وزارت صنعت: تولید تایر سنگین در پنج ماه امسال 12درصد رشد كرد

تهران- ایرنا- وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد: تولید تایر برای خودروهای باری‌‌ و اتوبوس تا پایان مردادماه امسال با‌ رشد 12 درصدی در همسنجی با پارسال، به 26 هزار و 636 تن معادل 408 هزار و 448حلقه افزایش یافت.

به گزارش یكشنبه تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، در پنج ماهه امسال 17 هزار و 899 تن لاستیك بایاس و هشت هزار و 737 تن لاستیك رادیال برای خودروهای باری و اتوبوس تولید شد.
تا پایان مردادماه پارسال 23 هزار و 487 تن لاستیك باری و اتوبوس تولید شد كه 15 هزار و 345 تن لاستیك بایاس و هشت هزار و 142 تن لاستیك رادیال بود.

** توزیع بیش از 141 هزار تن لاستیك
برپایه این گزارش، از پانزدهم تیرماه تا سوم مهر امسال 141 هزار و 418 تن لاستیك سواری و باری در اندازه های مختلف در سراسر كشور از سوی 6 شركت بزرگ تولیدكننده توزیع شده است.
اكنون 360 هزار و 795 دستگاه خودرو در ناوگان سنگین جاده ای كشور فعالیت می كند و هر استان برای اختصاص لاستیك تولیدی و وارداتی سهمیه مشخصی دارد.

** تخصیص ارز و كاهش حقوق گمركی برای ساماندهی بازار لاستیك
در روزهای گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ساماندهی بازار لاستیك تدابیری اتخاذ كرد كه توزیع لاستیك اتوبوسی رادیال با نرخ مصوب، تخصیص‌ و تامین ارز برای واردات تایرهای سنگین ‌و‌ تلاش برای كاهش حقوق گمركی از 27 به پنج درصد از مهمترین آنها بود.
این وزارتخانه در پی تصمیم ستاد تنظیم بازار، نمایندگی ها را به ثبت روزانه شمار لاستیك های تولید داخل و توزیع در سامانه و ارائه حواله با هماهنگی اداره های راهداری استان ها و شهرستان ها برای رسیدن كالا به دست مصرف كننده ملزم كرد.
شركت های واردكننده نیز باید اطلاعات و برنامه ماهانه را در این زمینه ثبت و ارائه كنند.
به گزارش ایرنا، لاستیك های تولید داخل برخلاف سایر اقلام مصرفی بازار در چند سال گذشته با قیمت ثابت عرضه شده بود اما ماه گذشته در پی نوسان نرخ دلار و نیاز به واردات فرآورده های پتروشیمی و سایر نهاده های وارداتی، قیمت لاستیك نیز افزایش یافت.
آمارهای منتشر شده نشان می دهد سالیانه 350 هزار تن تایر در كشور مصرف می شود كه 250 هزار تن آن تولید داخل است.
بیشتر تایرها از چین، هند، اندونزی و كره جنوبی وارد می شود.

اقتصام*3065*1961*