تفاهمنامه ریلی مناطق آزاد ماكو و ارس با راه آهن امضا شد

تهران- ایرنا- دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، مناطق آزاد ماكو، ارس و شركت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تفاهمنامه مطالعاتی ساخت مسیر ریلی جلفا- پلدشت- چشمه ثریا را امضا كردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مرتضی بانك» مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، «سعید محمدزاده» مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، «محسن نریمان» مدیرعامل منطقه آزاد ارس و «غلامرضا سلیمانی» مدیرعامل منطقه آزاد ماكو، عصر شنبه این تفاهمنامه را به امضا رساندند.
در این تفاهمنامه برای انجام همه عملیات طراحی، مطالعات مسیر، طرح و تاسیسات جانبی، ساخت ایستگاه ها، خطوط فرعی در مناطق آزاد ارس و ماكو توافق شد با تایید شركت راه آهن سرمایه گذاری با اولویت بی.او.تی (ساخت- بهره برداری- واگذاری) و تامین مالی مناطق آزاد ماكو و ارس عملیاتی شود.
مدت اجرای این تفاهمنامه 9 ماه است و نمایندگان طرف های حاضر موظف شدند چهار هفته از تاریخ ابلاغ این تفاهمنامه برنامه زمانبندی شده خود را با توجه به اولویت های تعیین شده ارائه كنند.

** لزوم تسریع در اتصال راهگذرهای ریلی شمال- جنوب و شرق و غرب
مشاور رییس جمهوری در مراسم امضای این تفاهمنامه گفت: اتصال شبكه ریلی در راهگذرهای شمال- جنوب و شرق- غرب برای مناطق آزاد اهمیت زیادی دارد، زیرا تسهیل تردد در این مسیر می تواند برای مناطق آزاد و اقتصاد ملی تحرك بزرگی را به وجود آورد.
مرتضی بانك یادآوری كرد این شبكه ریلی حدود 200 كیلومتر است و می تواند جمهوری اسلامی ایران را از طریق تركیه به كشورهای اروپایی و از طرف دیگر به كشورهای آسیای میانه متصل كند و در توسعه اقتصادی و رشد مناطق آزاد ماكو و ارس بسیار تاثیرگذار باشد.
وی ابراز امیدواری كرد مطالعات این شبكه ریلی در شمال غربی كشور با سرعت بیشتری دنبال شود.
بانك همچنین تصریح كرد باید در منطقه جنوب كشور هر چه زودتر شاخت خط آهن خرمشهر- ماهشهر با مشاركت منطقه آزاد اروند عملیاتی شود تا با اتصال آن به بندر بصره ترانزیت ریلی در راهگذر شمال- جنوب كشور بیش از پیش تسهیل شود.

** 140 میلیون دلار صرفه جویی سوخت در سال 1396
مدیرعامل شركت راه آهن گفت: توسعه شبكه ریلی و یكپارچگی آن با حمل و نقل جاده ای در كاهش مصرف سوخت و هزینه های جانبی اقتصادی تاثیر بسیار مثبتی دارد و در پایداری اقتصاد ملی اثربخش است.
سعید محمدزاده افزود: شبكه ریلی به ازای هر تن-كیلومتر بار، 2 صدم دلار در مصرف سوخت صرفه جویی دارد و اگر ما بتوانیم 30 میلیارد تن بار را به روی ریل منتقل كنیم بیش از 600 میلیون دلار در مصرف سوخت صرفه جویی خواهیم كرد.
وی بیان كرد: خوشبختانه با افزایش حمل بار در شبكه ریلی پارسال 140 میلیون دلار در مصرف سوخت صرفه جویی داشتیم
معاون وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری كرد هر چه زودتر منطقه آزاد اروند به بندر ماهشهر متصل شود.
به گفته وی، شركت راه آهن برای این پروژه ملی 150 میلیارد تومان آورده در نظر گرفته است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز گفت: ایجاد این شبكه ریلی در اتصال راه آهن ایران به تركیه از مسیر چشمه ثریا مزیت های زیادی دارد و امیدواریم برای ساخت این شبكه ریلی همكاری های خوبی بین راه آهن و منطقه های آزاد به وجود آید.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماكو نیز تصریح كرد: عمران و آبادانی وظیفه اصلی مناطق آزاد كشور است تا با افزایش تولید در این مناطق میزان صادرات از مناطق آزاد كشور به كشورهای دیگر بیشتر شود.
سلیمانی افزود: در پنج سال گذشته كارهای عمرانی بزرگی در منطقه آزاد ماكو انجام شده و امیدواریم ساخت این شبكه ریلی منشا توسعه اقتصادی برای منطقه های آزاد ماكو و ارس باشد.
به گزارش ایرنا، هفت منطقه آزاد كیش، قشم، چابهار، اروند، انزلی، ارس و ماكو در بخش های صنعتی، گردشگری، كشاورزی و خدماتی قابلیت ها و فرصت های متعدد سرمایه گذاری دارد.
معافیت مالیاتی 20 ساله اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در هر فعالیت اقتصادی، معافیت عرضه كالا و خدمات در مناطق از مالیات بر ارزش افزوده، آزادی كامل ورود و خروج سرمایه و سود فعالیت های اقتصادی در مناطق و امكان مالكیت 100 درصدی خارجی در شركت هایی كه در مناطق تاسیس می شود از اهم مشوق های قانونی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد است.
برخورداری سرمایه گذاران از حمایت و تضمین دولت، امكان استفاده سرمایه گذاران از منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد، بی نیازی به روادید قبل از ورود به این مناطق، مستثنی بودن تجارت خارجی مناطق از مقررات واردات و صادرات سرزمین اصلی، امكان تاسیس بانك برون مرزی و شعب بانك های خارجی و فضای كسب و كار مناسب و سهل نسبت به سرزمین اصلی از دیگر مشوق های مناطق آزاد برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی به شمار می رود.
منطقه آزاد ماكو شامل شهرستان های ماكو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان است و در منتهی الیه شمال غرب كشور قرار دارد.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار كیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن سال 1395، حدود 200 هزار نفر است.
منطقه آزاد ماكو به عنوان بزرگ ترین منطقه آزاد كشور 140 كیلومتر با جمهوری آذربایجان و 130 كیلومتر با تركیه مرز مشترك دارد.

اقتصام*1108*3061*1961*

سرخط اخبار اقتصاد