شهرآورد شیرازی ها در فوتبال دسته یك آیا می تواند جذاب باشد

شیراز- ایرنا- دیدار تیم های همشهری در تمام نقاط دنیا به نام شهر آورد یا داربی (darby)برگزار می شود كه معمولا این دیدار ها از جذابیت و حساسیت خاصی بر خورداراست و آیا شهرآورد شیرازی ها می تواند این جذابیت را داشته باشد.؟

به گزارش خبرنگار ایرنا از سوی دیگر شهر آورد ها در ایران معمولا به جای جذابیت از حساسیت زیادی برخوردار بوده است، خط و نشان كشیدن بازیكنان و هواداران به اصطلاح كُری خواندن چه پیش و چه بعد از بازی موجب شده كه در ایران شاهد جذابیت در اینگونه دیدارها نباشیم كه می توان به هشتاد و هشتمین دیدار استقلال و پرسپولیس در روز پنجم مهرماه جاری اشاره كرد كه دیداری سرد و كسل كننده برگزار شد و بسیاری را از تماشای این بازی پشیمان كرد.
در كشور هایی مانند ایتالیا، اسپانیا، آلمان و فرانسه، دیدار شهر آورد آنها همیشه جذاب و پُر گل بوده است چرا كه فرهنگ تماشاگران و بازیكنان به گونه ای است كه آنها به دنبال لذت بردن از فوتبال هستند اگر چه آنها هم برای یكدیگر كُری می خوانند لیكن این موضوع به صورت كوتاه مدت است و پس از آن همه چیز به روال عادی بر می گردد اما در ایران تا ماه ها تركش باخت در دربی به ویژه در شبكه های مجازی وجود دارد.
روزگاری نه چندان دور، شهر شیراز در لیگ برتر با تیم های برق و فجر آقایی می كرد و این تیم ها تماشاگران زیادی را به ورزشگاه حافظیه و یا شهدای ارتش می كشاندند و به دلیل همان حساسیت ها اكثر بازی های این 2 تیم مساوی می شد چرا كه تیم ها برای نباختن به زمین می آمدند.
هم اینك دیدار تیم های قشقایی شیراز كه امتیاز تیم برق را در لیگ دسته یك خریداری كرده است، با تیم فجر شهید سپاسی این شهر می تواند تداعی كننده روزهای خوش فوتبال فارس باشدكه این روزها بیمار است.
حضور ابرهیم طالبی به عنوان سرمربی تیم قشقایی و مجید صالح سرمربی تیم فجر شهید سپاسی كه هر 2 پیشینه مربیگری در استقلال دارند و داربی های پایتخت را تجربه كرده اند، می تواند تاثیر زیادی برای آماده كردن روحیه بازیكنان كه مهم ترین اصل اینگونه بازی هاست، داشته باشند.
تیم قشقایی شیراز هم اینك پس از انجام پنج بازی با 10 امتیاز و تفاضل گل كمتر نسبت به تیم گل گهر سیرجان كه صدرنشین است در رده چهارم قرار دارد و نتایج خوبی كسب كرده است و بر خلاف این تیم، فجری ها با همین تعداد بازی با پنج امتیار در در رده یازدهم است.
بر اساس آمارهای موجود از وضعیت این 2 تیم چنین استنباط می شود كه انگیزه تیم قشقایی برای بُردن در این بازی بیشتر است اما در فوتبال هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و در بازی های شهر آورد نیز موققیت ها در جدول ملاك برتری آنها نیست و آنچه كه می تواند موجب موفقیت یك تیم شود همانگونه كه پیشتر گفته شد، مساله روحی روانی است.
فجری ها آمار خوبی با سه گل خورده در خط دفاع دارند اما در خط حمله با 2 گل زده بسیار ضعیف ظاهر شده اند و شاید همین امر موجب شود برابر تیم قشقایی كه آمار گلزنی خوبی با زدن هشت گل دارد با مشكل مواجه شوند.
از سوی دیگر خط دفاع قشقایی با هشت گل خورده در لیگ متزلزل نشان داده است كه این بهترین فرصت برای شاگردان مجید صالح سرمربی تیم فجر شهید سپاسی است تا از ضعف دفاع حریف استفاده كنند و به گل برسند.
با این حال 2نماینده استان فارس كه مشكلات عدیده ای از نظر مالی دارند و نتوانسته اند تیشمان را در حد صعود به لیگ برتر ببندند با توجه به تیم های متمول، تماشاگران شیرازی نمی توانند پس از 6سال امیدوار باشند كه تیم شهرشان به لیگ برتر صعود كند مگر اینكه اتفاقات غیر فوتبالی رخ دهد و یا اینكه در نیم فصل با جذب چندین بازیكن خوب، تیشمان را قوی روانه میدان سازند.
تیم قشقایی كه از حمایت بسیار زیاد طرفدارنش سود می برد و قرار است تمام هوادارن این تیم از دیگر شهرهای كشور برای تشویق تیم محبوشان به ورزشگاه پارس بروند، نقطه قوت این تیم محسوب می شود.
فجری ها هم كه ریشه در فوتبال فارس دارند، دارای تماشاگران زیادی هستند و انتظار می رود كه هیجان بر روی سكوهای ورزشگاه پارس به اوج خود برسد و آنها با تشویق های بی امان خود بتوانند پیروزی تیم محبوب خود را رقم بزنند.
تیم قشقایی در صورتی كه برابر فجر شهید سپاسی به پیروزی دست یابد و سایر رقیبانش در بالای جدول متوقف شوند می تواند به صدر جدول برسد اما رقیبان تیم قشقایی موفقیت این تیم را در شهرآورد نمی خواهند و دوست دارند فجری ها برنده این دیدار باشند.
دیدار تیم های قشقایی و فجر شهید سپاسی شیراز فردا (یكشنبه) ساعت 16 در ورزشگاه پارس شیراز برگزار می شود و باید بینیم این ورزشگاه تازه تاسیس می تواند شاهد شكستن طلسم مساوی های شهر آورد شیراز در گذشته باشد و یا اینكه 2 تیم با احتیاط بازی را دنبال خواهند كرد و در نهایت یك دیدار سرد و بدون گل برگزار خواهد شد.
در رقابت های فوتبال دسته یك كشور 17 تیم حضور دارند و پس از انجام 32 بازی 2 تیم اول و دوم جدول به صورت مستقیم جواز صعود به لیگ برتر فصل 98 را دریافت خواهند كرد و تیم سوم این رده هم در بازی حذفی به مصاف تیم چهاردهم لیگ برتر می رود تا سهمیه سوم را كسب كند.
7368 /6118

سرخط اخبار استان‌ها