، مقامات دو كشور بر حمایت از تصمیمات كمیته هماهنگی اربعین در بغداد به ریاست سپبهد بدر و سردار مرادیان جهت برنامه ریزی و رفع موانع برای هر چه با شكوه تر برگزار شدن مراسم اربعین در سه بعد امنیتی، حمل و نقل و امور رفاهی تاكید كردند.
خاورم*10*380**