۷ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۰۷
کد خبر: 83048297
۰ نفر
بیانیه شورای شهر شیراز درباره رویدادهای اخیر

شیراز- ایرنا- 10 تن از نمایندگان مردم شیراز در شورای اسلامی این شهر روز شنبه در بیانیه ای ضمن آن كه بنر موهوم میدان نمازی را اقدامی مشكوك، غیرقابل قبول و غیرفرهنگی خواندند، با اشاره به ابراز برائت 'مهدی حاجتی' عضو بازداشت شده این شورا از فرق ضاله، آزادی وی را خواستار شدند.

در این بیانیه كه روز شنبه نسخه ای از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، خطاب به مردم شریف و شهیدپرور شیراز آمده است: با كمال تأسف در سالگرد پیروزی ملت ایران در برابر استكبار جهانی در 8 سال جنگ تحمیلی و در ایامی كه به ‌پاس دفاع عزتمند مردم ایران «هفته دفاع مقدس» نام‌گذاری شده است، در سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز شاهد اقدامی مشكوك، غیر قابل ‌قبول و غیر فرهنگی در قالب چاپ و نصب بنری با تصاویری مجعول در یكی از تابلوهای شهری بودیم.
10 تن از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز در این بیانیه با اشاره به این كه این بنر موجب آزردگی و اعتراض دلسوزان انقلاب و نظام شد، اعلام كردند: در این بین گروهی نیز تلاش كردند از این اتفاق پیش‌آمده به دنبال تسویه ‌حساب انتخاباتی برآیند كه پاسخ آنان را در فرصت مناسب و طی بیانیه‌ای جداگانه خواهیم داد.
این بیانیه می افزاید: اعضای امضا كننده در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز كه در مراسم آغاز به كار فعالیت خود در پیشگاه مردم، به قرآن كریم سوگند یاد نموده، همچنان بر عهد و پیمان خود با موكلانشان وفادار خواهند بود.
در این بیانیه كه به امضای نوذر امامی، سینا بنی‌زمانی، احمد تنوری، سولماز دهقانی، لیلا دودمان، ابراهیم صبوری، نواب قائدی، علی ناصری، سیدعبدالرزاق موسوی و قاسم مقیمی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز رسیده، همچنین آمده است: شورای اسلامی شهر شیراز كه یكی از مأموریت‌های خود را تلاش برای ترویج ارزش‌ها و فرهنگ ایثار و شهادت دانسته و به آن می‌بالد، ضمن محكوم كرد‌ن این اقدام بر حفظ و دفاع از ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب و نظام و به‌ویژه هشت سال دفاع مقدس تاكید دارد. این شورا مفتخر است در بین اعضای خود جمعی از ایثارگران، آزادگان و خانواده معظم شهدا را دارد.
در این بیانیه تاكید شده است: شورای اسلامی شهر شیراز از شهردار محترم می‌خواهد ضمن ارائه گزارش كاملی از علل و انگیزه بروز این حادثه به این شورا و شهروندان، با عاملان و مسببین این اقدام ضد فرهنگی قاطعانه برخورد كند.
در این بیانیه همچنین آمده است: این اتفاق هشداری جدی برای مجموعه شهرداری است كه در برنامه‌ریزی فرهنگی و تبلیغاتی بیش از گذشته حساسیت نشان داده، فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در سازمان‌های شهرداری را اصلاح كند و شورای اسلامی شهر شیراز نیز بر نظارت خود بیفزاید.
شامگاه چهارشنبه (چهارم مهر 97) عكسی در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینكه واحد تبلیغات شهری شهرداری شیراز در بنری كه در میدان نمازی این شهر نصب شده، عكسی متعلق به سربازان رژیم صهیونیستی را به عنوان رزمندگان دفاع مقدس استفاده كرده است.
متعاقب آن شهردار شیراز در نامه ای به رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری، دستور بررسی موضوع نصب بنر با تصویری مذموم و غیرمرتبط با هفته دفاع مقدس در شیراز و برخورد جدی با تولید كنندگان این محتوای تصویری را صادر كرد.
حیدر اسكندر پور، در این نامه ضمن عذرخواهی از مردم متدین و شریف شیراز اضافه كرد: لازم است سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری نیز ضمن عذرخواهی از مردم فهیم، خانواده معزز شهدا، ایثارگران و همرزمانمان در دفاع مقدس، به ریشه های مشكوك این موضوع سریعا رسیدگی و گزارش آن را به مردم شیراز اعلام كند.
احمد رضا دستغیب، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در نامه ای خطاب به رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز، خواستار بررسی این موضوع و برخورد جدی با دست اندركاران آن شد. با این وجود، برخی افراد، روزهای پنجشنبه و شنبه با حضور مقابل شهرداری شیراز به بیان اعتراض خود به این بنر پرداختند، تجمعی كه پیش تر از سوی فرماندار شیراز غیرقانونی عنوان شده بود.
** برائت از معاندین نظام و فرق ضاله
10 تن از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه این بیانیه درباره بازداشت مهدی حاجتی از اعضای این شورا افزوده اند: این شورا نسبت به حفظ و صیانت از مرزهای اعتقادی و فرهنگی و برائت از معاندین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و فرق ضاله حساس بوده و خود را مقید به عمل در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اندیشه‌های ناب امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری می‌داند.
در این بیانیه آمده است: شورای اسلامی شهر شیراز ضمن تاكید بر تلاش برای دفاع از حقوق شهروندان بر اساس سوگند نمایندگی و در چارچوب قانون اساسی و قوانین موضوعه در شرایط خاص كنونی، خود را بیش از هر زمان موظف به حفظ آرامش و پیگیری امور از راه‌های قانونی می‌داند.
این بیانیه می افزاید: امید است مسئولان محترم قضایی، امنیتی و سیاسی استان فارس با عنایت به اظهارات صریح جناب آقای «مهدی حاجتی» در جلسه هم اندیشی پنجم مهرماه جاری شورای اسلامی شهر شیراز مبنی بر خیرخواهانه و شرافتمندانه بودن انگیزه و قصد ایشان و مسئولیت وی به‌عنوان رئیس كمیسیون حقوق شهروندی و اعلام برائت صریح ایشان از فرق ضاله و به ویژه فرقه ضاله بهاییت و معاندین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، امكان ادامه حضور و فعالیت ایشان را به عنوان نماینده مردم در جلسات آتی شورای اسلامی شهر شیراز فراهم نمایند.
مهدی حاجتی عضو شورای اسلامی شهر شیراز عصر پنجشنبه پنجم مهرماه جاری به اتهام حمایت از 2 تن از فعالان فرقه ضاله بهاییت بازداشت شد.
حاجتی پیش از این با انتشار توئیتی از 2 تن از فعالان فرقه بهاییت كه هفته گذشته در شیراز دستگیر شدند، حمایت كرده بود.
حاجتی متولد 1358 از فعالان سیاسی اصلاح طلب و عضو كمیسیون حقوق شهروندی دوره پنجم شورای شهر شیراز است.
شورای اسلامی شهر شیراز در دوره پنجم متشكل از 13 عضو اصلی است كه این بیانیه به امضای 10 تن از اعضا كه در فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان حضور داشتند، رسیده است.
در شورای پنجم شهر شیراز، به لحاظ گرایش سیاسی 12 عضو اصلاح طلب و یك عضو اصولگرا حضور دارند.
9873/ 2027

سرخط اخبار جامعه