نوسانات ارز قیمت خدمات بینایی را بالا برد

تهران-ایرنا- عضو هیات مدیره جامعه اپتومتری ایران گفت: نوسانات ارز قیمت ارائه خدمات و تجهیزات بینایی از جمله عینك و لنزهای تماسی و برقی چشم را افزایش داد.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا‌، ‌علی سیفی روز جمعه در آستانه روز جهانی نابینایی در نشستی با خبرنگاران افزود: بر اساس نوسانات ارز و تغییرات اقتصادی، حیاتی بودن خدمات بینایی برای كودكان و نوزادان ضروری است و باید اقلامی مانند فرم عینك ، عدسی تماسی و غیره جزو تجهیزات پزشكی در سامانه نیما قلمداد شود.
وی اظهار داشت: به عنوان مثال فرم عینك كه در گذشته 100هزار تومان بود اكنون با دو برابر افزایش به 200 هزار تومان رسیده است.
سیفی ادامه داد: امسال طرح سنجش برای نوآموزان اول ابتدایی انجام شد اما بسیاری از والدین برای گرفتن عینك برای چشم فرزندشان به دلیل شرایط اقتصادی سرباز زدند یا عینك دست دوم استفاده كردند‌.
وی تصریح كرد لازم است وزارت بهداشت تسهیلاتی را برای ارائه خدمات بینایی با شرایط مناسب در نظر بگیرد.
شهرزاد نكونام اپتومتریست نیز در این نشست گفت: برخی از بیمه های تكمیلی و پایه خدمات عینك را تحت پوشش قرار می دهند اما با توجه به اینكه بینایی كودكان بسیار اهمیت دارد لازم است خدمات دیگر مانند پت تنبلی چشم نیز جزو بیمه قرار گیرد.
وی افزود: پت های تنبلی چشم كه وارداتی هستند گران بوده و برخی خانواده ها به دلیل ناتوانی در خرید آن از دستمال كاغذی استفاده می كنند كه از لحاظ بهداشت روانی و فردی مناسب نیست .
نكونام تصریح كرد: كودكان زیر 10 سال كه دچار تنبلی چشم هستند صد در صد به پت نیاز دارند . وی با بیان این كه جامعه اپتومتری خدمات رایگان به افراد مستضعف ارائه می دهد، اظهار داشت: در زلزله كرمانشاه تیمی از سوی جامعه اپتومتری تشكیل شد و به نیازمندان به صورت رایگان عینك توزیع كرد.
وی خاطرنشان كرد: اپتومتریست ها همچنین در قالب اردوهای جهادی بصورت افتخاری در مناطق محروم خدمات ارائه می دهند.
همچنین علیرضا جعفری دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران در این نشست گفت: اپتومتری یك تخصص است كه دارای تحصیلات علمی است و نباید زیر نظر چشم پزشك فعالیت كند.
وی افزود: لازم است در نظام ارجاع جایگاه اپتومتریست نیز تعریف شود زیرا آنها در همه جای دنیا مراقبان اولیه بینایی هستند.
جعفری ادامه داد: در حال حاضر 2800 اپتومتریست در كشور وجود دارند و خدمات بینایی ارائه می دهند. اجتمام* 9022**1336