۸ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۳۶
کد خبر: 83049206
۰ نفر
مرا به زبان اشاره صدا بزن

قزوین - ایرنا - سی ام سپتامبر كه امسال با هشتم مهر ماه مصادف شده به عنوان روز جهانی ناشنوایان نامگذاری شده، معلولیتی كه از چشم جامعه پنهان است.

به گزارش ایرنا، ناشنوایی یكی از معلولیت های پنهان است كه گفته می شود سالانه در كشور سه هزار نفر با این مشكل متولد می شوند.
ناشنوایان برای رفع نیازهای ابتدایی خود از جمله اشتغال و تحصیل مشكل دارند و روز جهانی ناشنوایان فرصتی است تا به نیازهای این افراد كه در كنار ما زندگی می كنند و صداهایشان شنیده نمی شوند بیشتر توجه كنیم.
شعار روز جهانی ناشنوایان در سال جاری با شعار 'زبان من را بشناس' تا در كنار هم بهتر زندگی كنیم انتخاب شده است تا تاكیدی بر اهمیت یادگیری زبان اشاره در ارتباط با این گروه از معلولان باشد.
ارتباطات ناشنوایان بر اساس تصاویر و برداشت ها و یك زبان مخصوص اشاره ای است كه بیشتر مردم عادی از آن بی اطلاعند، زبانی كه فرهنگ لغات خاص و لب خوانی كه بین ناشنوایان رایج بوده و مختص خود آنهاست و بهتر است كه در طول این هفته عموم مردم با آن كمی بیشتر آشنا شوند.

**شناسایی پنج هزار ناشنوا در قزوین
مدیركل بهزیستی قزوین از شناسایی پنج هزار و 178معلول ناشنوا در استان خبر داد و گفت: از این تعداد 2 هزار و 120 ناشنوا زن و سه هزار و 58 ناشنوای مرد هستند و 973 تن از آنها از بهزیستی مستمری دریافت می كنند.
علیرضا وارثی، وضعیت این تعداد ناشنوا را به تفكیك شامل یك هزار و 10 نفر ناشنوای خفیف، یك هزار و 466 نفر ناشنوای متوسط، یك هزار و 290نفر ناشنوای شدید و یك هزار و 412 ناشنوای خیلی شدید اعلام كرد.
وی، اشتغال را یكی از نیازهای اصلی ناشنوایان دانست و گفت: هم اكنون از بین 2 هزار و 529 ناشنوای در سن اشتغال استان، 520 ناشنوای در سن اشتغال استان یعنی در بین 18تا 45 سال در صنایع و ادارات و یا از طریق خود اشتغالی مشغول كار هستند.
وارثی ادامه داد: به منظور تامین اشتغال برای این افراد، بهزیستی آمادگی دارد با ارایه تسهیلات بانكی ارزان قیمت با سود چهار درصد برای این افراد ایجاد اشتغال كند.
وی افزود: همچنین در صورت آمادگی كارفرمایان به ایجاد اشتغال برای این دسته از افراد، بهزیستی 23 درصد از سهم بیمه كارفرما را پرداخت می كند.
مدیركل بهزیستی قزوین در ادامه از پرداخت كمك هزینه دانشجویی برای 111 تن ازكم شنوایان و ناشنوایان استان قزوین خبر داد.
وی، پرداخت هزینه سمعك و جراحی كاشت حلزون را از جمله دیگر خدمات این سازمان به ناشنوایان عنوان كرد و ادامه داد: عمل كاشت حلزون 100 میلیون ریال هزینه دارد كه بهزیستی 30 میلیون ریال از آن را پرداخت می كند.
وارثی اظهار داشت: هم اكنون 10 نفر در نوبت كاشت حلزون گوش و 30 نفر در نوبت كاشت سمعك قرار دارند.
وی افزود: در سال گذشته عمل كاشت حلزون برای 14 نفر انجام شده و تعمیرات آن نیز برای 104 نفر انجام شد.

** تاثیر نوسانات نرخ ارز بر تهیه سمعك
مدیركل بهزیستی قزوین در خصوص سمعك ناشنوایان نیز گفت: متاسفانه نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت سمعك بر تهیه این ابزار مورد نیاز ناشنوایان تاثیر گذاشته است.
وارثی افزود: سمعك و باتری آن در داخل كشور تولید نمی شود و محصولی كاملا وارداتی است و اختصاص نیافتن ارز دولتی به خرید سمعك ناشنوایان را دچار مشكل خواهد كرد.

**اجرای طرح رابط ناشنوا در قزوین
معاون توانبخشی اداره كل بهزیستی قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا از اجرای طرح رابط ناشنوا در ادارات و دادگاه ها خبر داد و گفت: با توجه به اینكه افراد ناشنوا به زبان اشاره صحبت می كنند و سایر افراد عادی چندان با این زبان آشنایی ندارند این افراد در برخی امور از جمله مراجعات اداری خود دچار مشكل در برقراری ارتباط هستند به همین منطور سازمان بهزیستی به دنبال تربیت افراد آموزش دیده به عنوان رابط ناشنوا برای كمك رساندن به این معلولان است.
راحله جاتن افزود: هم اكنون طرح رابط ناشنوا در برنامه های اخبار صدا و سیمای مركز قزوین اجرا می شود كه مورد رضایت و استقبال ناشنوایان قرار گرفته است.
وی اضافه كرد: مساله مهم در اجرای این طرح بودجه و اعتبارات مالی برای آموزش رابطان ناشنوا است كه به محض اختصاص بودجه حتما اجرایی خواهد شد.

**غربالگری شنوایی نوزادان قزوینی اجرا می شود
معاون توانبخشی اداره كل بهزیستی قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: برنامه غربالگری شنوایی به منظور شناسایی و درمان نوزادان و شیرخواران دارای اختلالات شنوایی و یا ناشنوایی از سال 86 آغاز شده و هم اكنون در سطح بیمارستان هایی كه تولد نوزاد در آنها اتفاق می افتد، انجام می شود.
جاتن ادامه داد: طی این برنامه نوزادان پس از تولد و قبل از ترخیص، توسط سنجشگران سنجش شده و در صورت مشكوك بودن شنوایی به مراكز تخصصی ارجاع می شوند.
وی گفت: اختلالات شایع نوزادی در سنین طلایی و قبل از 2 سالگی قابل تشخیص و درمان بوده است و با این معاینه ساده در بدو تولد و پیگیری های به موقع بعدی، از ناشنوایی، كم شنوایی و یا مشكلات گفتاری و رشدی در سنین بالاتر جلوگیری می شود.

** تحصیل 416 دانش آموز آسیب دیده ناشنوایی در قزوین
رییس آموزش و پرورش استثنایی قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا از شناسایی 416 دانش آموز آسیب دیده شنوایی خفیف تا شدید از بدو تولد تا پایان دوره متوسطه در استان خبر داد و گفت: از این تعداد 86 نفر در مدارس استثنایی و 330 نفر در مدارس عادی در قالب طرح آموزش تلفیقی فراگیر تحصیل می كنند.
معرفت الله احمدی افزود: دانش آموزان ناشنوای مدارس عادی از خدمات معلم رابط كه در هفته، چهار ساعت در مدرسه حضور یافته و برای تسهیل امور آموزشی و توانخبشی آموزش می دهد بهره مند می شوند.
وی، تعداد این معلمان رابط را 55 نفر برشمرد و گفت: سازمان آموزش و پرورش استتثنایی، خدمات حمایتی را برای دانش آموزان استثنایی و با نیازهای ویژه ارایه می دهد كه كمك هزینه عمل كاشت حلزون و تعمیر قطعات از جمله آنها است.
احمدی، مبلغ این كمك هزینه را برای كاشت حلزون در حد 60 میلیون ریال، برای تعمیر قطعات كاشت حلزون 25 میلیون ریال و همچنین برای خرید سمعك هشت میلیون ریال عنوان كرد.
وی افزود:در سال گذشته یك میلیارد و 510میلیون ریال كمك هزینه برای 204 دانش آموز استثنایی قزوین از جمله ناشنوایان در قالب طرح خدمات حمایتی بهزیستی پرداخت شد.

**فعالیت یك مركز آموزش ناشنوایان بر مبنای روش های شنیداری كلامی در قزوین
احمدی با اشاره به فعالیت مركز آموزش استثنایی خاتون بابایی در قزوین كه دومین مركز مستقل كشور در زمینه آموزش كودكان ناشنوا و كم شنوا است،افزود: این مركز با جذب زودهنگام و مداخله به هنگام از بدو تولد تا 6 سالگی و ارایه آموزش های تخصصی آموزشی و توانبخشی به والدین و نوآموز شرایط مناسب برای ورود نوآموز به مدارس عادی را فراهم می كند.
وی همچنین گفت: روش های آموزشی این مركز AVT، شنیداری - كلامی یعنی براساس گوش كردن و صحبت كردن است كه موفقیت های زیادی در فراهم كردن شرایط زندگی، آموزش و تحصیل كودكان كم شنوا و حتی با افت شنوایی در حد عمیق در كنار همسالان عادی دارد.
احمدی افزود: مركز خاتون بابایی توانسته با همسو كردن نظرات و تصمیمات والدین، كارشناسان و مربیان در پیروی از مبانی AVT و اجرایی آن امكان تحصیل و آموزش تمام فارغ التحصیلان خود در مدارس و مراكز مختلف در كنار كودكان عادی را فراهم كند.

** كاشت حلزون، روشی برای درمان ناشنوایی
یكی از مهم ترین خدماتی كه به منظور درمان ناشنوایی كودكان در كشور انجام می شود، جراحی كاشت حلزون گوش است كه به گفته پزشكان باید در سنین طلایی 3 تا 6 سال انجام شود.
كاشت حلزون گوش یكی از درمان های نسبتا جدیدی است كه برای درمان بسیاری از ناشنوایان به كار می رود اما این روش تنها در سنین كودكی و در شرایط خاص امكان پذیر است.
یك پزشك متخصص گوش حلق و بینی نیز در این زمینه گفت: كاشت حلزون، روش جدیدی است كه از نظر علمی می تواند در تمام افرادی كه كم شنوایی بیش از 70 دسی‌بل دارند و یا با سمعك امكان كمك به آنها وجود ندارد، استفاده شود و حتی این كار می‌تواند در 2 گوش هم انجام شود.
دكتر ابوالفضل قبادی با بیان اینكه این كار حتی می تواند در 2 گوش هم انجام شود،افزود: كانال گوش، پرده و سیستم استخوانچه ای وظیفه انتقال صوت به حلزون شنوایی را دارد و حلزون نیز كار تبدیل موج صوتی به موج عصبی را انجام می دهد و سپس موج توسط عصب شنوایی به مغز و هسته های شنوایی منتقل می شود.
وی اظهار داشت: تقریبا یك مورد از هر هزار تولد دچار كم‌شنوایی و نقص این سیستم می شود كه بخشی از این افراد توسط سمعك كه تقویت كننده موج صوتی است، تحت درمان قرار می گیرند اما عده ای امكان استفاده و بهره مندی از سمعك را ندارند كه در بیشتر این افراد بخش حلزونی دچار مشكل است بنابراین باید این افراد از كاشت حلزون استفاده كنند.
عمل كاشت حلزون با وجود اهمیت بالایی كه در درمان ناشنوایی دارد تنها در چند بیمارستان محدود كشور قابل انجام بود و هزینه بالایی نیز دارد.
در قزوین نیز دانشگاه علوم پزشكی قزوین چند سالی است كه پیگیر راه اندازی این عمل است اما با وجود پیگیری ها و تربیت نیروی آموزش دیده حرفه ای در این زمینه همچنان منتظر تایید نهایی وزارت بهداشت است.
رییس دانشگاه علوم پزشكی قزوین در این زمینه می گوید: برای راه اندازی این جراحی و تجهیزات مورد نیاز آن در بیمارستان قدس مشكل خاصی نداریم و پزشكان متخصص نیز از چند سال پیش برای دوره های فوق تخصصی اعزام و آموزش های لازم را گرفته اند.
دكتر منوچهر مهرام با بیان اینكه تنها مساله در راه اندازی این عمل اخذ مجوز است،افزود: در عرصه رقابت های كشوری گرفتن مجوز چنین عمل هایی بسیار مشكل است اما این دانشگاه با تمام توان در حال پیگیری برای اخذ مجوز راه اندازی عمل كاشت حلزون است.
وی افزود: اصل راه اندازی، نیازمند نیروی انسانی تخصصی آموزش دیده برای این كار است كه مشكلی از این نظر وجود ندارد.
مهرام افزود:هم اكنون كودكان ناشنوای قزوینی برای انجام این عمل علاوه بر هزینه های درمان، مسافت طولانی را نیز طی می كنند كه با راه اندازی عمل كاشت حلزون در قزوین نه تنها به كودكان قزوینی بلكه به استان های نزدیك نیز خدمات رسانی خواهد شد.
7388*3013