۶ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۱۵
کد خبر: 83047183
۰ نفر
بازداشت حاجتی و نگرانی از تضعیف نهاد شورا و جوانگرایی

تهران - ایرنا - بازداشت «مهدی حاجتی» عضو شورا و رییس كمیسیون حقوق شهروندی شورای شهر شیراز تحلیل های مختلفی در فضای مجازی به دنبال داشته؛ نگرانی از تضعیف نهاد شورا و جوان گرایی در كشور از جمله این تحلیل هاست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، فارغ از دلایلی كه برای بازداشت حاجتی عنوان شده است، برخی كاربران توئیتری با پرداختن به این موضوع، بازداشت حاجتی به عنوان عضو جوان شورای شهر شیراز را زمینه ساز تضعیف نهاد شورا به عنوان نمود مردم سالاری و یكی از نهادهای مورد استقبال برای مشاركت مردم بر شمردند.
شماری از پیام های توئیتری بر ضرورت توجه به رای ملت در این زمینه تاكید داشتند؛ عبدالكریم حسین زاده نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای سالامی نیز در این باره نوشت: قطعا رییس مجلس در قبال اعضای مجلس و شورای شهر كه انتخابات آن زیر نظر وی است مسئول است،دیروز ‎سپنتا نیكنام‌ ، امروز مهدی حاجتی، تا كجا باید بی حرمتی به رای ملت را شاهد بود؟
یكی از دلایل بازداشت حاجتی مخالفت وی با تخریب اماكن تاریخی شهر شیراز برای توسعه حرم شاه چراغ عنوان شده است در همین زمینه بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در توئیتر خود نوشت: ‌مهدی حاجتی مقابل تخریب اماكن تاریخی شیراز، برای توسعه حرم شاهچراغ ایستاد و تهدید به پرونده‌سازی شده بود.
بازداشت او به بهانه دفاع از حقوق شهروندی گروهی از مردم، قابل پذیرش نیست. اجازه ندهیم دهان منتقدان پاكدست و دلسوز را با اتهام ببندند. درصورت ادامه بازداشت، بیشتر بامردم حرف میزنم.
علی شكوری راد دبیر كل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی نیز توئیت كرد: بازداشت منتخب مردم نباید بي‌ملاحظه، بي‌مهابا و از سر قدرت‌نمایی انجام شود. منتخب مردم است، این را باید بفهمند. نباید به خود اجازه بدهند به هر بهانه‌اي حریم انتخاب مردم را درهم بشكنند، آن هم بخاطر دفاع وی از حقوق شهروندی منتخبان.
حسین نوری نژاد سخنگوی حزب اتحاد ملت توئیت كرد: ‏خبر بازداشت ‎مهدی حاجتی طبق آنچه روایت شده، از آن دست اخباری است كه باید در جایی مثل شورای عالی امنیت ملی بررسی شود. این كه این اقدامات و رویكردها مستقل از مساله عدالت و قانون، چه نسبتی با ثبات و امنیت كشور دارد و به نفع چه كسانی تمام خواهد شد. دوره ساده گرفتن این مسایل گذشته.
كاوه مدنی فعال محیط زیست و معاون سابق سازمان حفاظت محیط زیست ایران با هشتگ مهدی حاجتی و جوان ناراضی نوشت: ‏جرم 'جوان' بودن ‎مهدی حاجتی را از قلم نیندازیم. آنها بی اندازه از جوانانی كه قلبشان برای ایران و ایرانی می‌تپد، بی پرده ابراز نارضایتی می‌كنند و بی پروا از مشكلات می‌گویند و هر گونه ظرفیت رشد و رهبری برای تغییر و بهبود دارند، می‌هراسند.
آرش خاندل رئیس حزب اتحاد ملت ایران منطقه ایلام نیز توئیت كرد: مهدی حاجتی از جمله افرادی بود كه امید می‌آفرید. امید به وجود نیروهایی كه كشور را از منجلاب فساد و ناكارآمدی برهانند.آزادش كنید.
سید علی مجتهدزاده وكیل دادگستری در صفحه خود توئیت كرد: ‌‎نماینده ملت حق پیگیری و‌پا در میانی جهت اخذ انواع مجوزها و ایجاد رانت را برای سرمایه داران در ازای دریافت وجوه ‎نامشروع و كاسبی را دارد حق پیگیری شرافتمندانه وضعیت ‎شهروندان بازداشتی شهرش را ندارد.
وی همچنین در توئیتی دیگر نوشت: بر مبنای ‎اصول دادرسی كیفری ‎متهم در غیر از جرائم جنائی مهم و‌مواردی كه بیم فرار متهم میرود به موجب اخطار نهایتا با قید جلب جهت حضور در دادسرا دعوت میگردد. بازداشت ناگهانی نماینده شرافتمند شیراز از كدام منطق قانونی و اصول ‎دادرسی پیروی میكند!!؟ وپیامش چیست!!؟ ‎
**سیام**3050**1553