۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۵
کد خبر 83048437
۰ نفر
هفت جایزه بین المللی برای انیمیشن های ایرانی

تهران- ایرنا- انیمیشن های ایران در تازه‌ترین حضور بین المللی خود جوایز متعددی را از جشنواره های مختلف جهانی كسب كردند.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، پنج انیمیشن ایرانی در جدیدترین حضور خود در رویدادهای مختلف جهانی موفقیت های بسیاری بدست آوردند.

**جایزه ایتالیایی ها به «دخترك آت آشغالی»
در نخستین خبر از موفقیت انیمیشن ایران، انیمیشن كوتاه «دخترك آت آشغالی» به كارگردانی شلاله خیری و و محمد زارع برنده جایزه بهترین انیمیشن از Innuendo International Film Festival ایتالیا شد.
امسال دومین دوره این جشنواره از 8 تا 16 سپتامبر برابر با 17 تا 25 شهریورماه در شهر میلان ایتالیا برگزار شد.
انیمیشن «دخترك آت آشغالی» در مورد دختری تنها و متفاوت است كه به خاطر ظاهر عجیب و غیر متعارف در شهر محل زندگی خود همیشه مورد رفتارهای بد و اذیت و آزار قرار می گیرد و از همه جا طرد می شود.

**«تماشاچی» بهترین انیمیشن جشنواره بنگلادش
دیگر موفقیت این روزهای سینمای ایران نیز به انیمیشن كوتاه «تماشاچی» اختصاص دارد. این انیمیشن ساخته شیدا كاشی برنده جایزه بهترین انیمیشن از جشنواره فیلم «رنگ پور» بنگلادش شد.
این جشنواره جهانی با رویكرد به سینماگران جوانان از 27 تا 29 سپتامبر برابر با 5 تا 7 مهرماه برگزار شد.
جشنواره فیلم «رنگ پور» در تلاش است نوجوانان و جوانان را تشویق كند تا فیلم های كوتاهی درباره آنچه كه آنها را در جامعه تحت تاثیر قرار می دهد، بسازند.
این جشنواره فیلم های درام، مستند، انیمیشن و ... را مورد پذیرش قرار می دهد.
انیمیشن كوتاه «تماشاچی» ﻣﺎﺟﺮﺍی ﻣﺮﺩی ﻣﺴﻦ را روایت می كند ﮐﻪ تماشاچی انقلابی مردمی در كشورش است.

**«چشم انداز خالی» 2 جایزه جهانی گرفت
همچنین انیمیشن كوتاه «چشم انداز خالی» ساخته علی زارع قنات نویی برنده بهترین انیمیشن جشنواره فیلم BEST SHORT FEST كانادا و Great Message هند شد.
سومین دوره جشنواره BEST SHORT FEST با معرفی بهترین ها پایان یافت و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه اول بخش پویانمایی (انیمیشن) به علی زارع قنات نویی از كشور ایران برای پویانمایی «چشم انداز خالی» تعلق گرفت.
این جشنواره 22 و 23 سپتامبر برابر با 30 شهریور تا 1 مهرماه در شهر Ontario كانادا برگزار شد.
همچنین انیمیشن «چشم انداز خالی» برنده بهترین فیلم در بخش بهترین پیام جشنواره فیلم Great Message هندوستان شد.
سومین دوره این جشنواره 22 تا 23 سپتامبر همزمان با 31 شهریور تا اول مهر ماه در هند برگزار شد.
انیمیشن «چشم انداز خالی» به نویسندگی و كارگردانی علی زارع قنات نوی طی 2 سال و نیم تهیه شده است و به داستان چشم انتظاری های مادری می پردازد كه پسرش در جنگ است.
این فیلم از محصولات مدرسه كارگاهی سینما و شركت فیلمسازی گلبرگ فیلم است.

**جایزه امریكایی ها به «آلفابت»
انیمیشن «آلفابت» ساخته كیانوش عابدی نیز در ادامه موفقیت های بین المللی خود برنده جایزه بهترین انیمیشن از سومین جشنواره فیلم «ریوولشن می» در آمریكا شد.
این جشنواره از 21 تا 23 سپتامبر برابر با 30 شهریور تا یك مهر ماه در نیویورك برگزار شد.
«آلفابت» زندگی انسان‌هایی را روایت می‌كند كه زندگی كردن را فراموش كرده و از آگاهی و حقیقت دور مانده‌اند. به طور كلی این فیلم در مورد مردمانی است كه سال‌ها است الفبای زیستن را از یاد برده‌اند، نمی‌بینند، نمی‌شنوند و سخنی بر لب نمی‌سرایند، ولی كلمات بی‌قرار در انتظارند.

** 2 جایزه جهانی برای «بدو رستم بدو»
دیگر جایزه انیمیشن ایران را نیز «بدو رستم بدو» به كارگردانی حسین ملایمی كسب كرد. این انیمیشن در تازه ترنی حضور خود در دو جشنواره موفق به دریافت 2 جایزه از كشورهای هند و انگلستان شد.
این انیمیشن توانست جایزه بهترین انیمیشن را از جشنواره Great Message International Film Festival دریافت كند.
این جشنواره 22 تا 23 سپتامبر همزمان با 31 شهریور ماه تا اول مهر ماه برگزار شد. برندگان این جشنواره به تازگی اعلام شده است.
همچنین «بدو رستم بدو» موفق به دریافت جایزه special mention از جشنواره London world wide comedy short film festival در انگلیس شد.
«بدو رستم بدو» به مدت 11 دقیقه در استودیو برفك و با تكنیك 2 بعدی دیجیتال سل ساخته شده است.
این فیلم برداشتی طنز و كاملا آزاد از تراژدی رستم و سهراب است. رستم پهلوان ملی ایران زمین باید به آینده سفر كند و به تهران امروز بیاید تا آنچه را كه بر سر فرزندش سهراب آورده، جبران كند. در شهر تهران وی نمی داند راه قانونی را برای رسیدن به هدف مشروع خود انتخاب كند یا راه غیر قانونی را برگزیند.
فراهنگ**9246**1418