۷ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۴۹
کد خبر: 83048341
۰ نفر
نتانیاهو و شوهای تكراری

تهران- ایرنا- هفتاد وسومین مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی را برای «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی فراهم كرد تا برنامه ایران هراسانه خود را با نمایشی تكراری به پیش ببرد؛ نمایشی نخ نما كه به دلیل افراط در تكرار از سال ها پیش جدیت و اهمیت آن رنگ باخته و به موضوعی طنزآمیز تبدیل شده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، همان طور كه انتظار می رفت این بار نیز سخنرانی نتانیاهو در مجمع با محوریت ایران و با نمایش چند تصویر همراه بود.
نتانیاهو روز پنجشنبه (پنجم مهر) پشت تریبون مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شد و با نمایش تصاویری مدعی شد كه ایران یك انبار سری اتمی در منطقه «تورقوزآباد» تهران دارد كه تاكنون فاش نشده است.
وی ادعا كرد كه «من برای نخستین بار این مساله را افشا می‌كنم كه ایران تاسیسات سری دیگری در تهران دارد. یك انبار سری هسته ‌ای برای انبار كردن حجم وسیعی از تجهیزات و مواد از برنامه مخفی اتمی ایران. این محل در یك قالی‌شویی ساده است!»
سخنان نخست وزیر اسرائیل بار دیگر به سوژه ای طنز در افكار عمومی جهان و به خصوص نزد مردم ایران تبدیل شده كه حتی «عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه كشورمان نیز با چنین نگاهی به آن واكنش نشان داد و گفت كه «عده‌ای نتانیاهو را سركار گذاشته‌ اند و این بار به تورقوزآباد ارجاعش داده‌ اند.»
نتانیاهو مهرماه سال 1391 نیز در مجمع عمومی سازمان ملل با نمایش كاریكاتوری كودكانه از بمب دست ساز مورد تمسخر بسیاری از حاضران، افكار عمومی و رسانه ها قرار گرفت اما جای تعجب است كه وی همواره از این ابزار مشخص بهره می گیرد كه تا به امروز نتیجه ای عكس داشته است.
نتانیاهو با همواره با نشان دادن اسناد و تصاویر جعلی و ساختگی تلاش می كند تا دستیابی ایران به بمب هسته ای را محتمل و خطرناك جلوه دهد؛ موضوعی كه پیش از نتانیاهو نیز وجود داشته و به احتمال قوی در آینده هم ادامه خواهد یافت.
نخست وزیر رژیم صهیوینستی در همان تاریخ (مهر 91) در گفت وگو با شبكه آمریكایی «ان.بی.سی» تاكید كرد كه جمهوری اسلامی ایران تا شش الی هفت ماه دیگر به بمب اتم دست پیدا خواهد كرد. پیشتر او در كتاب خود با عنوان «مبارزه با تروریسم: چگونه دموكراسی می تواند شبكه بین المللی تروریسم را در هم نوردد» پیش بینی كرده بود در فاصله سه تا پنج سال آینده ایران از سلاح اتمی برخوردار می شود.
پیش از نتانیاهو، دیگر مقامات رژیم صهیونیستی نیز ادعاهایی مشابه را تكرار می كردند به عنوان نمونه «شیمون پرز» وزیر امور خارجه وقت این رژیم در سال 1371 در مصاحبه ای با تلویزیون فرانسه اعلام كرد ایران تا سال 1999 میلادی (1378) به بمب هسته ای مسلح خواهد شد.
افزون بر آن، هشدار «ایهود باراك» وزیر امور خارجه وقت اسرائیل در سال 1375 مبنی بر دستیابی ایران به سلاح اتمی طی چهار سال آینده در سخنرانی خصوصی با اعضای كنگره ی آمریكا از دیگر موارد تاریخی به شمار می رود.
با توجه به چند نمونه از ادعاهای مقامات صهیونیستی كه اشاره شد، می توان به این نكته رسید كه تهدید نشان دادن جمهوری اسلامی ایران در اولویت سیاست خارجی تل آویو قرار دارد. آنان در تلاشند تا ضمن برجسته سازی فعالیت های هسته ای ایران، فعالیت های هسته ای غیرصلح آمیز خود را از افكار عمومی جهان دور نگهدارند.
طنز تلخ ادعاهای نتایناهو آنجاست كه این رژیم دست كم 200 كلاهك هسته ای در اختیار دارد اما نه به عضویت «پیمان منع گسترش سلاح‌ های هسته ‌ای» (ان.پی.تی) در آمده و نه به ماموران و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی مجوز بازدید از مراكز هسته ای و تسلیحاتی خود را صادر می كند.
در دوره ای كه اوباما بر صندلی ریاست جمهوری آمریكا تكیه زده بود به ادعاهای نتانیاهو اهمیت زیادی داده نمی شد. حتی سخنرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در كنگره آمریكا كه در آستانه توافق هسته ای ایران و 1+5 انجام گرفت با نكوهش اوباما همراه بود و وی این سخنان را تكرار مكررات و ادعاهای دانست كه عاری از حرفی تازه است.
در دو سالی كه از عمر دولت ترامپ می گذرد، شاهد تكاپوی بیش از پیش نتانیاهو و ایپك به عنوان لابی پرنفوذ یهود در آمریكا هستیم. بنابراین نمایش هایی كه پیشتر به تنهایی از سوی نتانیاهو ارائه می شد، حال سویه ای دیگر به خود گرفته و نه تنها در موضوع هسته ای كه در مسائل موشكی نیز با همراهی مقامات كاخ سفید اجرا می شود همانند شوهای تبلیغاتی كه هر از چند ماه یكبار از سوی «نیكی هیلی» نماینده آمریكا در سازمان ملل با همان ادبیات صهیونیستی نمایش داده می شود.
اما تلاش مقامات رژیم صهیونیستی و آمریكا برای متقاعدسازی جهان علیه برنامه هسته ای و موشكی ایران به ویژه در فضای پسابرجام كه آژانس بین المللی انرژی اتمی در 12 گزارش خود بر صلح آمیز بودن این گونه فعالیت های ایران تاكید كرده، به نظر نمی رسد راه به جایی ببرد.
پژوهش**9242**1552