وزیر خارجه چین: پكن آماده مشاركت در بازسازی سوریه است

پكن- ایرنا- وزیر خارجه چین در جریان ملاقات با 'ولید معلم' معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اعلام كرد كشورش آماده مشاركت در بازسازی سوریه است..

به گزارش ایرنا از روزنامه مردم ارگان حزب حاكم چین، 'وانگ یی' در این دیدار كه روز جمعه به وقت محلی برگزار شد خاطر نشان كرد چین به حق حاكمیت و استقلال سوریه احترام می گذارد.
وی از بهبود شرایط داخلی سوریه و بهتر شدن شرایط مردم و زندگی آنها در امنیت بیشتر ابراز خرسندی كرد و گفت: چین از هیچ تلاشی برای كمك به توسعه اقتصادی و اجتماعی سوریه دریغ نخواهد كرد.
وانگ یی ادامه داد: از دیدگاه پكن، بحران سوریه راه حل سیاسی دارد و باید با ابزارهای دیپلماتیك و سیاسی، مساله را حل و فصل كرد.
وزیر خارجه چین تصریح كرد از نگاه چین باید به حق حاكمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه احترام گذاشته شود و اجازه داده شود مردم و رهبران آن كشور درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند.
'وانگ یی' روابط دو كشور را مهم توصیف كرد و گفت كه در بخش بازسازی، رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی چین می تواند كمك حال سوریه باشد.
'ولید معلم' معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه نیز در این ملاقات كمك های چین به بازسازی سوریه را مهم توصیف كرد و گفت كشورش از كمك های انسان دوستانه پكن تقدیر می كند و خواستار گسترش همكاری های طرفین در زمینه های مختلف است.
طرفین همچنین در این گفت و گو ضمن حمایت از مشاركت سوریه در طرح راه ابریشم جدید، از نقش مهم سوریه در این طرح و فعال بودن این كشور در این زمینه ابراز خرسندی كردند.
آساق**231**1904**