معاون وزارت راه و شهرسازی: فساد مانع توسعه كشور است

تهران- ایرنا- معاون معماری و شهرسازی وزارت راه مسكن و شهرسازی گفت : فساد در اركان بوروكراتیك و عملیاتی، بی‌اعتمادی مردم و حاشیه سازی موانع اصلی توسعه كشور هستند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، محمد سعید ایزدی روز یكشنبه در نشست خبری دومین همایش میراث فرهنگی توسعه پایدار در پژوهشگاه میراث فرهنگی اظهار داشت: عملكرد اشتباه دستگاه‌های دولتی در گذشته سبب شده تا مردم و حتی خود این دستگاه ها نسبت به هم بی اعتماد باشند و باید از راه گفت و گو این بی اعتمادی را كاهش داد.
وی افزود: یكی از آسیب‌های بزرگ جامعه ما فساد در اركان بوروكراتیك و عملیاتی است كه تا عمق آن نفوذ كرده و مانع تحقق برنامه‌ها شده است و رسانه‌ها نباید در برخورد با آن كوچك‌ترین مماشاتی به خرج دهند.
ایزدی گفت: حاشیه سازی چه در فضای مجازی و چه واقعی سومین مانع است كه مقابل پیشرفت ماست .
وی ادامه داد : شهرداری كه به خود اجازه می‌دهد تا بگوید به دلیل نادیده گرفتن میراث در انجام پروژه ها از من گلایه نكنید سهمش از میراث فرهنگی در حد میراث كالبدی است و از مفهوم اصلی و درست میراث شهری غافل است .
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه مسكن و شهرسازی ادامه داد: میراث كالبدی شهر توجه به میراث نامملوس آن است امروز رویدادهای هر شهر مولفه‌های آن شهر محسوب می‌شوند و باغات آن باید حفاظت شوند بنابراین در توجه به میراث شهری به تفاوت نگاه احتیاج داریم.
ایزدی تصریح كرد : اسلكه ها، شهربندرهای تاریخی، فرودگاه‌های تاریخی، كاروان سراها و بالن خانه ها بخش‌هایی از میراث شهری ما هستند.
وی با اشاره به میراث غنی كشور در حوزه تمدنی راه، گفت: نسبت به این میراث بی توجه هستیم ایستگاه‌ها و خطوط راه آهن خود یك میراث بزرگ محسوب می‌شوند.
او گفت: مسئولان باید بدانند مخالفت میراث فرهنگی با توسعه برخی از پروژه ها دلیل سیاسی ندارد بلكه از نگاهی تخصصی نشات می‌گیرد.
معاون وزارت راه وشهرسازی خاطر نشان كرد : پیس از این ما توسعه را با گسترش فیزیكی اشتباه می گرفتیم اما امروزه دریافتم كه توسعه یك مفهوم كیفی است .
وی عنوان كرد : وقتی از حفاظت صبحت می كنیم منظور نگاه داشتن صرف نیست بلكه مفهوم امروز حفاظت، مدیریت تغییر است؛ این یك مفهوم نو است كه تلاش می كند ضمن پاسداشت داشته ها فرایند تغییر را مدیریت كنیم .
ایزدی عنوان كرد: تقابل های میان دستگاه‌ها با میراث فرهنگی در امر حفاظت در برخی دستگاه‌ها جای خود را به توافق داده كه این مساله كم نظیر است. به طور مثال وزارت راه تاكنون به این اندازه با میراث فرهنگی هماهنگ نبوده است .
به گزارش ایرنا، نخستین همایش ملی میراث فرهنگی توسعه پایدار، بهمن 94 برگزار شد و دومین همایش در 15 و 16 مهرماه امسال با 8 محور میراث فرهنگی توسعه پایدار، آمایش سرزمینی، راه و شهرسازی، مدیریت آب، هویت گردشگری، نوآوری و فناوری در سالن همایش های موزه ملی برگزار خواهد شد.
تاكنون 133 مقاله علمی در محورهای تعیین شده به دبیرخانه همایش ارسال و در هشت كارگروه تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است.
فراهنگ **1085**3079** 9053