مراسم گرامیداشت جبار باغچه بان پدر ناشنوایان ایران برگزار شد

شهرری- ایرنا- مراسم گرامیداشت جبار باغچه بان (پدر ناشنوایان ایران) امروز یكشنبه همزمان با روز جهانی ناشنوایان (هشتم مهرماه) در مزار ایشان واقع در ابن بابویه شهرری برگزار شد.

به گزارش ایرنا، حسین نحوی نژاد معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی كشور، مینا رجائی رییس اداره بهزیستی شهرستان ری و جمعی از علاقه مندان به این معلم، گروه های ناشنوایان دانشگاهی و اجتماعی در این مراسم حضور پیدا كردند و با قرائت فاتحه و نثار گل یاد و خاطره این استاد را گرامی داشتند.
جبار باغچه‌ بان مبتكر آموزش ناشنوایان در ایران، پایه‌ گذار آموزش و پرورش پیش دبستانی و از پیشگامان شعر و ادبیات كودكان و بنیان‌گذار نخستین كودكستان و نخستین مدرسه ناشنوایان ایران و همچنین اولین مؤلف و ناشر كتاب كودك در ایران می باشد.
وی را به عنوان پدر ناشنوایان و یكی از پیشگامان ادبیات كودكان ایران و بخصوص پایه گذار ادبیات نمایشی كودكان (اولین تئاتر كودك) در ایران می شناسند.
روش شفاهی در تعلیم ناشنوایان، آموزش روش حساب ذهنی به ناشنوایان، ابداع گاهنجار (گاه‌نما) به عنوان وسیله‌ای برای نشان دادن پستی و بلندی‌های اقیانوس‌ها روی نقشه به كودكان، الفبای گویا و گوشی استخوانی یا تلفن گنگ از جمله ابتكارات ویژه باغچه‌بان در آموزش بودند.
جبار باغچه بان در 4 آذر 1345 در 81 سالگی در تهران درگذشت.
هفته چهارم سپتامبر برابر با هشتم مهر ماه، هفته جهانی ناشنوایان نام دارد و در سراسر دنیا به مناسبت بزرگداشت ناشنوایان مراسمی برگزار می‌شود.
3218/6003

سرخط اخبار فرهنگ