آمريكا چين را به بهانه فشار بر مسلمانان تحريم مي كند

پكن- ايرنا- نمايندگان كنگره آمريكا به بهانه اعمال فشار پكن بر مسلمانان اويغور در حال استماع گزارش ها و بررسي هايي در خصوص اعمال پاره اي از تحريم ها عليه چين هستند.

به گزارش ايرنا روزنامه مورنينگ پست هنگ كنگ روز شنبه نوشت در جريان بررسي اين مساله در كنگره آمريكا، از نمايندگان اين كشور خواسته شده است ارسال تجهيزات نظارتي و فناوري هاي اطلاعاتي و امنيتي ذي ربط به چين را تحريم كنند.
آمريكا در هفته هاي اخير بارها اعلام كرده است فشار چين بر مليت اويغور افزايش يافته و نزديك به يك ميليون نفر از اعضاي اين قوميت در شمال غرب چين بازداشت شده اند.
گروهي از مسئولان تحقيقاتي آمريكا در گزارش خود به كنگره تاكيد كرده اند بايد راهبردهاي مختلف و تحريم هايي را عليه پكن در نظر گرفت تا به اين شرايط اسفناك پايان دهد.
يكي از طرح هاي ارايه شده در مجلس نمايندگان آمريكا اين است يك كميته حقيقت ياب به سين كيانگ اعزام و فروش تجهيزات نظارتي و جاسوسي به چين متوقف گردد.
اما وزارت خارجه چين اين اظهارات و گزارش ها را مصداق مداخله در امور داخلي چين دانسته و به گروه هاي ذي ربط و كنگره هشدار داده است اين روند را متوقف كنند.
سخنگوي وزارت خارجه چين در واكنش به اظهارات ذي ربط از سوي مقام هاي آمريكايي «مدعي بازداشت صدها هزار نفر از مسلمانان» منطقه 'سي كيانگ' توسط چين، واشنگتن را از دخالت در امور داخلي پكن برحذر داشت.
'لورا استون' دستيار معاون اداره آسياي شرقي و اقيانوس آرام وزارت امور خارجه آمريكا هم پيشتر مدعي شده بود چين هزاران تن از مسلمانان منطقه 'سين كيانگ' در شرق اين كشور را بازداشت كرده است.
سخنگوي چين در واكنش به اظهارات مقام هاي آمريكايي اعلام كرد همه مي دانند مردم سين كيانگ از «زندگي و كار خود رضايت دارند» و از «زندگي صلح آميز و پيشرفته» لذت مي برند.
'هوا چون اينگ' افزود: ما اميدواريم آمريكا و همچنين ديگران بتوانند به طور عيني وضعيت چين را ببينند و از «دخالت در امور داخلي چين» و يا انتشار اخبار نادرست در مورد آن خودداري كنند.
'لورا استون' دستيار معاون اداره آسياي شرقي و اقيانوس آرام وزارت امور خارجه آمريكا در پكن در جمع خبرنگاران گفته بود كه بازداشت هاي گسترده در استان سين كيانگ «تصوير نگران كننده اي» به وجود آورده است در اين زمينه از مقامات چيني مي خواهيم «نظامي شفاف تر و پاسخگوتر» داشته باشند.
وي اظهار كرد ما از تلاش مقامات چين براي «تضعيف حقوق مشروع ايغورها و ديگر مسلمانان» در سين كيانگ نگرانيم ما همچنين از ادامه وضع موجود نگران هستيم و خواستار «اعمال قانون و شفاف سازي» در بازداشت شهروندان اين كشور هستيم.
اين مقام وزارت امور خارجه آمريكا افزود: به دليل عدم دسترسي به اطلاعات درست نمي توانيم آمار درستي از تعداد بازداشت شدگان ارايه كنيم اما مي دانيم حداقل ده ها هزار تن از مسلمانان اين منطقه بازداشت شده اند.
'سين‌كيانگ' يا 'شين‌جيانگ' نام ناحيه خودمختار بزرگي با مركزيت 'ارومچي' در شمال غرب جمهوري خلق چين است اين ناحيه پيش از اين، تركستان چين يا تركستان شرقي نام داشت.
مسلمانان اويغور ساكنان اصلي اين منطقه هستند.
آساق**231**1904**