«سختی ِكار» آتش‌نشانان در انتظار رفع یك ابهام

تهران- ایرناپلاس- اعضای شورای شهر به‌دنبال همسان‌سازی بیمه شهرداری با بیمه تأمین اجتماعی هستند تا آتش‌نشان‌های تهرانی بتوانند از شرایط مشاغل سخت و زیان‌آور بهره‌مند شوند.

بر اساس استفساریه از مجلس شورای اسلامی پیرامون اطلاق عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور به آتش‌نشانی و تسهیلات بیمه‌ای و بازنشستگی، مجلس با بررسی مسئله با این تفسیر موافقت كرد و مطابق آن، آتش‌نشان‌ها می‌توانند زودتر بازنشسته شوند و از مزایا و حقوق كامل برخوردار شوند.
در این میان ابهام موجود برای پایتخت و سازمان آتش‌نشانی شهر تهران این است كه بیمه آن‌ها در شهرداری تهران ثبت می‌شود و از صندوق بازنشستگی شهرداری تهران حقوق و مزایای بازنشستگی می‌گیرند كه مشمول این تفسیر از قانون بازنشستگی نمی‌شوند. این مسئله موجب شده تا آتش‌نشان‌های تهران از حقوق و مزایای كامل بازنشستگی برخوردار نشوند و نتوانند زودتر از موعد بازنشست شوند.

** آتش‌نشانی با روح و جسم افراد سر و كار دارد
زهرا صدر اعظم نوری، رئیس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایرناپلاس درباره خدمات آتش‌نشانی تهران، ضمن تبریك این روز به آتش‌نشان‌ها و آرزوی سلامتی برای آن‌ها گفت: آتش‌نشانی یكی از مشاغل سخت است و باید برای این‌گونه مشاغل تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفت كه جبران سختی و مشكلات كار شود.
وی افزود: این شغل با روح و جسم فرد سر و كار دارد. فرد هر لحظه سلامت خود را به خطر می‌اندازد و هر لحظه می‌تواند با خطر مرگ‌ مواجه شود. آتش‌نشانان در اوج ایثار و فداكاری، وقتی حادثه‌ای رخ می‌‌دهد به نجات مصدومان فكر می‌كنند و تمام تلاش‌شان این است كه جان و اموال مردم را نجات دهند و بتوانند كمك مؤثری برای حفاظت از جان و مال مردم باشند.

** حوادث شهری مرتبط با آتش‌نشانی افزایش پیدا كرده است
عضو شورای شهر تهران در مورد آتش‌نشانی در شهر تهران گفت: با توجه به وضعیتی كه در شهر تهران وجود دارد، مرتباً شاهد حوادث مختلفی هستیم. طبق آمار در سال 96، حدود 27000 حادثه و حریق داشتیم كه رشد آن نسبت به سال قبل از آن، 8.6 درصد بوده است. حوادث غیرحریق مثل تصادف، نشت مایعات، حوادث گودبرداری و... حدود 11700 مورد بوده كه نسبت به سال قبل، 14 درصد رشد دارد. بنابراین شغل آتش‌نشانی شغلی است كه هر روز در حال فعالیت و خدمات‌رسانی است، پس باید حتماً تسهیلات ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شود.

** همه مشاغل سخت باید از تسهیلات ویژه‌ای برخوردار شوند
وی در مورد بحث بازنشستگی آتش‌نشان‌های تهرانی گفت: خوشبختانه مجلس مصوبه خیلی خوبی داشته و بر اساس آن، همه مشاغل سخت باید از تسهیلات ویژه‌ای برخوردار شوند. در شهرداری تهران و سازمان آتش‌نشانی این مصوبه اجرایی نشده است، به این دلیل ‌كه صندوق بازنشستگی آتش‌نشانان، صندوق بازنشستگی شهرداری است و در آن صندوق، این ساز و كار لازم اتخاذ نشده است. این مسئله را دنبال می‌كنیم و سعی می‌كنیم تمهید لازم را برای آن داشته باشیم.
نوری در مورد برنامه شورای شهر برای حل مسائل آتش‌نشان‌ها گفت: امروز به همراه اعضای كمیسیون، جلسه‌ای با مدیرعامل آتش‌نشانی داشتیم و به این نتیجه رسیدیم كه باید به‌دنبال بسته‌هایی باشیم كه بتواند مسائل رفاهی آتش‌نشان‌ها را ببیند. از سازمان آتش‌نشانی و معاونت خدمات شهری شهرداری تهران خواستم لایحه‌ای را تهیه كنند و آن را به شورا ارائه دهند تا هم آتش‌نشان‌ها از امتیاز سخت‌كاری و بازنشستگی پیش از موعد برخوردار شوند و هم رفاهیات دیگری برای آن‌ها فراهم شود تا در قبال این شغل سخت و پرمخاطره كمكی برای آن‌ها باشد.

** لایحه باید از سوی سازمان آتش‌نشانی و معاونت خدمات شهری تهیه شود
وی افزود: آتش‌نشانان از نظر سلامت روان دچار آسیب‌هایی می‌شوند، همچنین خانواده آنان نیز دچار مشكلاتی می‌شوند، چون این شغل به‌گونه‌ای است كه همواره خانواده نگران است و آتش‌نشان همیشه در شرایط اضطراب و استرسی به‌سر می‌برد كه می‌تواند خانواده و خود را به خطر اندازد. به جد خواستیم كه لایحه آماده شود. امیدوارم كه در اسرع وقت لایحه را آماده كنند و پیگیر هستم و در قالب كمیسیون سلامت و محیط زیست این بحث را دنبال می‌كنیم كه در دوره شورای پنجم خدمات ارزنده‌ای برای آتش‌نشانان فداكار ارائه كنیم.
عضو شورای شهر در مورد زمان آماده شدن این لایحه و به نتیجه رسیدن آن گفت: چون خواسته‌ایم لایحه را خود سازمان آتش‌نشانی و معاونت خدمات شهری تهیه كنند، به خود آن‌ها مرتبط است كه چه زمانی آماده شود. موضوعاتی كه به‌صورت لایحه از سوی شهرداری می‌‌آید، چون ابعاد مختلف قضیه در آن لحاظ می‌شود و مجری شرایط خود را می‌سنجد و بر اساس آن، لایحه را تعیین می‌كند، وقتی در شورای شهر تصویب می‌شود، شهرداری به‌عنوان دستگاه مجری برای اجرا دچار مشكل نیست. به همین دلیل پیشنهاد دادیم لایحه تهیه شود تا بتوانیم هر چه زودتر در كمیسیون بررسی كنیم و آن را در شورا مطرح كنیم.

** ایمنی پایتخت از قدیم‌الایام از مهم‌ترین چالش‌های شهر بوده است
مجید فراهانی، رئیس كمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران هم در گفت‌و‌گو با ایرناپلاس در مورد روز آتش‌نشان گفت: وضعیت آتش‌نشان‌های شهر تهران از مهم‌ترین مسائلی است كه باید پیگیری شود. مسئله ایمنی پایتخت از قدیم‌الایام از مهم‌ترین چالش‌های شهر بوده است. سازمان آتش‌نشانی حدود 90 سال قدمت دارد و همزاد با شهرداری تهران است. میزان توجه به آتش‌نشان‌ها به‌عنوان اصلی‌ترین عامل تضمین‌كننده ایمنی و امنیت در شهر، شرط لازم برای افزایش میزان رتبه شهر در ایمنی و امنیت است و شهروندان از این حیث می‌توانند احساس امنیت بیشتری كنند.
وی افزود: باید به این نكته توجه كنیم كه اگرچه ساختمان‌های جدیدالاحداث با لحاظ استانداردهای آتش‌نشانی می‌توانند پروانه بگیرند، متأسفانه ساختمان‌های قدیمی شهر تهران از چنین ضوابطی برخوردار نیست. به همین دلیل، بسیار مهم است كه هم به نوسازی تجهیزات و ناوگان آتش‌نشانی و هم به مسائل معیشتی و مدیریت منابع انسانی آتش‌نشان‌ها توجه ویژه داشته باشیم.

** ناوگان آتش‌نشانی در حال نوسازی است
عضو شورای شهر تهران در مورد نوسازی تجهیزات آتش‌نشانی گفت: خوشبختانه در حوزه نوسازی ناوگان كارهای خوبی انجام شده است و امروز نیز شاهد این بودیم كه در مراسمی از هفت بالابر مدرن به مناسبت روز آتش‌نشان رونمایی شد؛ بالابرهایی كه امكان اطفای حریق در ساختمان‌های بلندمرتبه را دارند. چهار دستگاه از این بالابرها 64 متری و بقیه 56 متری هستند. از این حیث، با توجه به از بین رفتن چند بالابر در پلاسكو تحول بسیار خوبی محسوب می‌شود. همچنین بحث نوسازی خودروهای آتش‌نشانی در دستور كار است و دنبال می‌شود.

** باید تلاش كنیم بازنشستگی آتش‌نشان‌ها را با بیمه تأمین اجتماعی همسان‌سازی كنیم
فراهانی در مورد مسائل معیشتی و بازنشستگی آتش‌نشان‌ها گفت: در حوزه مسائل معیشتی و این بحث كه آتش‌نشانی از مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب شود، در حال حاضر مجلس توافق كرده كه با همین بیمه فعلی، زمان بازنشستگی پنج سال كاهش پیدا ‌كند و در مورد بیمه‌های تأمین اجتماعی این عدد به 10 سال می‌رسد. اما هرچند انتظارات اعضای شورا برآورده نشده، گام مهمی است و باید در گام بعدی تلاش كنیم كه بین بیمه شهرداری و تأمین اجتماعی همسان‌سازی كنیم و بتوانیم پنج سال را به همان 10 سال مورد نظر برسانیم.
وی در مورد پیگیری این مسئله گفت: امروز آخرین خبری كه در این مورد گرفتم این بود كه مجلس با همین بیمه با پنج سال تعجیل موافقت كرده اما مشاغل سخت و زیان‌آور با 10 سال معافیت در زمان بازنشستگی روبه‌رو هستند.

گزارش از مهدی نجفی‌خواه
** اداره كل اخبار چندرسانه‌ای** ایرناپلاس**