۵ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۳۱
کد خبر: 83046476
۰ نفر
شكست حصر آبادان با فداكاری‌ های ناجی آبادان عجین است

مشهد - ایرنا - عملیات ثامن ‌الائمه (ع) در پنجم مهر ماه 1360 نقطه عطفی در پیروزی رزمندگان دفاع مقدس بود و رشادت ‌های امیر سرتیپ «منوچهر كهتری» فرمانده گردان پیشتاز در این عملیات یاد و خاطره شكست حصر آبادان را با نام «ناجی آبادان» در ذهن‌ ها ماندگار كرده است.

عملیات ثامن ‌الائمه (ع) به دنبال فرمان تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر شكستن محاصره 11 ماهه آبادان انجام شد كه از این عملیات می ‌توان به‌ عنوان اولین عملیات موفقیت ‌آمیز در دوران دفاع مقدس یادكرد. عملیاتی كه با پیروزی خود سرنوشت جنگ را تغییر داد و توانایی انجام عملیات بزرگ علیه دشمن بعثی را در رزمندگان اسلام افزایش داد.
این عملیات با درخشش لشكر 77 خراسان در بیرون راندن ارتش بعثی در منطقه ذوالفقاریه آبادان اجرا شد و گردان 153 قوچان به فرماندهی سرهنگ منوچهر كهتری نقش بسزایی در این پیروزی داشت به ‌طوری‌كه به‌ عنوان اولین گردان برای دفاع در برابر حمله دشمن وارد خرمشهر شده بود.
امیر سرتیپ جانباز منوچهر كهتری كه لقب ناجی آبادان را گرفته است در آن دوران فرمانده جوانی بود كه در روزهای سخت حصر آبادان یكی از بزرگ ‌ترین حماسه ‌ها را آفرید. وی برای مردم آبادان به ‌اندازه ‌ای ارزشمند است كه به احترام او نام فرزندانشان را «كهتر» گذاشته و «بهمن ‌شیر»، «كهتر شیر » نیز می گویند.
رهبر معظم انقلاب در وصف این فرمانده ارزشمند می فرمایند: در این ماجرای مهم و تعیین ‌كننده یك گردان از ارتش نیز نقش بسیار اساسی داشت و فرمانده آن به نام سرهنگ كهتری همان روزها به خاطر مقاومت شجاعانه و فداكارانه خیلی معروف شد.
نام سرهنگ كهتری و نیروهای گردان 153 قوچان چنان وحشتی در دل دشمن بعثی انداخته بود كه صدام برای سر فرمانده گردان جایزه تعیین كرد.
امیر سرتیپ منوچهر كهتری متولد بهمن 1314 در كرمانشاه بود كه از همان كودكی عشق به‌ نظام داشت.
وی در سال‌ 1332 و در 22سالگی وارد دانشكده افسری ارتش شد و در سال 1335 از دانشكده افسری دانش آموخته و در گردان 2 لشكر 7 مشغول خدمت شد.
وی پس از گذراندن آموزش عالی نظامی محل خدمت جدید خود را به عشق حضرت امام رضا (ع) لشكر 77 خراسان انتخاب كرد.
سرتیپ كهتری با آغاز تجاوز عراق به كشور به ‌عنوان فرمانده گردان ‌153 از لشكر 77 خراسان انتخاب شد و به دستور شهید فلاحی از مهاباد به سوی جنوب كشور حركت كرد.
امیر سرتیپ كهتری در حماسه شكست حصر آبادان چنان دشمن را به ستوه آورد كه در میان مردم آبادان برای همیشه چهره‌ ماندگار شد.

* شكست حصر آبادان شیرین‌ ترین خاطره فرمانده گردان 153 قوچان
منوچهر كهتری در باره عملیات ثامن ‌الائمه (ع) و شكست حصر آبادان به خبرنگار ایرنا گفت: آبادان نقطه حساسی در ایران بود و اگر عراق موفق به اشغال آبادان می‌ شد جنگ به نفع او تمام می‌شد لذا این حساسیت دلیل اصلی دستور امام خمینی (ره) برای شكست حصر آبادان بود.
وی افزود: پیروزی در عملیات ثامن ‌الائمه (ع) مانند نوری برای مردم كشور و رزمندگان بود و عراق بعد از شكست در این عملیات مطمئن شد ایران امنیت كامل دارد طوری كه از آن به بعد جنگ برای آن‌ ها بیشتر مسابقه بود.
این فرمانده نظامی یكی از دلایل انتخاب لشكر 77 برای این عملیات مهم را قدرت این لشكر دانست و اظهار داشت: لشكر 77 جزو نیروهای حضرت امام رضا (ع) بود و نیروها قبل از اعزام به مأموریت به زیارت آن حضرت می‌رفتند.
كهتری گفت: نیروهای گردان 153 از ته دل می‌ جنگیدند و هیچ‌ وقت به فكر حفظ مال و جان خود نبودند. امكانات زیاد نداشتند اما فقط برای دفاع در برابر دشمن آمده بودند و برای همین شكست ‌ناپذیر شدند.
وی یكی از شیرین ‌ترین خاطرات خود را پیروزی در شكست حصر آبادان دانست و افزود: رهبر معظم انقلاب در این عملیات همراه ما بود و مردم بعد از پیروزی از شوق خود در استقبال از نیروها گوسفند قربانی می‌ كردند.
این فرمانده نظامی اظهار داشت: حتی یك ساعت هم به مرخصی نرفتم و از چند ناحیه، سر، بازو و پشت مجروح شدم، در سنگر می ‌نشستم تا زخم‌ هایم را پانسمان كنند و بعد حركت می ‌كردم.
كهتری بابیان خاطره ‌ای از لحظات اولیه اعزام به آبادان گفت: پس از ابلاغ و حركت به سوی آبادان در مسیر با بیسیم به من دستور دادند كه رئیس ‌جمهوری وقت گفته است به‌ جای دیگری جز آبادان بروم، مانده بودم چه كنم، گردان را به همراه معاونم به سوی آبادان روانه كردم و خودم به قرارگاهی كه همان نزدیكی بود رفتم.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب كه در آن مقر حضور داشتند از من سؤال كردند و من دستور نرفتن به آبادان را اطلاع دادم، ایشان پرسیدند وضعیتتان چطور است گفتم همه ‌چیز خوب است، سپس ایشان مقداری پول برای هزینه راه به من دادند و گفتند شما به آبادان بروید و ایشان مرا روانه آبادان كردند.

*سرتیپ كهتری مؤثرترین نظامی در شكست حصر آبادان بود
رجبعلی رجایی به ‌عنوان فرمانده گروهان، نزدیك ‌ترین فرد به منوچهر كهتری در این عملیات بود، وی در باره عملیات ثامن ‌الائمه (ع) و شكست حصر آبادان به خبرنگار ایرنا گفت: اگر حصر آبادان شكسته نمی ‌شد جدا شدن آن از ایران صد درصد بود و دشمن با رد شدن از كارون و بهمن ‌شیر می ‌خواست از اروند هم عبور كند و آبادان را از ایران جدا نماید كه امام خمینی (ره) فرمان آزاد سازی آبادان را صادر كردند.
وی با اشاره به نقش سرتیپ كهتری بعد از یاری خدا، وی را مؤثرترین و به ‌عنوان اولین نظامی كه موجب شكست حصر آبادان شد خواند و افزود: گردان 153 تیپ 2 قوچان به فرماندهی منوچهر كهتری سهم بسزایی در عملیات ثامن ‌الائمه (ع) داشت و زمانی كه دشمن بعد از عبور از رودخانه بهمن‌ شیر به جاده خسروآباد رسیده بود به رغم كمبود امكانات، آنقدر گلوله توپ و خمپاره بر سر عراقی ‌ها ریخت كه فكر می‌ كنم گلوله ‌ها در آسمان به هم برخورد می ‌كردند و آنقدر فشار به دشمن وارد كرد كه عراقی ‌ها شكست خوردند.
رجایی اظهار داشت: هنگام عزیمت به ماهشهر سرتیپ كهتری كه در آن زمان درجه سرهنگ دومی داشت می‌ گفت می‌ خواهم كاری كنم كه همه عراقی ‌ها در خواب غافلگیر شوند و همین كار را هم كرد و شبانه آن ‌ها را بدون لباس نظامی غافلگیر و اسیر كرد.
وی با یادآوری اینكه بسیاری از مواقع به ‌عنوان فرمانده گروهان همراه سرتیپ كهتری در این عملیات بوده و از نزدیك شاهد مكالماتش بود گفت: یكی از گردان‌ های تیپ محاصره شده بود و فرمانده آن تیپ از این قضیه ناراحت بود كه سرهنگ كهتری با لهجه كردی به این فرمانده گفت كه نگران نباشید من الآن این ‌قدر آتش روی دشمن می‌ ریزم كه تار و مار شوند و این كار را هم كرد.
هم ‌رزم منوچهر كهتری افزود: وقتی بعد از 2 ماه دوباره به او ملحق شدم گفته بود به رجایی بگویید یك دست لباس كار برای خودش و یك لباس با پوتین برای من بخرد و بیاورد و من نیز آنها را تهیه كرده و بردم و دیدم ایشان با اینكه 2 ماه زودتر رفته بود حتی فرصت تعویض لباس را نداشته و پوتین ‌هایش نیز دیگر ته نداشت.
وی اظهار داشت: كهتری در یكی از درگیری‌ ها تركش‌ خورده بود كه به بیمارستان آبادان رفتیم و گفتند باید بستری شود اما از بستری شدن امتناع كرد و به دكتر بیمارستان گفت هركس می ‌خواهد تركش را درآورد به خط بیاید و این كار را در سنگر من انجام بدهد.

*تمام فكر سرتیپ كهتری آزادی آبادان بود
صولت رحمانی یكی دیگر از نیروهای زیر مجموعه كهتری در عملیات ثامن ‌الائمه (ع) و عضو گردان 153 قوچان نیز وی را فردی مؤثر در عملیات و شكست حصر آبادان خواند و گفت: منوچهر كهتری هیچ ‌وقت به فكر مرخصی رفتن و دیدار خانواده نبود و فقط به این فكر بود كه هر طور شده آنجا را حفظ كند، سخت‌ گیری خاصی برای كاركنان داشت كه اگر این ‌ها نبود همه ما اسیر می‌ شدیم.
وی افزود: یك ‌شب ساعت 11 زنگ زد كه رحمانی، واحدها آب ندارند باید هر طور شده آب به آن ‌ها برسانی، شیشه‌ های آب در انبار بود و برای رسیدن به آن باید از كنار خط عراقی‌ ها رد می‌شدیم، با ماشین برای آوردن آب حركت كردیم و در این فاصله قدم ‌به ‌قدم از مرگ گذشتیم، وقتی به واحدها رسیدیم نزدیك صبح بود و سرتیپ كهتری در سنگر در حالت نشسته به خواب ‌رفته بود هرچه صدایش زدیم كه آب آورده‌ایم از شدت خستگی صدایمان را نمی ‌شنید.

*ناجی آبادان فرمانده منضبط و مقرراتی بود
علی ‌بابا راستگو مقدم هم به‌ عنوان یكی دیگر از همرزمان سرتیپ كهتری، گردان 153 قوچان را یكی از بهترین گردان ‌ها در لشكر پیروز 77 خراسان دانست و گفت: سرتیپ كهتری به ‌عنوان فرمانده این گردان فردی فعال، مقرراتی و فرمانده منضبط بود كه حضور و نقش غیر قابل‌انكار در شكست حصر آبادان داشت.
وی با یادآوری خاطره ‌ای از عملیات ثامن‌ الائمه (ع) و حضور در كنار سرتیپ كهتری افزود: هنگام بازگشت از بهمن ‌شیر، سرتیپ كهتری زخمی شده بود و از نیروهای امدادی خواست در همان وضعیت شلوغ و به ‌هم ‌ریخته زخم ‌ها را پانسمان كنند تا به خاطر مجروحیت از گردان جدا نشود و موجب تضعیف روحیه نیروها نگردد.
راستگو مقدم اظهار داشت: در آن عملیات نیروهای عراقی به‌ جای ماشین‌ های سبك ما، تانك و ادوات زرهی داشتند و به سوی ما حركت می‌ كردند، ترسیده بودیم و فكر می‌ كردیم همانطور كه آن‌ ها را در درگیری ‌های قبلی به آب انداخته یا اسیر كردیم با تانك ‌ها ما را به داخل بهمن ‌شیر بریزند كه با دستور سرتیپ كهتری تمام واحدهای توپخانه و پشتیبانی با قدرت، تانك‌ ها را به آتش كشیدند و موجب ترس عراقی ‌ها و عقب ‌نشینی آن ‌ها شدند.
سرتیپ منوچهر كهتری پس از گذشت 30 سال از جنگ تحمیلی همچنان لباس خدمت به ‌نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را بر تن دارد و عاشقانه با تمام وجود در سنگر خدمت به ارتش و خانواده‌ های آنان فعالیت می ‌كند.
این فرمانده دلاور هشت سال دفاع مقدس هم اكنون در بنیاد تعاون ارتش در استان خراسان رضوی مشغول فعالیت است.
7501 / 6053