آمریكا شمال سوریه را به محل پرورش تروریست ها تبدیل كرده است

آنكارا- ایرنا- روزنامه ینی شفق تركیه با انتشار گزارشی نوشت كه آمریكا مناطق تحت كنترل حزب اتحاد دموكراتیك سوریه (پ.ی.د) یگان های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) و حزب كارگران كردستان (پ.ك.ك) در شمال سوریه را به بزرگترین جزیره پرورش تروریست در جهان تبدیل كرده است.

به گزارش ایرنا، روزنامه ینی شفق روز جمعه با انتشار گزارشی با عنوان 'آمریكا 65 هزار ستیزه جوی پ.ك.ك را تغذیه می كند' نوشت: بحران داخلی سوریه به فرصتی برای آمریكایی ها تبدیل شد تا آنها به توسعه نفوذ خود و حمایت از تروریست های منطقه ای بپردازند.
به نوشته این روزنامه نزدیك به حزب حاكم تركیه، بیش از 65 هزار تروریست در مناطق شمالی سوریه كه عملاً در كنترل نیروهای پ.ك.ك است، حضور دارند و هزینه زندگی و فعالیت آنها از سوی آمریكا تأمین می شود.
به نوشته این رسانه، بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع موثق امنیتی ـ اطلاعاتی، وزارت دفاع آمریكا (پنتاگون) ماهانه 500 میلیون دلار در حمایت از تروریست های پ.ك.ك در شمال سوریه هزینه می كند.
ینی شفق افزود: آمریكا در شمال و شرق سوریه 20 پایگاه نظامی ایجاد كرده و بسیاری از عناصر پ.ك.ك و تروریست های عضو این گروه تجزیه طلب در این اردوگاه ها تحت آموزش قرار می گیرند و هواپیماهای ترابری پنتاگون نیز به طور مكرر در حال جا به جایی تروریست ها و انتقال تجهیزات نظامی و یا ملزومات زندگی میان اردوگاه های این منطقه هستند.
این روزنامه تأكید كرد: مناطق تحت كنترل پ.ك.ك در شمال سوریه با استراتژی حمایتی آمریكایی ها، به بزرگترین جزیره پرورش تروریست در جهان تبدیل شده است به طوری كه امروز به رغم حضور بیش از 65 هزار تروریست در این منطقه، زمینه ها و زیرساخت های لازم برای تشكیل ارتشی با 150 هزار تروریست از سوی واشنگتن در حال پی ریزی است.
عماد سعید رییس سابق شورای نظامی شهر دیرالزور سوریه نیز در گفت وگو با روزنامه ینی شفق نیز مدعی شد كه 40 درصد تروریست های حاضر در مناطق تحت كنترل پ.ك.ك در شمال سوریه تبعه خارجی هستند و از 25 كشور جهان به ویژه ایران، تركیه و عراق به این منطقه با نظارت آمریكایی ها آمده اند.
رسانه های تركیه بارها گزارش دادند كه آمریكایی ها به دنبال ایجاد ارتشی تروریستی در شمال سوریه هستند و برای تأمین هزینه های پ.ك.ك و تروریست ها در این منطقه، بسیاری از كشورهای عربی را وادار به حمایت مالی كرده اند.
روزنامه استار نیز اوایل سال جاری میلادی با انتشار گزارشی اعلام كرد كه آمریكا با ساماندهی نیروهای حزب كارگران كردستان تركیه(پ.ك.ك) و حزب اتحاد دموكراتیك سوریه (پ.ی.د) در راستای ایجاد یك ارتش منظم تروریستی موسوم به 'ارتش شمال' در سوریه گام بر می دارد.
استار افزود: بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع موثق محلی، كارشناسان سازمان جاسوسی آمریكا (سیا) و وزارت دفاع آمریكا(پنتاگون) به صورت مشترك آموزش 400 نفر از نیروهای پ.ك.ك و پ.ی.د را بر عهده گرفته و به اتمام رسانده اند تا اولین گام ایالات متحده برای تشكیل یك ارتش تروریستی منظم موسوم به 'ارتش شمال' در سوریه برداشته شود.
مقامات و كارشناسان سیاسی ترك همچنین بارها مدعی شده اند كه پ.ك.ك با طراحی استراتژی از سوی آمریكایی ها به منابع مالی زیادی دست یافته است.
ایلنور چویك مشاور ارشد اردوغان ماه گذشته میلادی در یادداشتی با عنوان 'آمریكا اكنون عرب ها را به فربه كردن پ.ك.ك سوق می دهد' در روزنامه ینی بیرلیك نوشت: دولت آمریكا، كشورهای عربی را مجبور به حمایت مالی از نیروهای حزب كارگران كردستان (پ.ك.ك) و حزب اتحاد دموكراتیك سوریه(پ.ی.د) در شمال سوریه می كند.
روزنامه استار در گزارشی با عنوان 'ترامپ برای پ.ك.ك حامی مالی پیدا كرد' نوشت: دولت آمریكا به بهانه مبارزه و نابودی گروه ترورستی داعش وارد خاورمیانه شد و با ایجاد ویرانی های فراوان، امروز كنترل بعضی از مناطق شمال سوریه را در اختیار نیروهای حزب كارگران كردستان (پ.ك.ك) قرار داده و حامیان مالی نیز برای تامین هزینه های تروریست ها پیدا كرده است.
به نوشته این رسانه، نیروهای به اصطلاح دموكراتیك سوریه متشكل از نیروهای پ.ك.ك و یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) است و آمریكایی ها منابع مالی فراوانی را به بهانه بازسازی رقه به سمت آنها روانه خواهند كرد كه این منابع از كشورهای ثروتمند خاورمیانه یعنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی تامین خواهد شد.
خاورم/1905*شبس*1613