استفاده از كمك داور ویدیویی در لیگ قهرمانان اروپا

تهران - ایرنا - اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) استفاده از فناوری كمك داور ویدویی (VAR) را برای فصل بعد لیگ قهرمانان اروپا تایید كرد.

به گزارش ایرنا، شبكه تلویزیونی «ای اس پی ان» روز پنجشنبه نوشت: یوفا به عنوان نهاد حاكم بر فوتبال اروپا مدت هاست كه در برابر استفاده و اجرای (VAR) در لیگ قهرمانان اروپا مقاومت كرده است، فناوری كه اجازه بازبینی صحنه های مشكوك را از طریق تصاویر ضبط شده توسط دوربین های قوی و از زوایای مختلف فراهم می كند و در جام جهانی 2018 روسیه نیز به شكلی موفقیت آمیز مورد استفاده قرار گرفت.
با این حال، «الكساندر چفرین» رییس اتحادیه فوتبال اروپا با اعلام این خبر در بیانیه ای اظهار داشت: اطمینان دارم كه استفاده از فناوری كمك داور ویدویی تا آگوست 2019، زمانی را در اختیار ما قرار خواهد داد تا علاه بر ارائه سیستمی قدرتمند، داوران را به منظور حصول اطمینان از اجرا و بهره برداری موفق و سودمند (VAR) در معتبرترین رقابت باشگاهی جهان، آموزش دهیم.
چفرین ماه گذشته اذعان كرده بود كه این فناوری از مرحله پلی آف معرفی شده و در فصل جاری در هیچ رقابت اروپایی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.
كمك داور ویدویی در حال حاضر در بسیاری از لیگ های معتبر اروپایی از جمله لالیگای اسپانیا، سری آ ایتالیا، بوندسلیگای آلمان، لیگ یك فرانسه و لیگ برتر پرتغال مورد استفاده قرار می گیرد.
بر اساس اظهارات چفرین، VAR در رقابت های لیگ اروپا با یك سال تاخیر یعنی در فصل 2020-2021 استفاده می شود، علاوه بر این سوپر كاپ 2019 یوفا، یورو 2020 و رقابت های لیگ ملت های 2021 اروپا نیز از این فناوری بهره مند خواهند شد.
ورزشی**3991**1597

سرخط اخبار ورزش