دیدار اربعینی ایران و عراق در زرباطیه - مهران

زرباطیه - بغداد - ایرنا - نشست مقامات ایرانی و عراقی در حوزه اربعین با شعار 'الحسین یجمعنا' (امام حسین ما را متحد كرده است) بعنوان شعار اربعین امسال، در نقطه صفر مرزی در گذرگاه زرباطیه - مهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این نشست بعنوان نخستین جلسه بررسی وضعیت گذرگاه های مرزی زیارت میلیونی اربعین حسینی و با حضور 'قاسم سلیمانی دشتكی' استاندار ایلام، سپهبد 'محمد بدر' معاون وزیر كشور عراق و سردار سرتیپ 'مصطفی مرادیان' وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در بغداد برگزار و دو طرف دغدغه ها و مسائل مربوط به برگزاری زیارت اربعین را مطرح و راهكارهای رفع آن را بررسی كردند.
در این نشست كه نمایندگانی از نهادهای مختلف كشوری و لشگری ایران و عراق و مسوولان محلی استان های ایلام ایران و واسط عراق در آن حضور داشتند، مقامات دو كشور بر حمایت از تصمیمات كمیته هماهنگی اربعین در بغداد به ریاست سپبهد بدر و سردار مرادیان جهت برنامه ریزی و رفع موانع برای هر چه با شكوه تر برگزار شدن مراسم اربعین در سه بعد امنیتی، حمل و نقل و امور رفاهی تاكید كردند.
استاندار ایلام در این نشست با تشریح دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران از همكاری و تلاش بی دریغ طرف عراقی برای برگزاری موفق زیارت میلیونی اربعین درسالهای اخیر قدردانی كرد.
سردار سرتیپ 'مصطفی مرادیان' وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در بغداد و مسوول ایرانی كمیته هماهنگی اربعین دو كشور نیز در این نشست با قدردانی از همكاری بی دریغ طرف عراقی در جهت هماهنگی هر چه بهتر اقدامات مربوط به زیارت اربعین، ابراز اطمینان كرد كه مراسم اربعین امسال بهتر از سال های قبل برگزار خواهد شد.
وی بررسی مشكلات بر سر راه برگزاری هر چه بهتر مراسم اربعین در نقاط مرزی دو كشور، بحث و بررسی كاستی ها و نقاط ضعف سال های قبل به شكل میدانی و چاره جویی فوری و فی المجلس برای آن در قالب كمیته هماهنگی اربعین را گامی در جهت برگزاری موفقیت آمیز مراسم اربعین امسال دانست.
وی با تشریح دغدغه های طرف ایرانی در برگزاری مراسم اربعین همچنین گفت تجهیزات فنی لازم برای جلوگیری از عبور مواد مخدر در گذرگاه های مرزی از جمله در مرز مهران مستقر خواهد شد و با هر گونه تخلف در این زمینه به شدت برخورد می شود.
سپهبد 'محمد بدر' معاون وزیر كشور عراق نیز در این نشست روانسازی روند ورود و خروج و جابجایی و تامین امنیت كامل آنها و نیز تامین امكانات خدماتی و رفاهی بسیار خوب برای زئران امام حسین (ع) را وظیفه و افتخاری برای خود و همه همكاران و مسوولان عراقی دانست.
وی گفت: مراسم زیارت میلیونی اربعین هر چه منظم تر برگزار شود، از سطح موفقیت بیشتری برخوردار خواهد بود و ما تلاش می كنیم با همكاری با برادران ایرانی خود به این هدف دست یابیم.
سپهبد بدر افزود: كمیته هماهنگی اربعین در بغداد میان ایران و عراق با برگزاری جلسات مختلف و شركت نمایندگان دستگاه های مسوول و مدیران میدانی و همچنین بازدیدهای مكرر از گذرگاه های مرزی تلاش خواهد كرد همه مشكلات و موانع را از سر راه بردارد و بهترین شرایط و خدمت را برای زئران امام حسین (ع) فراهم كند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مجازات سنگین ورود هر گونه مواد مخدر به عراق، از زائران خواست قوانین دو كشور در این زمینه و همچنین پرهیز از نداشتن ویزا یا ویزای جعلی را رعایت كنند.
معاون وزیر كشور همچنین از مسوولان و رسانه های ایران خواست اطلاع رسانی و هشدار لازم را در این زمینه به شهروندان بدهند تا بعدا با مشكلاتی مواجه نشوند.
گفتنی است قبل از برگزاری این نشست، اعضای كمیته هماهنگی اربعین جلسه ای با حضور مسوولان محلی در قرارگاه كوت برگزار كردند و طی آن آخرین هماهنگی های میدانی در بخش های مختلف انتظامی، امنیتی، راهنمایی و رانندگی و حمل و نقل از جمله تسهیل ورود كامیون های حامل تجهیزات و لوازم موكب ها و تبرعات انجام شد.
خاورم*10**380*